دستگاه واترجت صنعتی چگونه کار می کند؟

۲۸ خرداد ۱۳۹۷

سطوح کثیف و آلوده هیچگاه خوشایند افراد نیست. چنین سطوحی در حیاط خانه، بر روی بدنه ماشین یا حتی محیط کار در صنایع مختلف مشاهده می شود. راحت ترین و موثر ترین راه تمیز کردن این آلودگی ها، استفاده از دستگاه واترجت صنعتی می باشد. این دستگاه به یک پمپ فشار قوی مجهز است تا آب با فشار به سطح پاشیده شود. در این مقاله نحوه عملکرد و بخش های مختلف واترجت بطور کامل تشریح می گردد.

نظافت موثر سطوح با بکارگیری واترجت صنعتی

کارواش خانگیآلودگی های سطوح زمین و تجهیزات مختلف، در اغلب اوقات بطور کامل و موثر بوسیله آب و یا حتی مواد شوینده شیمیایی از بین نمی روند. اما با استفاده از آب پر فشار خروجی از دستگاه واترجت می توان سطوح کف را به طور شگفت انگیز و در مدت زمان بسیار کم تر شستشو داد. فشار آب دستگاه که بعلت وجود یک پمپ فشار قوی ایجاد می شود، با ذرات آلوده و کثیف برخورد می کند و آن ها را از سطح جدا می نماید. البته توجه به تناسب فشار آب با میزان حساسیت سطح مورد نظر ضرورت دارد. مثلا هیچگاه نباید بر روی سطوحی مانند شیشه یا بدنه خودرو از آب با فشار بسیار بالا استفاده نمود. مطالعه دقیق دفترچه راهنمای دستگاه جهت بررسی نحوه استفاده از آن و همچنین بررسی ابتدایی اثر فشار آب بر روی بخش کوچکی از سطح می تواند در جهت اطمینان بیشتر از آسیب زا نبودن آب پر فشار بر روی سطح مورد نظر راهگشا باشد.

معرفی بخش های گوناگون واترجت

دستگاه واترجت صنعتی یا خانگی ساختار چندان پیچیده ای نداشته و از چند بخش اصلی پمپ، موتور، شلنگ فشار قوی، تفنگی و لنس و نازل تشکیل شده است. آب مورد نیاز دستگاه از یک منبع آب و بوسیله یک شلنگ به آن وارد می شود. سپس آب وارد شده به دستگاه به داخل پمپ می رود و فشار آن افزایش می یابد. آب پر فشار سپس از طریق شلنگ به سمت لنس می رود و از طریق نازل بر روی سطح پاشش می گردد. هر واتر جت شامل ۵ بخش اصلی می باشد که در ذیل به آن ها پرداخته می شود :

 

موتور

واترجتپمپ واترجت صنعتی، انرژی خود را از موتور دستگاه می گیرد. توان موتور، تعیین کننده مقدار فشار عملیاتی و دبی آب می باشد. موتور واترجت صنعتی در سه مدل الکتریکی، دیزلی و بنزینی در دسترس است. واترجت الکتریکی از طریق کابل به پریز برق متصل می شود و اغلب برای محیط های سر بسته یا با دسترسی مناسب به پریز برق کاربرد دارد. واترجت با موتور دیزلی یا بنزینی نیز با توانایی بالا در محیط های بیرونی وسیع به راحتی قابل استفاده هستند.

پمپ فشار قوی

بخش اصلی و مهم واترجت صنعتی، پمپ فشار قوی می باشد که وظیفه افزایش فشار آب را بر عهده دارد. پمپ پلانجری یکی از بهترین نوع پمپ است که در ساختار واترجت های با کیفیت بکار رفته اند. هرچه فشار عملیاتی دستگاه بیشتر باشد، آلودگی ها بهتر از سطح جدا می شوند.. البته باید به حساسیت سطح نسبت به فشار بالای آب توجه نمود.

شلنگ فشار قوی

شلنگ فشار قوی، آب پر فشار را از پمپ به سمت لنس و نازل انتقال می دهد. این شلنگ از جنس بسیار مقاومی است و طول عمر بالایی دارد. شلنگ های فولاد بافت ضد سایش و مقاوم در برابر خوردگی و دمای چند لایه، از کیفیت، کارایی و طول عمر بالایی برخوردارند.

 

تفنگی

واترجت صنعتیاتصال شلنگ فشار قوی و لنس توسط تفنگی انجام می شود. تفنگی دارای یک ماشه ایمنی است که با فشار دادن آن آب به سمت سطح پاشش می گردد. قفل ایمنی این تفنگی در زمان اتمام فعالیت پاشش باید فعال شود.

نازل

آب پر فشار در نهایت از بخشی به نام نازل واترجت خارج می شود. نازل ها در سایز ها و مدل های متنوعی تولید می گردند که با توجه به نیاز افراد قابل استفاده هستند. نازل های با زاویه بزرگ، سبب گستردگی محل فرود آب شده و بنابراین برای شستشوی سطوح وسیع با حجم آلودگی کم کاربرد دارند. در نقطه مقابل، نازل های با زاویه کوچک برای شستشوی آلودگی های عمیق استفاده می شود.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :