نظافت ، مفهومی فراتر از زیبایی ظاهری

۱۱ آذر ۱۳۹۷

نظافت، ایمنی و سلامت در هم آمیخته شده اند. امروزه شاهد تغییر نگرش ها درباره تمیز کردن یک محیط صنعتی و تجاری هستیم به این معنا که نظافت دیگر تنها برای ایجاد ظاهری زیبا انجام نمی گیرد بلکه جهت دست یابی به سلامت و بهداشت صورت می پذیرد. صاحبان صنایع و مشاغل با پیامدهای ناشی از عدم نظافت درست و اصولی محیط کسب و کار خود آشنا شده اند و همواره به دنبال بهترین شیوه ها برای رسیدن به محیطی تمیزی و بهداشتی هستند تا بستر مناسب برای انتقال میکروب ها و بیماری های و هم چنین آسیب های زیست محیطی فراهم نگردد.

اهمیت نظافت برای سلامتی

اگر فرآیند تمیز کاری محیط های تجاری و صنعتی با هدف ایمن سازی و سالم سازی محیط کاری انجام گیرد، قطعاً شرایطی بهتر برای مشتریان، کارکنان و سایر مراجعه کنندگان فراهم خواهد شد و این می تواند به معنای مدیریت درست و صحیح باشد. اما تأثیر واقعی نظافت برای سلامت هنگامی مشخص می شود که با کاهش گرد و غبار، مواد شیمیایی و باکتری ها از سطوح مختلف همراه باشد. از طرف دیگر تجهیزاتی که مورد استفاده قرار می گیرند باید قابلیت کارکرد روزانه و طولانی مدت داشته باشند.

 

 

بهبود هوای محیط های بسته

بیشتر افراد در محل زندگی و کار خود مدت زمان زیادی را در فضاهای بسته و سرپوشیده سپری می کنند و در اغلب موارد این محیط ها هوای چندان با کیفیتی ندارند. طبق محاسبات و گزارش های به عمل آمده از سازمان ها معتبر جهانی به دلیل هوای بی کیفیت محیط سالانه میلیون ها روز کاری از دست می رود و هزینه های مربوط به نظافت و مراقبت های بهداشتی به میلیاردها دلار در سال می رسد. در طول سال های گذشته تا به امروز بسیاری از تولید کنندگان محصولات مختلف همواره سعی بر این داشتند تا گرد و غبار، گازها و سایر آلاینده های محیطی را به حداقل برسانند و در این راه دستگاه های نظافت صنعتی و تجهیزات وابسته به آن نقش مهم و مؤثری ایفا می کنند.

 

 

کاربرد مواد شیمیایی و عوارض آن

برای تمیز نمودن یک سطح روش های مختلفی وجود دارد و باید بهترین، کارآمدترین و کم زیان ترین روش به کار گرفته شود. استفاده از مواد شیمیایی و شوینده و هم چنین دستگاه های نظافت صنعتی دو شیوه نظافتی هستند که کاربرد تجهیزات نظافت صنعتی نسبت به مواد شیمیایی و روش های دستی بسیار مفیدتر و کم ضررتر می باشد. مواد شیمیایی غالباً بوی زننده ای دارند و بسیاری از آن ها حاوی ترکیبات آلی فرار هستند که به راحتی در هوا پراکنده شده و می تواند به دستگاه تنفسی کارکنان به ویژه افرادی که بیماری آسم و یا حساسیت دارند، آسیب برساند. گاهی برای از بین بردن و پنهان کردن بوی نامطلوب مواد شیمیایی از خوشبو کننده های هوا استفاده می شود که خود بر کاهش کیفیت هوای محیط بیش از پیش دامن می زند. هر چند انتخاب مواد شیمیایی که ترکیبات فرار کمتر داشته دارند گامی در جهت بهبود هوا و تمیزی محیط کاری باشد اما در نهایت عملیات نظافت به وسیله دستگاه های مکانیزه نظافت صنعتی بیشترین و بزرگ ترین تاثیر را بر تمیزی، ایمنی و سلامت محیط کار دارند.

 

نظافت صنعتی و تاثیر آن بر کیفیت هوا

تحقیقات نشان می دهد با بهره مندی از دستگاه های پیشرفته و نوین نظافت صنعتی کیفیت هوای محیط های بسته بهبود پیدا کرده و ارتقا می یابد.

کاهش 52 درصدی گرد و غبار معلق در هوا

کاهش 42 درصدی غلظت مواد آلی فرار

کاهش 40 درصدی باکتری های محیط

کاهش 61 درصدی تشکیل قارچ ها

 

افزایش ایمنی محیط صنعتی و تجاری با تجهیزات نظافت صنعتی

بر اساس گزارش های به عمل آمده سر خوردن یا لغزندگی یکی از مهم ترین علل حوادث و آسیب های ناخواسته در محیط های صنعتی و کارخانه ها می باشد.

 

نکاتی جهت کاهش حوادث

برای شستشوی سطوح کف از دستگاه های اسکرابر که سیستم مکش آب قدرتمند دارند، استفاده شود تا با بر جای ماندن رطوبت بسیار کم احتمال لغزش به حداقل کاهش یابد. روش های سنتی جهت تمیز نمودن محیط های صنعتی و تجاری مناسب نیستند و باید دستگاه های پیشرفته نظافت صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. دستگاه های اسکرابر یا کف شوی صنعتی دستگاه های سخت کاری هستند که جهت کاربرد در محیط های بزرگ و وسیع تجاری، انبارها، کارخانه های صنعتی با آلودگی های زیاد و … ابزارهایی ایده آل به شمار می آیند. این تجهیزات علاوه بر این که سطوح کف را به خوبی شستشو می دهد به دلیل برخورداری از سیستم مکش قدرتمند اجازه نمی دهند سطح رطوبت محیط از حد مجاز عبور کند، این در حالی است که روش های قدیمی با بر جای گذاشتن آب احتمال خطر لغزندگی را افزایش می دهند.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :