سوییپر شهری

۲۵ اسفند ۱۳۹۸

نظافت و شستشوی خیابان ها و راه های شهر از پر چالش ترین وظایفی است که سازمان ها و شهرداری ها برعهده دارند. این امر مهم نظافتی با سوییپر شهری امکان پذیر است اما فاکتورهای مهمی هستند که باید به آن ها توجه شود.

هدف اصلی و ضرورت استفاده از سوییپر شهری 

به طور مشخص و واضح ‌جاروب های شهری ویژه نظافت خیابان و برای بالابردن سطح بهداشت برای مردم و امنیت آن هاست. محیط های عاری از گردوغبار و ذرات آلوده به شهروندان و توریست ها امنیت می دهد و در نتیجه تمیزی ایجاد شده استهلاک ماشین آلات و وسایل نقلیه به مراتب کمتر شده و نرخ خرابی آن ها پایین می آید. نظافت شهر و کشور جزو بدیهی ترین کارهایی است که برای قشنگ تر به نظر رسیدن محیط توسط مسئولین انجام می شود. در ادامه به ضرورت استفاده از سوییپر شهری اشاره شده است.

سوییپر شهری

کارایی بالا و نظافت بهینه

نظافت خیابان های طولانی و راه های وسیع  بدون استفاده از سوییپر شهری نیازمند صرف بسیار زیاد هزینه برای نیروی انسانی و آب و ادوات است. نظافتی است. ضرورت استفاده از ماشین های نظافتی نه تهنا در زمان صرفه جویی می کند بلکه هزینه های شستشو را نیز به شدن کاهش می دهد.

مدیریت در حفظ محیط زیست

بسیاری از شهرداری ها در فصول سرد و برفی از نمک و شن برای زدودن برف از جاده و خیابان استفاده می کنند، اگر بعد از آب شدن برف ها نمک و شن از روی زمین جمع آوری نشوند به با بارش باران به سمت فاضلاب شهری منتقل شوند و همچنین آب های زیرزمینی را شور می کنند که این برای محیط زیست خوشایند نیست و منجر به عدم رشد گیاهان می شود.

آلودگی های قابل جمع شدن توسط سوییپر شهری

ماشین های سوییپر شهری به خاطر قدرت مکش فوق العاده بالایی که دارند،  قادر به جمع آوری انواع آلودگی های ریز و درشت از ته سیگار تا بطری های شیشه ایی آب هستند. لوله خرطومی جاروی خیابانی به قطر حدودا 40 سانتی متر هستند تا از گرفتگی توسط زباله ها از آن جلوگیری شود.

نحوه عملکرد سوییپر شهری

به طور کلی سوییپرها در ابعاد و انواع مختلفی وجود دارند، از سوییپرهای دستی برای جمع آوری برگ گرفته تا سوییپرهای فرودگاهی برای نظافت باند فرودگاه. اگرچه نحوه عملکرد آن ها مشابه است اما لوازم و ادوات و مشخصات فنی آن ها با یکدیگر بسیار متفاوت است. ماشین های سوییپر شهری به طور معمول از مخزن هایی با ظرفیت 4 متر مکعب شروع می شوند و بسته به مسافت و عرض خیابان ها،‌ در ظرفیت بزرگتر نیز ساخته می شوند. جاروها در زیر و کنار دستگاه عملیات نظافتی و جمع آوری آلودگی را انجام داده و آن ها را به سمت مکنده های کناری منتقل می کنند. در تکنولوژی های جدید روز اروپا از یک دمنده نیز برای سهولت در جمع آوری زباله های چسبیده به کف خیابان و آسفالت استفاده می شود. در نهایت مهم ترین بخش،‌جلوگیری از پخش گردوغبار جمع شده است. برای انجام این کار، ‌نازل های پاشش آب روی برس های سوییپر شهری قرار دارد. به علاوه سیستم گردش هوا و تصفیه آن در مخزن به گونه ایی طراحی شده که گردوغبار از ماشین بیرون نرود.

سوییپر فرودگاهی

قطعات به کار رفته در سوییپر شهری

سوییپرهای شهری و جاروهای خیابانی از اجزای زیر تشکیل شده است، به مهمترن آن ها در زیر اشاره شد است:

  • برس عمودی یا دیسکی
  • برس افقی یا عرضی
  • نازل های آب پاش
  • دمنده
  • مکنده
  • بلوئر
  • موتور جارو
  • مخزن آب

در برخی از این سوییپرها یک دستگاه واترجت نیز برای نظافت مخازن زباله و جداول و پیاده روها تعبیه شده است. مخزن آب ماشین تامین کننده آب ورودی به واترجت است.

 

 

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :