استفاده از واترجت صنعتی در صنعت پتروشیمی

۱۹ مرداد ۱۳۹۸

صنعت پتروشیمی یکی از فعال ترین صنایع در کشور بوده و به نوعی قطب اقتصادی کشور می باشد. این صنعت نیز همانند دیگر صنایع در راستای تولید محصولات با تولید حجم بالایی از آلاینده ها همراه می باشد. با توجه به اینکه حضور و ماندگاری آلاینده ها در محیط می تواند مشکلات بسیاری در فرآیند تولید ایجاد نماید، جمع آوری، شستشو و حذف انها از محیط لازم و ضروری است. بخشی از آلودگی های موجود در این محیط ها، لایه های عمیق آلودگی انباشته بر روی انواع سطوح هموار و ناهموار می باشد. با توجه به حجم و ماهیت آلاینده ها، دستگاه واترجت صنعتی دستگاهی کاربردی و مناسب برای شستشو و حذف لایه های عمیق آلودگی انباشته در سایت های پتروشیمی می باشد.


چگونگی عملکرد دستگاه واترجت صنعتی

واترجت صنعتیواترجت یا کارواش صنعتی دستگاهی مکانیزه و صنعتی می باشد که برای شستشو و حذف لایه های عمیق آلودگی از روی انواع سطوح طراحی و تولید شده است. این دستگاه ها با استفاده از پاشش پر فشار آب لایه های عمیق آلودگی را از روی سطوح جدا نموده و نظافت می نمایند. دستگاه های واترجت صنعتی به منظور تولید و افزایش فشار آب، مجهز به پمپ فشار قوی، شیلنگ فشار قوی و لنس ها و نازل ها می باشد.
مدل های متنوع دستگاه واتر جت صنعتی

دستگاه های واترجت صنعتی به منظور شستشو و حذف انواع آلاینده های انباشته بر روی سطوح در دو مدل های متنوعی طراحی و تولید می شوند. یکی از دسته بندی های متداول این دستگاه بر اساس دمای آب خروجی از دستگاه می باشد. واترجت های صنعتی بر اساس دمای اب خروجی به دو دسته واترجت های اب سرئ و واترجت های آب گرم دسته بندی می شوند. نمونه های آب گرم کارواش صنعتی مجهز به سیستم گرمکن بوده و از این رو دمای آب پر فشار با ورود به داخل سیستم گرمکن افزایش یافته و در نهایت بر روی سطوح هدف پاشش می گردد. تجهیز این دستگاه ها به سیستم گرمکن موجب می شود که ابعاد دستگاه و وزن آن در مقایسه با نمونه های آب سرد بیشتر شود. لازم به ذکر است پاشش آب پر فشار با حرارت بالا،‌ از توان بالایی در حذف لایه ها چرب و روغنی برخوردار می باشد. دسته بندی دیگر دستگاه های واترجت صنعتی بر اساس فشار کاری دستگاه می بادش. واترجت های صنعتی بر اساس فشار کاری به سه دسته واترجت های خانگی ، واترجت های صنعتی و واترجت های فوق فشار قوی دسته بندی می شوند. معمولا انجام عملیات های سنگین صنعتی با استفاده از دستگاه های فوق فشار قوی انجام می گیرد.


انتخاب نازل مناسب دستگاه

کارواش صنعتینازل ها به عنوان بخشی از دستگاه های واترجتت صنعتی وظیفه هدایت و جهت دهی به پاشش آب پر فشار را بر عهده دارند. استفاده از نازل مناسب تاثیر بسزایی در بهره وری بیشتر و بهتر از دستگاه کارواش صنعتی دارد. از جمله کاربردی ترین نازل ها برای استفاده در صنایع پتروشیمی می توان به نازل زمین شوی و نازل مخصوص لوله باز کنی اشاره نمود. نازل زمین شوی کاربرد ایده آلی برای شستشو و حذف لایه های عمیق آلودگی انباشته بر روی سطوح کف دارد. استفاده از این نازل تخصصی موجب افزایش سرعت در عملیات شستشو و حذف آلاینده ها می گردد. این نازل متشکل از دو تا سه نازل سوزنی دوار می باشد که در داخل یک قاب دیسکی قرار گرفته اند. همین ساختار ویژه موجب افزایش سطح تماس آب پر فشار با سطوح هدف شده و از این رو زمان لازم برای نظافت را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. نازل مخصوص لوله بازکنی نیز از کاربردی ترین نازل ها در صنعت پتروشیمی بوده و به واسطه داشتن ساختار ویژه، به راحتی رسوبات موجود در مبدل های حرارتی را شستشو داده و حذف می نماید. لازم به ذکر است عملیات های چون شستشو و نظافت مبدل ها نیازمند استفاده از دستگاه های واترجت فوق فشار قوی می باشد.


مزایای استفاده از دستگاه کارواش سیار

واترجت های صنعتی به واسطه استفاده از سامانه های مکانیزه، عملیات شستشو و نظافت را بدون دخالت دست انجام می دهد. از این  رو سرعت عملیات نظافت به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. همچنین استفاده از سامانه های مکانیزه موجب کاهش در مصرف آب و مواد شوینده شده و همین امر موجب سازگاری بالای این دستگاه ها با محیط زیست می گردد. کاهش در تعداد نیروی خدماتی و به طبع ان کاهش در هزینه ها از دیگر مزایای استفاده از دستگاه های واترجت صنعتی می باشد که به واسطه سرعت عمل بالای اسن دستگاه ها محقق می گردد.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :