معرفی انواع باتری اسکرابر و آشنایی با اصول شارژ آن

۲۷ بهمن ۱۳۹۸

اسکرابر ها تجهیزات نظافتی مکانیزه ای هستند که برای شستشوی سطوح کف از برس های آغشته به محلول شستشو بهره می برند. سیستم خشک کن اسکرابر ها شامل لاستیک تی، موتور مکش و اتصالات وظیفه جمع آوری آلودگی ها و انتقال آن به مخزن آب کثیف را بر عهده دارد. هریک از بخش های موتور مکش و موتور برس زنی و سایر بخش های کنترلی دستگاه نیازمند یک منبع تغذیه هستند. منبع تغذیه کفشوی ها اغلب بوسیله جریان مستقیم برق یا باتری تامین می شود. باتری اسکرابر ها از نوع اسیدی یا ژل می باشند. باتری ها در تمامی مدل ها دارای یک اصول نگهداری و شارژ صحیح هستند که بایستی به آن توجه نمود. در این مقاله انواع باتری اسکرابر صنعتی و نحوه شارژ اصولی آنها بررسی می شود.

انواع باتری اسکرابر

کفشوی باتری دارباتری کفشوی یا اسکرابر صنعتی اغلب در مدل های اسیدی یا ژل ارائه می شوند. باتری های ژل نیازی به بازبینی و تعمیر و نگهداری منظم نداشته و توان شارژدهی بالایی دارند. در مقابل باتری های اسیدی با سابقه طولانی طراحی و تولید 160 ساله نیز برای اسکرابر های باتری دار کاربردی هستند. باتری اسیدی سربی، باتری سیلد اسید AGM و باتری ژل در مدل های مختلف کفشوی استفاده می شوند.

باتری اسیدی سربی

باتری های اسیدی سربی 12 ولت غالبا در ساختار دستگاه های اسکرابر باتری دار مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع باتری یکی از بهترین انتخاب ها برای کاربرد هایی است که دستگاه در مدت زمان طولانی استفاده می شود. این باتری ها عملکرد مطمئن و سازگار از خود نشان می دهند. البته مشکل این باتری ها لزوم بررسی منظم میزان اسید باتری می باشد. اسید این باتری باید بطور منظم چک شود تا از مشکلات احتمالی بتوان جلوگیری نمود. لازم به ذکر است هزینه خرید باتری اسیدی سربی نسبت به باتری های دیگری کمتر می باشد.

باتری سیلد اسید

باتری سیلد اسید AGM گزینه مناسب برای کاربرد های دارای زمان استفاده کوتاه می باشد. در این نوع باتری ها نیاز به افزودن و چک کردن آب مقطر باتری حذف شده است. در نتیجه خطر تماس دست و دیگر اجزا کاربر با اسید به مانند باتری اسید سربی وجود ندارد. این باتری ها طول عمر کمی داشته و قیمتی بیشتر از باتری اسیدی دارند.

باتری ژل

باتری ژل بهترین گزینه برای کاربرد های دارای زمان استفاده کوتاه به حساب می آید. باتری ژل به مانند باتری سیلد اسید، نیازی به تعمیر و نگهداری ندارد. قیمت این نوع باتری ها اغلب بیشتر از سایر باتری های مورد نیاز اسکرابر هاست. طول عمر بالای باتری ژل، عدم نیاز به بازبینی و نداشتن برنامه نگهداری خاص از مزایای این نوع باتری به حساب می آیند.

اصول شارژ باتری اسکرابر

باتری اسکرابرچند نکته مهم برای شارژ اصولی باتری اسکرابر ها وجود دارد. توجه به این نکات برای افزایش طول عمر باتری، و کاهش هزینه های تحمیلی ضرورت دارد.

شارژ باتری

اگر بیش از 15 دقیقه از دستگاه اسکرابر در طول روز استفاده شده است، قبل از استفاده بعدی و در پایان فرآیند نظافت باتری را به شارژ بزنید. با اینکار طول عمر باتری افزایش خواهد یافت.

شارژ ناقص

شارژ ناقص باتری دستگاه کفشوی به معنی شارژ باتری در مدت زمان کم بدون شارژ کامل می باشد. این کار بر روی طول عمر باتری تاثیر گذار بوده و در نتیجه باید از آن اجتناب شود.

تعداد دفعات شارژ

بیش از یکبار شارژ باتری اسیدی در طول 24 ساعت از طول عمر می کاهد. بنابراین باتری های اسیدی اسکرابر را بیش از یکبار در روز به شارژ نزنید.

بررسی آب باتری

میزان آب باتری اسیدی باید بطور منظم و روتین بررسی گردد. توصیه می شود سطح الکترولیت باتری اسکرابر بصورت هفتگی مورد بررسی قرار گیرد. سطح الکترولیت قبل از شارژ باتری باید کمی بالاتر از صفحات آن باشد. در صورت نیاز کمی آب مقطر بریزید.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :