انتقال پنوماتیک مواد به وسیله مکنده صنعتی

۱۳ مرداد ۱۳۹۸

در کارخانه ها و صنایع، انتقال مواد با حجم بالا یکی از عملیات های اصلی می باشد که دارای روش های مختلفی می باشد. دو روش انتقال مواد یکی روش انتقال با هوا یا پنوماتیک و دیگری روش انتقال مکانیکی می باشد که به وسیله جاروبرقی صنعتی انجام می شود. در هنگام انتخاب روش انتقال مواد در یک کارخانه باید به نکاتی از جمله نوع مواد و شرایط محیطی باید توجه نمود. انتقال پنوماتیک به دلیل عدم وجود خطر ریزش یا از بین رفتن مواد روشی مناسب تر از روش مکانیکی است. برای انتقال موادی مانند مواد پودری و گرانول ها معمولا از روش انتقال با هوا استفاده می شود. انتقال پنوماتیک به سه روش دمش، مکش و ترکیبی انجام می پذیرد. سیستم انتقال با هوا باید دارای سه بخش اصلی منبع هوا، خط انتقال و جدا کننده هوا از مواد یا فیلتر باشد.

 

عوامل انتخاب روش برای سیستم انتقال مواد

برای انتخاب روش انتقال مواد دو عامل اصلی نوع و ویژگی های مواد و همچنین ویژگی های محیطی دارد که باید حتما به صورت کامل و حرفه ای مورد بحث و بررسی قرار گیرند. در ادامه نکات مهم برای انتخاب روش مناسب ذکر شده اند.

 

بررسی ویژگی های مواد برای انتقال توسط جاروبرقی صنعتی

مواد پودری و خشک و یا گرانول های همگن، مواد مناسبی برای جابجایی به وسیله سیستم انتقال با هوا می باشند. موادی مانند آرد، شکر، دانه های خوراکی، سیمان، ماسه، رزین، پودر فلزات و سایر مواد صنعتی به راحتی و بدون تلفات و آلوده کردن محیط، توسط انتقال پنوماتیک مناسب می باشند. اما مواد مرطوب و یا دانه های ناهمگن با وزن و اندازه های متفاوت، گرانول های سنگین و ماسه مرطوب برای انتقال مکانیکی بسیار مناسب هستند.

 

نکات مهم در خصوص ویژگی های محیطی

علاوه بر نوع مواد و ویژگی های آن ها، برخی شرایط محیطی نیز باید در نظر گرفته شوند تا بتوان از سیستم انتقال پنوماتیک استفاده نمود.

1- سرعت انتقال مواد: قبل از انتخاب سیستم انتقال مواد باید سرعت انتقال با توجه به نیاز مجموعه مشخص باشد. سرعت انتقال مواد می تواند از چند کیلو تا چند تن در ساعت باشد.

2- فاصله جابجایی: معمولا از سیستم های مکانیکی برای جابجایی مواد در فواصل کوتاه استفاده می شود زیرا در فواصل طولانی، ممکن است مقداری از مواد از بین برود. اما برای جلوگیری از هدر رفت مواد در فواصل حدودا 200 یا 300 متر از سیستم انتقال با هوا استفاده می شود. همچنین در صورتی که مسیر حرکت مواد در هنگام انتقال مسیری پر پیچ و خم باشد، سیستم انتقال مواد با هوا، عملکرد بهتر و ساده تری خواهد داشت.

3- محل استفاده: باید به این نکته توجه داشت که محل استفاده از دستگاه فضای سرپوشیده است و یا در در فضای باز از آن استفاده می شود. با توجه به این که استفاده از سیستم مکانیکی در فضای باز، باعث می شود مواد در معرض باد و باران و سایر آلودگی ها قرار گیرد، در چنین شرایطی استفاده از سیستم انتقال با هوا به وسیله یک جاروبرقی صنعتی بسیار کارا خواهد بود.

4- نحوه نگهداری: در سیستم انتقال مکانیکی در هنگام انتقال مواد، احتمال ریزش مواد وجود دارد. همین امر باعث می شود محیط به طور روزانه نیاز به نظافت داشته باشد. در این شرایط سیستم باید به صورت مرتب بررسی و تمیزکاری شود. اما در سیستم انتقال با هوا ریزش و هدر رفت مواد وجود ندارد. بنابراین نیازی به تمیز کاری و بررسی روزانه ندارد. اما در این سیستم احتمال گرفتگی لوله ها وجود دارد بنابراین بررسی خطوط انتقال در فواصل زمانی منظم به طور مثال هفتگی یا ماهانه باید انجام شود تا سریعا برطرف گردد. زیرا گرفتگی در هر نقطه از سیستم، کل سیستم انتقال را دچار مشکل می نماید.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :