راهنمای کاربردی در تعمیر و نگهداری دستگاه واترجت صنعتی

راهنمای کاربردی در تعمیر و نگهداری واترجت صنعت

۲۸ دی ۱۳۹۸

از ابزارهای بسیار ضروری در زمینه نظافت صنعتی واترجت صنعتی است که با پمپ آب فشار قوی همراه با جنبش بسیار زیاد بر روی سطح مورد نظر پاشش می شود و سطح را از هرگونه آلودگی و جرم و کثیفی پاک می کند.

این دستگاه کارواش صنعتی در دو مدل کارواش خانگی و کارواش صنعتی تقسیم بندی می شود و از نظر دمای آب خروجی دستگاه به دو گروه واترجت آب سرد که رایج ترین نوع است و آب گرم که قابلیت شست و شو و ضد عفونی هرگونه چربی و آلودگی و مواد روغنی را دارا است تقسیم بندی می شود.

قابلیت کاربردی عملیاتی این دستگاه در دو مدل خانگی و تجاری موجود است.

از کاربردهای اساسی این دستگاه می تواند به کارکرد مأثر آن در محیط های صنعتی و کارخانه ای و شست وشوی خودرو و… که سطح آلودگی بسیار بالایی دارد اشاره کرد.

قطعات تشکیل دهنده واترجت صنعتی

موتور
پمپ فشار قوی
شلنگ فشار قوی
تفنگی
لنس و نازل

 

 

 

واترجت صنعتینگهداری اصولی دستگاه واترجت صنعتی

اصل اساسی در دستگاه کاربردی چون واترجت صنعتی یا کارواش صنعتی در گام نخست آموزش صحیح نحوه استفاده از دستگاه می باشد.

بدین معنا که رعایت شیوه صحیح اصول و دستورالعمل دستگاه چون بازبینی خرابی های جزئی و تعویض به موقع قطعات مصرفی چون رینگ و لاستیک می تواند در افزایش طول عمر دستگاه کمک شایانی را ایفا می کند.

اصول نگهداری از واترجت صنعتی

ضرورت های اجتناب ناپذیری که باید رعایت گردد.

 

بررسی قبل از راه اندازی واترجت

نظارت کلی بر هر یک از بخش های دستگاه واترجت چون روغن پمپ، روغن موتور و مقدار سوخت دستگاه قبل از آن استفاده از آن اکیداً توصیه می گردد.

 

واترجت صنعتیبررسی دوره ای دستگاه واترجت

لازم است دستگاه واترجت به صورت مرتب سرویس شود تا از خرابی و مشکل آن باخبر شده و آن را رفع نمایند، زیرا در صورت بروز خرابی شدید ممکن است که امکان تعمیر آن میسر نباشد.

 

کیفیت آب ورودی مورد استفاده در دستگاه واترجت

قسمت ورودی دستگاه واترجت درخود دارای فیلتری است که هرگونه ناخالصی آب را جذب می کند و اجازه می دهد دستگاه با فشار قوی عملکرد صحیح  نظافتی را انجام دهد.

 

نازل آب ورودی دستگاه واترجت

نازل ها به سه صورت نقطه ای، کاردکی و دوار موجود است و قابلیت کندن آلودگی را از روی سطح به عهده دارند و دارای سطح بالایی در نظافت و شست و شو هستند.

 

واترجت صنعتیعملکرد پمپ در دستگاه واترجت صنعتی

آبی که از روی فیلتر گذشته است بعد از آن وارد پمپ می شود و وظیفه آن تنظیم فشار پاششی آب است.

 

عملکرد موتور دستگاه کارواش صنعتی

نیروی پمپ در واترجت به وسیله موتور آن تأمین می شود و در دو مدل یک فاز و سه فاز ساخته شده است.

 

عملکرد تفنگی و لنس واترجت صنعتی

آب با شلنگ به داخل تفنگی دستگاه انتقال داده می شود و با فشار تفنگی امکان پاشش توسط کاربر لنس نظافت و شست و شو را فراهم می کند.

 

عدم استفاده از دستگاه بدون آب

اگر دستگاه واترجت بدون آب روشن شود در مدت بسیار کوتاه اصطکاک واشرها و دمای سر سیلندر و درون پمپ به سرعت افزایش میابد و پمپ آن به صورت بسیار جدی آسیب می بیند.

 

بررسی فشار دستگاه واترجت

واترجت صنعتینشتی

فرسودگی نقاط پاشش

بررسی عملکرد نازل

 

 

گرم شدن بیش از حد و نشت روغن در ایجاد شکستگی پمپ منجر می گردد، پس با روغن کاری و لوبریکانت آن و برای از میان بردن اصطکاک به موقع انجام عملیات روغن کاری ضروری است.

جلوگیری از یخ زدگی دستگاه کارواش صنعتی

از دستگاه واترجت باید در مکان های گرم یا صندوق عقب ماشین و یا درون اتاقک های کوچک که مکان های بسیار مناسبی برای نگه داشت دستگاه واترجت است استفاده گردد.

 

جلوگیری از ماندن دستگاه درحالت های بای

حالت های بای به حالتی اطلاق می گردد که در آن دستگاه روشن و آماده کار است و اگر در این حالت باقی بماند دمای آب درون سرسیلندرها افزایش میابد و باعث آسیب به پمپ می شود.

 

واترجت صنعتیرعایت نمودن نکات ایمنی واترجت صنعتی

به هیچ وجه دستگاه را در معرض آب و روغن، رنگ، یا  آفتاب و باران و برف قرار  ندهید زیرا هر یک از این عوامل سبب آسیب جدی به دستگاه می شود.
استفاده از لباس و کفش و دستکش مخصوص در هنگام استفاده از دستگاه ضروری است. عدم رعایت نکات ایمنی برای استفاده از دستگاه می تواند برای کاربر خطرآفرین باشد.

 

بررسی افت فشار دستگاه واترجت

فشار آب دریافت شده توسط نازل دستگاه باید واقعی و با مقدار مورد نظر برابر باشد و در نتیجه افت فشار در اجزای مختلف واترجت فشار قوی چون شلنگ و لنس و تفنگی باید به حداقل آن کاهش یابد.

 

سرعت چرخش نازل کارواش صنعتی

باید نازل چرخشی شما در حداکثر سرعت خود عمل کند، این سرعت چرخش بالا به تغذیه هوای خوب در لنس نیازمند می باشد.

 

قطعات یدکی و مصرفی دستگاه واترجت

دسترسی به قطعات یدکی و مصرفی با کیفیت بالا یکی از مهم ترین نکات در حفظ دستگاه است که بهتر این که به شکل منظم در دسترس کاربر خدماتی قرار گیرد.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :