انواع پمپ شوینده پرفشار

۱ مرداد ۱۳۹۴

در واترجت یا شوینده پرفشار، پمپ نقشی اساسی را ایفا می کند. وظیفه پمپ دریافت آب با فشار معمولی و ایجاد آب با فشار بالا می باشد. پمپ ها خود دارای انواع مختلفی هستند و عملکرد های متفاوتی با یکدیگر دارند. پمپ ها سه جزء اصلی شیر ورودی، شیر تخلیه و بخش متحرک هستند. عملکرد پمپ ها به دو بخش آبگیری و فشاردهی تقسیم می شود. با عقب رفتن بخش متحرک و ایجاد فشار منفی، شیر آب ورودی باز و شیر خروجی بسته می شود، در نتیجه عمل آبگیری محفظه داخلی پمپ انجام می پذیرد. با جلو رفتن بخش متحرک پمپ، فشار مثبت در داخل محفظه ایجاد می شود، که منجر به بسته شدن شیر ورودی و باز شدن شیر خروجی می گردد. در نتیجه آب با فشار بالا از پمپ خارج می شود.

 

پمپ پیستونی و پلانجری در دستگاه واترجت

پمپ پلانجری واترجتبخش متحرک در پمپ های رفت و برگشتی به صورت پیستونی و یا پلانجری است. پیستون یک بازوی بلند و باریک است که در قسمت فوقانی عریض شده است. در فشار های بالا احتمال خم شدن این بازوی بلند و باریک زیاد است، بنابراین از آن فقط برای فشار های پایین استفاده می گردد. پلانجر یک استوانه ضخیم است به همین دلیل مقاومت بالایی داشته و در فشار های بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

 

انواع انتقال دهنده نیرو در پمپ های رفت و برگشتی

انتقال دهنده نیروی صفحه گردان در پمپ واترجتبرای تامین نیروی محرکه پمپ از یک موتور استفاده می گردد. حرکت موتور دورانی و حرکت پمپ به صورت رفت و برگشتی می باشد، به همین دلیل برای تبدیل دوران به حرکت خطی باید یک بخش میانی برای انتقال نیرو وجود داشته باشد. سیستم انتقال نیرو می تواند به دو شکل صفحه غلطان و یا میل لنگ باشد. در مدل اول، انرژی موتور به صفحه غلطان وارد می شود و باعث چرخش غیر یکنواخت آن می گردد. حرکت صفحه باعث می شود در نقاطی به پلانجر فضا داده شود تا به وسیله فنر به عقب کشیده شود و عملیات آبگیری صورت پذیرد. در نقطه ای دیگر از حرکت صفحه، فشاری به انتهای پلانجر وارد شده و موجب می شود آب پرفشار به بیرون جریان یابد. مدل دوم دارای یک میله است که میل لنگ نامیده می شود. با چرخش میل لنگ به طرف فرورفتگی، فنر ها موجب عقب رفتن پلانجر می شوند و عمل آبگیری صورت می گیرد. چرخش میل لنگ به طرف برآمدگی، باعث هل دادن پلانجر به جلو شده و آب پرفشار در خروجی جریان می یابد.

 

مقاومت پمپ واترجت در برابر شرایط کاری بدون آب

میل لنگ در پمپ واترجتدر صورت عدم وجود آب، دما و اصطکاک در پلانجر و پمپ افزایش می یابند که باعث از کار افتادن دستگاه واتر جت می شوند. در صورتی پلانجر از داخل یک حلقه تفلون-گرافیت عبور کند، یک ویژگی نرم ایجاد می شود که موجب کاهش دما و اصطکاک در پمپ می گردد. بنابراین این نوع پمپ ها می توانند زمان طولانی تری نسبت به عدم وجود آب مقاومت داشته باشند.

لینک های مفید:

دستگاه واتر جت : فهرست محصولات

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :