تعمیر و نگهداری اسکرابر

۱۴ اسفند ۱۳۹۸

دستگاه اسکرابر که از سال ها قبل به منظور شستشوی سطوح کف طراحی و ساخته شده است، در طی زمان تکمیل تر و پیشرفته تر گردیده. این دستگاه های کفشوی که دارای عملکرد مشابهی هستند همگی دارای برس برای شستشو، تی لاستیکی برای جمع آوری آب و آلودگی ها، موتور مکنده برای مکش آب و همچنین دو مخزن مجزا برای آب تمیز و آب کثیف می باشد. قبل از استفاده از اسکرابر، کاربر باید روش استفاده از آن را بیاموزد. با توجه به سادگی کارکرد این دستگاه ها، نیازی به آموزش های پیچیده نیست و تنها با رعایت چند نکته ساده می توان از این دستگاه ها استفاده نمود. همچنین باید توجه داشت که نگهداری این دستگاه ها نیز شامل نکاتی است که با رعایت آن ها می توان از خرابی قطعات و کل دستگاه جلوگیری نمود و همچنین طول عمر آن را نیز افزایش داد.

 

روش های نگهداری از اسکرابر و بررسی مشکلات

با بررسی و نگهداری صحیح از دستگاه های کفشوی می توان مشکلات ساده را برطرف نمود و از خرابی های جدی جلوگیری کرد. استفاده صحیح و بررسی دستگاه قبل از هر بار استفاده می تواند از افت کیفیت و کارایی دستگاه جلوگیری نماید. برخی از قطعات مانند برس، تی لاستیکی و باتری (در مدل های باتری دار) قطعات مصرفی هستند که باید پس از مدتی استفاده بررسی شده و در صورت نیاز تعویض شوند. زمان تعویض قطعات مصرفی بستگی به میزان استفاده، حجم آلودگی، جنس سطح و نحوه استفاده از دستگاه دارد. این بررسی ها را می توان با یک آموزش نیز انجام داد. اما در صورتی که مشکلات جدی به وجود آمد حتما باید موضوع را خدمات پس از فروش شرکت فروشنده دستگاه درمیان گذاشت. به همین دلیل باید در هنگام خرید دستگاه توجه داشت که حتما خدمات پس از فروش داشته باشد و قطعات جانبی و تعویضی آن موجود باشد. برای بررسی اولیه اسکرابر کاربرد می تواند مواردی را چک کند تا در صورت امکان آن ها را برطرف نماید. در این صورت نیز باید با شرکت تامین کننده تماس گرفته شود زیرا در صورت انجام برخی عملیات بر روی دستگاه ممکن است از گارانتی خارج شود.

 

1- عدم شستشوی با کیفیت

در صورتی که دستگاه به ظاهر عملکرد درستی دارد، پاشش آب، چرخش برس و لاستیک تی کار خود را به خوبی انجام می دهند، اما پس از شستشو لکه ها به خوبی رفع نشده اند باید مواردی را در نظر قرار داد. ممکن است این موضوع مربوط به برس باشد بنابراین باید از انتخاب مناسب برس، سالم بودن آن و فشار برس اطمینان حاصل نمود. برس اسکرابر دارای چند مدل زبر، استاندارد، نرم و بسیار نرم است که باید نوع آلودگی و جنس سطح را در انتخاب آن در نظر گرفت. از سوی دیگر فشار مناسب برس می تواند آلودگی ها را به خوبی از سطح جدا کند. برس ها و پدهای فرسوده قدرت پاک کنندگی خوبی نداشته و باید سریعا تعویض شوند.

 

2- باقی ماندن آب بر روی سطح پس از شستشو

در صورتی  پس از شستشو، آب و آلودگی به خوبی از سطح جمع آوری نشود و از خود رد آب بر جای گذارد، مشکل می تواند در تی یا سیستم مکش باشد. می توان قبل از مراجعه برای تعمیر دستگاه، از اتصالات شیلنگ مکش و تخلیه اطمینان حاصل نمود. همچنین لاستیک تی نیز باید چک شود تا تراز بوده و به خوبی بر روی زمین قرار گیرد و همچنین ممکن است ضایعات و آلودگی هایی در لابلای لاستیک گیر کرده باشد که این خود موجب عدم مکش صحیح آب می گردد.

 

3- عدم توزیع مناسب آب

در دستگاه های کفشوی آب و یا محلول شوینده به صورت منظم از مخزن آب تمیز به روی برس پاشش می شود. اگر پاشش آب به خوبی انجام نشود ابتدا باید از پر بودن مخزن آب تمیز اطمینان حاصل نمود. در صورتی که مشکل برطرف نگردد باید اتصالات و شیلنگ آب تمیز و دریچه ها بررسی شود تا از عدم گرفتگی آن ها اطمینان حاصل گردد. در صورتی که مشکل برطرف نشد حتما باید از کارشناس متخصص راهنمایی گرفت.

 

4- اشکال در حرکت سریع و صحیح دستگاه

حرکت دستگاه های کفشوی بستگی به وضعیت چرخ ها و برس دارد. همچنین در برخی دستگاه ها برای حرکت بهتر و سریعتر موتور جلوبرنده تعبیه شده. در صورتی که منبع تغذیه و باتری ها بررسی شوند و مشکلی وجود نداشته باشد برای تعمیر موتور جلوبرنده باید متخصصان یاری گرفت.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :