اسکرابر راهکاری موثر در مبارزه با بحران آب

۲۵ دی ۱۳۹۷

کمبود آب و کاهش ذخایر آب در سراسر جهان امروزه به یک بحران جدی تبدیل شده است، بنابراین صرفه جویی در مصرف و یا به عبارت دیگر استفاده صحیح از منابع آب خود می تواند یک پروژه بزرگ به شمار آید. مصرف درست آب بدون اتلاف بیهوده کار دشواری نبوده و تنها با ایجاد چند تغییر کوچک در شیوه زندگی و کار می تواند به کاهش چشمگیر مصرف آب و حفظ منابع منجر شود و تغییرات بزرگی در زندگی ما به وجود آورد. در منازل راهکارهای بسیار ساده ای برای کنترل مصرف آب خانگی وجود دارد و در صنایع نیز بهره مندی از تجهیزات کارآمد نظیر اسکرابر می تواند تاثیرات اساسی در کاهش مصرف آب بر جای گذارد.

برخی اقدامات کوچک و تاثیرگذار در جلوگیری از هدر رفت آب

– کاهش تلفات آب به وسیله تعمیر شیرآلات و لوله های دارای نشت و چکه کردن آب (چکه کردن آب صدها و یا هزاران لیتر آب را به هدر می دهد.)

– تعویض شیرآلات و لوله های فرسوده

– آموزش کارکنان و کارگران در مورد بهره وری و ارزش آب به منظور تشویق آنان در اصلاح رفتارها در زمینه صرفه جویی در مصرف آب

– کاربرد تجهیزات کارآمد و اثربخش برای تمیز نمودن محیط های خانگی، تجاری، صنعتی و …

– نظارت بر مصرف آب در آبیاری گیاهان

– و …

با رعایت و پیاده سازی چند تکنیک ساده تأثیرات شگرف آن را خواهیم دید. در پایان یک دوره مشخص مثلاً یک ماه می توان مقدار مصرف آب و هزینه های پرداخت شده برای آن را اندازه گیری و نسبت به گذشته مقایسه نمود. حجم آب مصرفی و هزینه های پرداخت شده برای آب گویای همه چیز بوده و نشان می دهد ایجاد تغییرات در شیوه زندگی چه میزان تأثیرات مثبت بر جای می گذارد. این امر در زندگی روزمره و در هر صنف و کسب و کاری صدق می کند.

 

مدیریت آب

با توجه به افزایش آب بها و بالا رفتن هزینه های تعمیر و نگهداری سیستم های انتقال آب در صنایع، صاحبان کسب و کار در تلاش هستند مصرف آب را مدیریت نموده و هزینه های عملیاتی را کاهش دهند. مشاغل و صنایع گوناگون به سوی یافتن راهکارهای نوین برای حفظ منابع آب و پیشتازی در عرضه طرح های سازگار با محیط زیست گام برمی دارند. مطالعات نشان می دهد تا 10 سال آینده تقاضای جهانی آب به شدت افزایش می یابد و حتی به بیش از تقاضای فعلی می رسد.

اجرای راهکارهای کاهش مصرف آب برای صنایع و مشاغل مزیت های زیادی به همراه دارد:

– کاهش هزینه ها

– افزایش مزایای رقابتی

– کاهش معضلات ناشی از کمبود آب

– پیشتازی در عرضه طرح های سبز

– و …

 

پایداری در اهداف

اقدامات اثربخش در زمینه کاهش مصرف آب و هزینه های مربوط به آن باید به صورت پایدار و دائمی انجام گیرد نه این که فقط برای یک زمان کوتاه و موقتی باشد. اما در کنار رعایت نکات ذکر شده، تعمیر و نگهداری درست و به موقع سیستم های آبرسانی و … چگونه می توان به صرفه جویی پایدار دست یافت؟ در زمینه نظافت و شستشو چگونه می توان به مصرف بهینه آب دست یافت؟ هنگامی که در محیط های صنعتی و تجاری نیروهای انسانی با آلودگی های عمیق رو به رو می شوند آیا می توانند بدون مصرف آب بیش از اندازه به تمیزی مورد نظر دست یابند؟ پاسخ به این پرسش ها در گرو دستگاه های نظافت صنعتی یعنی اسکرابر و واترجت صنعتی دست یافت.

 

اسکرابر چیست؟

اسکرابر صنعتی یک کف شوی مکانیزه است که به منظور شستشوی تخصصی و عمیق سطوح کف با جنس سخت طراحی و تولید شده اند. اسکرابر از سه بخش اصلی تشکیل شده است که عبارت اند از: سیستم برس زنی مکانیزه (شستشوی)، سیستم مکش (خشک کن) و دو مخزن مستقل برای آب تمیز و کثیف.

 

نحوه عملکرد اسکرابر

کف شوی صنعتی یا اسکرابر صنعتی با هدف بهینه سازی فرآیند شستشوی سطوح کف از جنبه های گوناگون طراحی و به بازارهای جهانی عرضه شده است. اسکرابر دارای یک یا دو برس می باشد که با روشن شدن دستگاه این برس ها با سرعت بالا شروع به چرخش می کنند. از طرف دیگر به طور هم زمان آب تمیز یا محلول شوینده بر روی برس ها پاشش شده تا عملیات شستشو تکمیل گردد. حرکت دورانی برس دیسکی سبب می شود آلودگی های سطح جدا شده و در حقیقت این سیستم برس زنی است که به تمیزی سطوح می انجامد.

 

 

 

دستگاه اسکرابر چه تأثیری در کاهش مصرف آب دارد؟

نیروی حاصل از چرخش برس اسکرابر سبب تمیزی سطح زمین می گردد و آب و ماده شوینده نقش مکمل ایفا می کنند که هم سبب بهبود شستشو و هم سبب محافظت از سطح زمین می شود. بنابراین می توان دریافت که اسکرابر بدون نیاز به مصرف آب زیاد سطوح کف را شستشو می دهد. در محیط های صنعتی و تجاری که درصد بالایی از آلودگی به چشم می خورد برای دست یابی به تمیزی بیشتر دیگر لازم نیست آب و ماده شوینده فراوان مصرف شود، بلکه با پر شدن مخزن اسکرابر ، مساحت زیادی از یک محیط شستشو می شود. این در حالی است که اگر در شرایط معمول از روش های سنتی و یا شیلنگ های معمولی استفاده می شد، برای آن که آلودگی ها از روی سطح کامل حذف شود، کاربران مجبور می شدند آب زیادی مصرف نمایند. بدین ترتیب می توان دریافت که انواع اسکرابر صنعتی چگونه به کاهش قابل توجه آب و مواد شوینده منجر می شوند. علاوه بر کاهش مصرف آب، عدم خستگی کاربر، افزایش بهره وری نیروهای انسانی و تمیزی بهتر و باکیفیت تر از ویژگی های بارز و برجسته اسکرابر به شمار می آیند.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :