چگونه می توان با مراقبت از جاروبرقی صنعتی، عمر آن را افزایش داد؟

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

جاروبرقی صنعتی یک دستگاه نظافت صنعتی می باشد که در صنایع مختلف برای جمع آوری مواد جامد و مایع مورد استفاده قرار می گیرد. در طی زمان و استفاده زیاد از این دستگاه ها به مرور کارایی و طول عمر آن ها کاهش می یابد. اما با مراقبت ها، رعایت نکات کوچک در هنگام استفاده و بازبینی هایی قبل و بعد از کار با جاروبرقی صنعتی، می توان دستگاه را برای مدتی طولانی استفاده نمود. همچنین نگهداری مناسب از دستگاه باعث می شود هزینه های مربوط به تعمیر نیز تا میزان قابل توجهی کاهش یابد. در صورتی که به درستی از دستگاه جاروبرقی صنعتی استفاده شود، افت بهره وری آن در طی زمان بسیار کم خواهد بود. نکات قابل توجه در مورد استفاده و نگهداری از دستگاه جاروبرقی در ادامه بیان می شود.

 

توجه به مواد موجود در محیط

هنگامی که از جاروبرقی صنعتی برای جمع آوری و یا انتقال مواد استفاده می شود باید به نوع مواد توجه نمود. برای آلودگی های مایع و یا محیط مرطوب حتما باید دقت نمود تا از جاروبرقی آب و خاک استفاده شود. محیط هایی که دارای آلودگی های سمی و یا مواد اشتعال زا و انفجاری هستند حتما باید جاروبرقی صنعتی مخصوص مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که مواد ساینده باشند باید حتما مخزن دستگاه مقاوم با این مواد باشد. برخی محیط ها نیاز به استفاده مداوم از مکنده صنعتی دارند، به همین دلیل می توان از دستگاه هایی با موتور دائم کار استفاده نمود که توانایی عملکرد مداوم و پیوسته را دارند. رعایت این نکات در استفاده از دستگاه می تواند از آسیب به دستگاه جلوگیری کرده و طول عمر آن را افزایش دهد.

 

طریقه نگهداری صحیح دستگاه جاروبرقی صنعتی

در ابتدا باید به محل نگهداری دستگاه توجه نمود. جاروبرقی یک وسیله الکترونیکی است و باید در شرایط آب و هوایی مناسب قرار گیرد. باید آن را در محیط مسقف، خشک با دمای در حدود 5 تا 40 درجه سانتیگراد و میزان رطوبت کمتر از 70 درصد نگهداری نمود. می توان آن را به وسیله یک کاور از گرد و غبار محیط در امان نگه داشت. برای بررسی بخش های مختلف یک مکنده حتما باید دستگاه خاموش بوده و از پریز برق جدا شود. بررسی بخش های الکتریکی مانند کلید ها و کابل، اتصالات، خرطومی و صحت فیزیکی بدنه حتما باید انجام شود. مخزن دستگاه نیز باید به طور مرتب بررسی شود و توجه داشت که پس از پر شدن سه چهار از حجم حتما تخلیه شود. فیلتر نقشی اساسی در عملکرد جاروبرقی صنعتی دارد و در صورت گرفتگی می تواند موجب بازده بسیار پایین دستگاه شود. به همین دلیل نگهداری از فیلتر  نظافت آن بسیار قابل اهمیت است و به هیچ عنوان نباید از دستگاهی که فیلتر آن دچار گرفتگی شده استفاده نمود زیرا در بلند مدت موجب خرابی موتور مکنده می گردد. فیلتر باید پس از مدتی استفاده از دستگاه نظافت یا شستشو شود و یا در صورت امکان تعویض گردد. در برخی مدل های جاروبرقی تکاننده فیلتر ممکن است به صورت خودکار باشد و نیازی خارج کردن فیلتر و استفاده از روش های دستی نباشد.

 

چگونگی عیب یابی مکنده صنعتی

هرگونه اتفاق برای دستگاه مکنده می تواند می تواند کارکرد آن را دچار اختلال نماید. به همین دلیل قبل و بعد از استفاده حتما باید بررسی های لازم انجام و در صورت اشکال عیب یابی گردد. به طور مثال روشن نشدن دستگاه می تواند مربوط به عدم اتصال سیستم برق و یا حتی سوختن فیوز باشد. در صورتی که مکش به درستی انجام نشود ممکن است خرطومی سوراخ و یا مسدود شده باشد، فیلتر به نظافت نیاز دارد و یا مخزن پر شده است. بنابراین به تمامی این نشانه ها باید دقت شود تا مشکل سریعا برطرف گردد و موجب خرابی دستگاه و صرف هزینه زیاد نشود.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :