کارواش اتوماتیک کارواش

کارواش

کارواش اتوماتیک اتوماتیک سیستمی مکانیزه می باشد که به منظور شستشو اتوماتیک اتومبیل تولید شده است. ساختار دستگاه های کارواش اتوماتیک مکانیزه از جنس فولاد و با روکش گالوانیزه بوده که ایمنی و مقاومت دستگاه را در شرایط کاری مرطوب افزایش می دهد و از اجزا هوشمند محافظتی و کنترلی تشکیل شده است که ایمنی وسایل نقلیه را در حین انجام عملیات شستشو تضمین می کند. در طراحی و ساخت سیستم شستشو اتوماتیک از پیشرفته ترین و نوین ترین فناوری های روز بهره گیری شده که در نتیجه آن تجهیزاتی با کیفیت، قابل اطمینان، ایمن و با دوام عرضه گشته است و شستشویی با کیفیت بی نظیر و ایمنی منحصر به فرد ارائه می دهد. دستگاه کارواش اتوماتیک اتوماتیک شامل ماژول های مهمی مانند کانوایر (نوار نقاله)، نازل های پاشش آب و مواد شوینده، برس، خشک کن، انواع سنسورهای هوشمند و... می باشد که عملکرد هماهنگ آن ها با یکدیگر شستشو خودرو با کیفیت مطلوب را نتیجه می دهد. کارواش اتوماتیک اتوماتیک به جند دسته با ویژگی های گوناگون تقسیم بندی می شود که در ذیل به تفصیل به انواع کارواش اتوماتیک اتوماتیک میپردازیم.

روند کلی عملکرد کارواش اتوماتیک های اتوماتیک


در حالت کلی مکانیزم شستشو در کارواش اتوماتیک اتوماتیک دارای این روند است: پیش شستشو که آب با فشار قوی روی بدنه پاشش می شود و اجرام چسبیده شده به بدنه خودرو را می زداید، پاشش شامپو و پاشش فوم روی بدنه خودرو از طریق نازل ها، برس زنی که با شامپو و فوم های موجود خودرو را شستشو می دهد، آب کشی نهایی که آلودگی ها و مواد شوینده باقی مانده را از اتومبیل می شوید، پاشش واکس یا سوپر واکس که هم به منظور جلادهی و هم برای کمک به تجمیع قطرات آب برای سهولت در کار خشک کردن انجام می شود و در نهایت آخرین مرحله خشک کردن است که با پاشش هوا با فشار روی بدنه، قطرات جمع شده را از روی بدنه می زداید. در این میان مرحله پیش شستشو همیشگی نیست و بهره گیری از این مرحله باعث می شود که قبل از ورود به مراحل شستشو، ماشین از شن و ماسه پاک شود و با کشیدن برس روی بدنه، آسیبی به بدنه خودرو وارد نشود و همچنین باقی ماندن شن و ماسه در لابلای برس ها موجب آسیب به برس ها نگردد.انواع کارواش اتوماتیک اتوماتیک از جنبه مکانیزم شستشو


کارواش اتوماتیک اتوماتیک شامل دو نوع است که هر کدام از آن ها مکانیزم مخصوص به خود را دارند. کارواش اتوماتیک تونلی و کارواش اتوماتیک ریلی نام هایی است که به این دو دسته اتلاق می گردد. اساس عملکرد این دو سیستم مشابه یکدیگر بوده با این تفاوت که در کارواش اتوماتیک ریلی ماژول ها روی دستگاه به صورت ثابت و یکجا قرار گرفته اند و دستگاه با حرکت به جلو و عقب، خودرو را شستشو می دهد اما در کارواش اتوماتیک تونلی ماژول ها از یکدیگر مجزا هستند و خودرو روی نوار نقاله حرکت کرده و با رسیدن به ماژول های مختلف، تحت شستشو قرار می گیرد. کارواش اتوماتیک تونلی برای مکان هایی با تعداد مراجعه کنندگان زیاد مناسب می باشد اما با وجود مزیت ها و پشتیبانی کردن از تعداد بیشتر خودرو، فضای زیادتری را نسبت به کارواش اتوماتیک ریلی نیاز دارد. دستگاه های ماشین شوی دروازه ای و تونلی قابلیت شستشو انواع ماشین های سواری، ون و وانت را دارند.


بخش های کارواش اتوماتیک اتوماتیک


دستگاه کارواش اتوماتیک اتوماتیک شامل ماژول های متفاوتی است که هرکدام فعالیت تخصصی خود را انجام داده و در کنار هم باعث شستشو خودرو با کیفیت مطلوب خواهند شد.


نوار نقاله


این ماژول سبب حرکت خودرو در کارواش اتوماتیک های تونلی میشود.


نازل


پاشش آب و مواد شوینده در دستگاه کارواش اتوماتیک اتوماتیک از طریق نازل ها انجام می شود. در طی مراحل متفاوت نازل ها مشغول فعالیت می شوند. در مرحله پیش شستشو که در برخی از دستگاه ها وجود دارد، از طریق نازل ها، آب با فشار قوی برای زدودن شن و ماسه و اجرام چسبیده به ماشین پاشش می گردد. فوم و شامپو از طریق نازل دیگری روی بدنه ماشین پاشش می شود. یک ناز دیگر نیز برای آب کشی نهایی و پاشش واکس وجود دارد.


برس


دستگاه کارواش اتوماتیک اتوماتیک می تواند چند نوع برس داشته باشد که شامل افقی، عمودی و جدا شونده(برای شستشو آینه بغل و... )  است. در دستگاه های قطار شو که به صورت اختصاصی ساخته می شوند، برس های زاویه داری نیز طراحی می شوند که برای شستشو جلوی قطار های سریع السیر می باشد. این برس ها با حرکت سریع روی بدنه خودرو سبب جدا شدن آلودگی ها می گردند. برس های به کار رفته در شستشو اتوماتیک، بسیار نرم و ضد خش هستند به گونه ای که هیچ گونه آسیب و خشی به بدنه و رنگ خودرو وارد نخواهند کرد.خشک کن


آخرین مرحله در عملیات شستشو خودرو توسط کارواش اتوماتیک اتوماتیک، به وسیله خشک کن انجام می پذیرد. خشک کن ها در کارواش اتوماتیک اتوماتیک به صورت فوقانی و کناری می باشند و توان این ماژول و تعداد و نحوه قرار گیری آن ها به مدل دستگاه کارواش اتوماتیک بستگی دارد. این ماژول با پاشش هوا با فشار زیاد سبب پخش شدن و جدا شدن قطرات آب از روی بدنه و در نتیجه خشک شدن خودرو می گردد.واحد کنترلر منطقی ( PLC )


در دستگاه های کارواش اتوماتیک اتوماتیک سیستم الکترونیکی (PLC) یا همان کنترلر منطقی برنامه پذیر تعبیه شده که قابل برنامه ریزی است و می توان برنامه های مختلف شستشو را به صورت اختیاری برای آن تعریف نمود. مراحل یک شستشوی اتوماتیک کاملا تحت کنترل و برنامه ریزی واحد کنترلر هستند. برخی از این برنامه ها عبارتند از: کنترل پیش شستشو، پاشش فوم، تعداد دفعات آب کشی، تعداد دفعات رفت و برگشت برس ها و پاشش واکس ها که به صورت اختیاری در واحد کنترل کننده تنظیم می گردند. فوتوسل های کنترل فاصله خشک کن از بدنه خودرو، سنسور مکانیکی کنترل اضطراری فاصله خشک کن، سیستم ایمنی کنترل هوشمند فشار برس به بدنه اتومبیل، سیستم هوشمند تغییر جهت خودکار برس ها به منظور حفاظت از آیینه ها و آنتن از جمله سیستم های ایمنی کارواش اتوماتیک اتوماتیک هستند که مانع از آسیب رسیدن به وسایل نقلیه می شوند و تحت برنامه ریزی واحد کنترلر هستند.

مرتب سازی بر اساس :