شیوه های نوین نظافتی با دستگاه های نظافت صنعتی

۹ تیر ۱۳۹۷

مدیریت محیط های گوناگون با در نظر گرفتن شرایط خاص همان محیط صورت می گیرد و فرآیند تمیز کاری صرف نظر از نوع کاربری مکان مورد نظر، از مهم ترین اصول مدیریتی به شمار می آید. مدیران هر مجموعه و مسئولان امور نظافتی باید با توجه به شرایط پیش رو در محیط کاری به تصمیم گیری درست در زمینه انتخاب راه کارهای بهینه نظافتی بپردازند. عواملی هم چون وسعت، جنس سطوح، محدودیت ها، زمان در اختیار، حجم رفت و آمد و … پارامترهای اصلی در برگزیدن شیوه های کارآمد نظافت هم چون راه کارهای نظافت صنعتی ، به شمار می آیند و پیش از انجام هر کاری دانستن تمامی ویژگی های یک سطح و هم چنین کسب اطلاعات و دانش کافی از روش های نوین ضرورت دارد.

اهمیت نظافت صنعتی

با گسترش و پیشرفت صنایع، ساختمان ها، مجتمع های تجاری، مراکز تفریحی، آموزشی، درمانی و … دیگر استفاده از ابزارهای دستی قدیمی و یا تجهیزات کوچک تر نمی تواند پاسخگوی نیازهای نظافتی باشد، از همین رو با سرعت هر چه بیشتر دستگاه های نظافت صنعتی جایگزین این روش های گردیده اند. تجهیزات نظافت صنعتی دستگاه های پیشرفته و دارای طراحی مهندسی هستند که مطابق با انواع شرایط محیطی و آلودگی های مختلف تولید شده اند و تحولات چشمگیر و قابل توجهی را در زمینه نظافت و شستشو به وجود آورده اند.

شناسایی نوع و شدت آلودگی

در هر یک از واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی آلاینده های خاصی به وجود می آید که لازم است برای جمع آوری و حذف آن ها ابزار و تجهیزات مناسب به کار رود. با توجه به نوع آلودگی، شدت آن و جنس سطح راه کارهای ایده آل برای نظافت و یا شستشو در نظر گرفته می شود و تنوع محصولات به اندازه ای است که تقریباً برای نظافت و شستشوی همه سطوح هموار و ناهموار دستگاه مناسبی می توان انتخاب نمود و به کار گرفت. با بیشتر شدن شدت آلودگی ابزارهای قوی تری برای از میان برداشتن آن لازم خواهد بود.

بررسی جنس سطح

جنس سطح یکی از مهم ترین نکاتی است که در هنگام استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی باید به آن توجه نمود تا علاوه بر جلوگیری از آسیب های احتمالی میزان بهره وری نیروهای انسانی و بازدهی مجموعه افزایش و بهبود یابد. با بهره مندی از تجهیزات مکانیزه سازگار با شرایط، انواع سطوح از سطوح سخت گرفته تا سطوحی با حساسیت بالا، در کمترین زمان ممکن و با بیشترین کیفیت نظافت و شستشو خواهد شد.

وسعت محیط

به منظور نظافت یا شستشوی فضاهای وسیع و گسترده و یا محیط های کوچک و پر پیچ و خم همواره راه کارهای کارآمدی ارائه می شود و در حقیقت بزرگ و یا کوچک بودن محیط هیچ محدودیت هنگام تمیز کاری به وجود نمی آورد. به عنوان مثال دستگاه های اسکرابر صنعتی سرنشین دار که پهنای شستشو و مخازن آب بزرگی دارند جهت شستشوی سطوح کف در محیط های وسیع بسیار ایده آل هستند و اسکرابرهای دستی برای شستشوی اماکن کوچک تر و یا دارای تراکم محیطی مورد استفاده قرار می گیرند.

کارایی تجهیزات نظافت صنعتی

پرکاربردترین دستگاه های پیشرفته نظافتی عبارت اند از اسکرابر ، سوییپر ، واترجت صنعتی و جاروبرقی صنعتی.

اسکرابر : دستگاهی است که به منظور شستشوی مؤثر و باکیفیت سطوح گوناگون طراحی و تولید شده است و به دلیل برخورداری از توانایی بسیار بالا در حذف آلودگی ها از روی سطوح و هم چنین از میان برداشتن کثیفی درزها و خلل و فرج، وضعیت بهداشت و ایمنی محیط به میزان قابل توجهی بهبود می یابد. کف شوی صنعتی دارای سامانه برس زنی، سامانه مکش و مخزن های آب تمیز و کثیف مستقل بوده و کاربر بدون دخالت در فرآیند شستشو هدایت و کنترل زمین شوی را در دست می گیرد.

سوییپر : دستگاهی مکانیزه و پرقدرت جهت نظافت سطح زمین می باشد که حجم بالایی از آلودگی شامل گرد و خاک، پسماندهای کوچک و خشک و موادی از این دست را جمع آوری می کند. ظرفیت مخزن بالا، پهنای نظافت قابل توجه، سیستم مکش و فیلتراسیون کارآمد و سهولت کاربری از جمله ویژگی هایی است که سوییپر را به ابزاری ایده آل برای نظافت سریع، ایمن و با کیفیت بالا تبدیل می نماید.

واترجت صنعتی : یک شوینده فشار قوی است که با پاشش پر فشار آب سبب حذف آلودگی ها از سطح می گردد. سرعت و کیفیت بالای شستشو از ویژگی های منحصر به فرد این دستگاه ها بوده که با افزایش دمای آب این توانایی ها افزایش می یابد. استفاده از دستگاه های واتر جت صنعتی از جنبه سهولت کاربرد، قابلیت شستشوی نقاطی با دسترسی دشوار و هم چنین سازگاری با محیط زیست شیوه ای خلاقانه و نوین محسوب می شود.

جاروبرقی صنعتی : این دستگاه شناخته شده ترین و پرکاربردترین ابزار نظافتی می باشد که جهت امور گوناگون از مکش و جمع آوری توده های عظیم مواد گرفته تا کنترل گرد و غبار به کار می رود و تنوع بالای محصولات طراحی شده چنین امکاناتی را فراهم می آورد.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :