مکنده صنعتی و انواع مختلف پمپ مکش به کار رفته در ساختار جاروبرقی صنعتی

انواع گوناگون پمپ مکنده ها

14 آگوست 2016

مکنده ها، دستگاه های نظافت صنعتی هستند که جهت جمع آوری و انتقال مواد مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها که در محیط های مختلف صنعتی و تجاری بکار می روند، از یک پمپ مکش جهت تخلیه هوای مخزن و مکش مواد به داخل استفاده می کنند. پمپ های مکش در مدل های متنوعی تولید شده اند که تفاوت آن ها در ساختار و نحوه ایجاد خلا می باشد. در این مقاله به معرفی انواع مدل های پمپ مکش بکار رفته در دستگاه های مکنده پرداخته می شود.


قسمت های اصلی مکنده صنعتی

مکنده صنعتیجاروبرقی ها از سه بخش اصلی موتور، فیلتر و پمپ تشکیل شده اند. پمپ مکش جهت ایجاد خلا نسبی در مخزن تعبیه شده و توسط موتور به حرکت در می آید. فیلتر دستگاه نیز وظیفه به دام انداختن ذرات ریز و جلوگیری از بازگشت آن ها به محیط را بر عهده دارد. پمپ مکش جارو برقی ها، نقش مهمی در عملکرد آن ها دارد. هرچه پمپ مکش در ایجاد خلا بهتر عمل نماید، مکش مواد با قدرت بیشتری انجام می شود.


انواع پمپ مکش

پمپ سانتریفیوژال، ساید چنل، بلید، لوب و ونتوری از پر کاربرد ترین پمپ های مورد استفاده در مکنده ها می باشند. در ادامه به طور جداگانه هر یک از این نوع پمپ ها را معرفی می نماییم.


پمپ سانتریفیوژال

پمپ مکش سانتریفیوژالدسته اول از پمپ های مکش، پمپ سانتریفیوژال می باشد. این پمپ ها از یک پوسته حلزونی، یک محور دوار و پره هایی تشکیل شده است. این پمپ ها بوسیله شفت و بطور مستقیم به موتور متصل شده و عملکرد آن ها براساس نیروی گریز از مرکز می باشد. با چرخش پمپ، هوای بخش مرکزی آن به دلیل نیروی گریز از مرکز به اطراف فرستاده می شود. نتیجه این امر، ایجاد یک خلا نسبی در مرکز پمپ می باشد. بنابراین هوای مخزن به بیرون فرستاده شده و مواد به داخل آن مکش می گردند. پمپ سانتریفیوژال دارای قیمت مناسبی بوده و در ساختار جاروبرقی های خانگی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. ایجاد خلا ۲۵ درصد و بهر مندی از بیشینه سرعت مکش حدودا ۲۰۰ متر مکعب در ساعت از جمله ویژگی های این نوع پمپ به حساب می آید. در بسیاری از جاروبرقی ها، جهت افزایش میزان سرعت مکش، دو یا چند پمپ سانتریفیوژال را به صورت موازی در کنار هم قرار می دهند. در اینصورت، قدرت مکش نهایی برابر با قدرت مکش یک پمپ و سرعت مکش مساوی با ضرب تعداد پمپ ها در سرعت مکش یک پمپ می باشد.


پمپ ساید چنل

مکش سایدچنلدر پمپ های ساید چنل، ابتدا هوا از طرف کانال بیرونی به درون پمپ می آید. این هوا، توسط پره ها به حرکت در آمده و به سمت لبه خروجی هدایت می شوند. در این نقطه هوا اجازه عبور نداشته و تنها پره ها می توانند از آن عبور نمایند. نتیجه این امر، خارج شدن هوا از کانال خروجی و ایجاد خلا درون مخزن می باشد. هرچه طراحی این پمپ دقیق تر باشد توانایی آن در ایجاد خلا افزایش می یابد. مثلا تماس بیشتر لبه خروجی با پره ها، موجب بازگشت هوای کم تر به داخل پمپ و در نتیجه خلا بهتر می شود. پمپ های ساید چنل با سطح صدای پایین و ایجاد خلا ۳۰ تا ۶۰ درصد، برای استفاده در ساختار جاروبرقی صنعتی مناسب به نظر می آیند.


پمپ لوب

لوب پمپپمپ جابجایی مثبت لوب، یکی از انواع پمپ هاست که در رده پر قدرت های این تجهیزات قرار می گیرد. در این پمپ ها، حداقل دو لوب طراحی شده که روی دو محور جداگانه حرکت می نمایند. با چرخش دو لوب در خلاف جهت یکدیگر و به صورت مماس با هم، هوای ورودی به دام می افتد و به سمت بیرون پمپ حرکت داده می شود. پمپ لوب، سرعت و قدرت مکش بالایی را فراهم آورده و عملکرد بی صدایی دارد. این پمپ ها توانایی ایجاد ۷۰ تا ۸۰ درصد خلا را داشته و از قدرت مکشی ۷ تا ۸ هزار میلی متر آب برخوردار است. پمپ های با لوب دو پره سرعت بیشتری دارند، در حالیکه پمپ های با لوب ۳ پره، دارای قدرت مکش بیشتری هستند.


پمپ بلید

پمپ وکیوم بلیدپمپ های وکیوم بلید از دو دیسک پروانه ای غیر هم مرکز تشکیل شده اند. دیسک کوچکتر دارای پره بوده و درون دیسک ثابت حرکت می نماید. با چرخش دیسک، پره ها باز شده و با لبه دیسک بیرونی تماس پیدا می کند. این چرخش، موجب حرکت هوای ورودی به پمپ می شود. با مماس شدن پره ها با دیسک بیرونی، هوا محبوس شده و به بیرون از پمپ رانده می شود. پمپ های بلید با توانایی ایجاد ۸۰ تا ۹۰ درصد خلا، مناسب استفاده در ساختار مکنده صنعتی می باشد. هر چه سطح تماس دو دیسک با یکدیگر بیشتر باشد قدرت مکش پمپ افزایش می یابد.پمپ ونتوری

پمپ مکش ونتوریدر ساختار پمپ ونتوری، کانالی برای عبور هوا تعبیه شده که در مسیر خود دارای یک انشعاب است. هوای فشرده از داخل کانال ونتوری عبور نموده و از سمت دیگر خارج می شود. نتیجه این امر، ایجاد خلا در انشعاب ایجاد شده بین مسیر حرکت هوا می باشد. بنابراین هوا از داخل مخزن به بیرون مکش می شود. پمپ های ونتوری، نیازی به موتور نداشته و در ساختار مکنده های ضد انفجار قابل استفاده هستند.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :