شستشوی پنل خورشیدی با دستگاه نماشوی | شرکت ابراهیم

شستشوی پنل خورشیدی با دستگاه نماشوی

۱۲ آذر ۱۳۹۸

پنل های خورشیدی صفحاتی ساخته شده از ماژول های خورشیدی هستند که با دریافت انرژی نورانی خورشید، انرژی الکتریکی تولید می کنند. نیروگاه خورشیدی تکنولوژی جدید تولید برق بدون نیاز به سوخت است و جهت جذب انرژی خورشید در فضاهای باز نصب می شود. با توجه به این که ساخت نیروگاه ها و پنل های خورشیدی نیازمند سرمایه گذاری بالا است، حفظ و نگهداری این سیستم ها اهمیت بسیار زیادی دارد. نیروگاه های خورشیدی به دلیل نصب شدن در فضاهای باز همواره در معرض انواع آلاینده ها و گرد و غبار قرار می گیرند و حتی به مرور زمان خاک انباشته شده بر روی پنل ها کارایی آن ها را مختل کرده و کارایی و ظرفیت آن ها را کاهش می دهد. تمیز نمودن پنل ها تنها عملی است که می تواند از بروز این رویداد جلوگیری به عمل آورد. شستشوی پنل های خورشیدی با استفاده از دستگاه های نماشوی امکان پذیر بوده و افزایش کارایی و طول عمر سیستم را رقم می زند.آلاینده های پنل خورشیدی

گرد و خاک و فضولات پرندگان از متداول ترین آلاینده های پنل های خورشیدی به شمار می آیند. این آلودگی های مانعی برای تابش مستقیم نور آفتاب به پنل ها هستند و بر عملکرد پنل تأثیر می گذارند. پنل های کثیف نسبت به پنل های تمیز انرژی کمتری تولید می کنند. بارش باران گاهی می تواند سبب تمیزی پنل های خورشیدی شود، اما این امکان همیشه وجود ندارد چرا که بسیاری از نیروگاه های خورشیدی در مناطق خشک و بیابانی نصب شده و بارش باران به اندازه ای نیست که سیستم ها تمیز گردند. هم چنین بارش باران برای از بین بردن فضولات پرندگان کافی نبوده و نیروی بیشتری برای حذف آن ها لازم است. بنابراین باید تجهیزات تخصصی برای شستشوی پنل ها به کار گرفته شود که هم زمان با حذف آلودگی های صفحات، هیچ گونه آسیبی به آن ها وارد نکنند. فرآیند شستشو بر ارزش پنل های خورشیدی می افزاید.

 

 

چگونگی شستشوی پنل خورشیدی

پنل های خورشیدی اغلب در ارتفاع نصب می شوند و از همین رو برای شستشوی آن ها لنس های بلند کاربرد دارد. بهترین زمان برای شستشوی پنل خورشیدی هنگامی است که حرارت بالایی نداشته باشند. شستشو باید با روش و تجهیزات مناسب انجام گیرد تا گرد و خاک و آلاینده های بر روی پنل های ساییده نشوند، چرا که سایش پوشش غیر بازتابنده پنل را از بین می برد. در این شرایط بهره مندی از دستگاه نماشوی می تواند بهترین راهکار برای شستشوی پنل های نیروگاه خورشیدی باشد و شستشوی مرتب به بازدهی هر چه بیشتر نیروگاه منجر می شود.

 

 

 

کاربرد دستگاه نماشوی در شستشوی پنل خورشیدی

دستگاه نماشوی یک روش حرفه ای و اثبات شده برای تمیز نمودن نیروگاه های خورشیدی می باشد. نماشوی یک سیستم نظافتی قابل حمل و انعطاف پذیر است.  اجزای باکیفیت و ابزارهای قابل اطمینان، شستشوی سریع و کارآمدی را برای پنل های خورشیدی فراهم می آورد و از طرف دیگر سلامت سیستم را تضمین می نمایند. دستگاه های نماشوی دارای لنسی با طول بلند و مناسب است که با کمک آن پنل های واقع در ارتفاع تمیز می شوند، هم چنین فرآیند شستشوی را با آب خالص به انجام می رساند و هیچ گونه ماده شیمیایی را به مصرف نمی رساند. این ویژگی علاوه بر این که سبب حفاظت از پنل ها می گردد با محیط زیست نیز سازگاری دارد.

 

 

ویژگی های دستگاه نماشوی مکانیزه

اکنون به بررسی این موضوع می پردازیم که چرا دستگاه نماشوی برای شستشوی پنل خورشیدی مناسب است.

آب خالص

ویژگی شاخص دستگاه نماشویی بهره مندی از سیستم تصفیه آب می باشد. این دستگاه دارای فیلتری از جنس رزین بوده که تمام املاح و ناخالصی آب را گرفته و آبی زلال ارائه می دهد. بهره مندی از آب حاصل سبب می شود اثری از لکه و رد آب بر روی پنل ها باقی نماند. نماشو دارای سختی سنج بوده که می توان زمان فرا رسیدن تعویض را از طریق آن دریافت.

شستشو از زمین

دستگاه های نماشو به نحوی طراحی شده اند که نیازی به استفاده از بالابر یا نردبان نبوده و عملیات شستشو را از سطح زمین انجام می دهند. این دستگاه ها به لنسی مجهز هستند که با برخورداری از طول مناسب و طراحی ارگونومیک، کاربران را در شستشوی پنل ها از سطح زمین به شکلی کاملاً ایمن یاری می رساند. طول لنس نماشو قابل تنظیم بوده و کاربر می تواند براساس شرایط کاری طول لنس را تنظیم نماید.

برس زنی

بر روی نماشو پمپ برای انتقال آب تعبیه شده و آب پمپاژ شده از نازل ها خارج شده و بر روی برس پاشش می شود. برس با سطح پنل تماس پیدا کرده و بدون آسیب رساندن به آن تمامی آلاینده ها را حذف می گرداند.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :