ماشین شوی

ماشین شوی سیستمی مکانیزه می باشد که به منظور شستشو اتوماتیک اتومبیل تولید شده است. ساختار دستگاه های کارواش مکانیزه از جنس فولاد و با روکش گالوانیزه بوده که ایمنی و مقاومت دستگاه را در شرایط کاری مرطوب افزایش می دهد و از اجزا هوشمند محافظتی و کنترلی تشکیل شده است که ایمنی وسایل نقلیه را در حین انجام عملیات شستشو تضمین می کند. در طراحی و ساخت سیستم شستشو اتوماتیک از پیشرفته ترین و نوین ترین فناوری های روز بهره گیری شده که در نتیجه آن تجهیزاتی با کیفیت، قابل اطمینان، ایمن و با دوام عرضه گشته است و شستشویی با کیفیت بی نظیر و ایمنی منحصر به فرد ارائه می دهد. دستگاه ماشین شوی شامل ماژول های مهمی مانند کانوایر (نوار نقاله)، نازل های پاشش آب و مواد شوینده، برس، خشک کن، انواع سنسورهای هوشمند و... می باشد که عملکرد هماهنگ آن ها با یکدیگر شستشو خودرو با کیفیت مطلوب را نتیجه می دهد. ماشین شوی به جند دسته با ویژگی های گوناگون تقسیم بندی می شود که در ذیل به تفصیل به انواع ماشین شوی میپردازیم.

روند کلی عملکرد کارواش های اتوماتیک


در حالت کلی مکانیزم شستشو در ماشین شوی دارای این روند است: پیش شستشو که آب با فشار قوی روی بدنه پاشش می شود و اجرام چسبیده شده به بدنه خودرو را می زداید، پاشش شامپو و پاشش فوم روی بدنه خودرو از طریق نازل ها، برس زنی که با شامپو و فوم های موجود خودرو را شستشو می دهد، آب کشی نهایی که آلودگی ها و مواد شوینده باقی مانده را از اتومبیل می شوید، پاشش واکس یا سوپر واکس که هم به منظور جلادهی و هم برای کمک به تجمیع قطرات آب برای سهولت در کار خشک کردن انجام می شود و در نهایت آخرین مرحله خشک کردن است که با پاشش هوا با فشار روی بدنه، قطرات جمع شده را از روی بدنه می زداید. در این میان مرحله پیش شستشو همیشگی نیست و بهره گیری از این مرحله باعث می شود که قبل از ورود به مراحل شستشو، ماشین از شن و ماسه پاک شود و با کشیدن برس روی بدنه، آسیبی به بدنه خودرو وارد نشود و همچنین باقی ماندن شن و ماسه در لابلای برس ها موجب آسیب به برس ها نگردد.انواع ماشین شوی از جنبه مکانیزم شستشو


ماشین شوی شامل دو نوع است که هر کدام از آن ها مکانیزم مخصوص به خود را دارند. کارواش تونلی و کارواش ریلی نام هایی است که به این دو دسته اتلاق می گردد. اساس عملکرد این دو سیستم مشابه یکدیگر بوده با این تفاوت که در کارواش ریلی ماژول ها روی دستگاه به صورت ثابت و یکجا قرار گرفته اند و دستگاه با حرکت به جلو و عقب، خودرو را شستشو می دهد اما در کارواش تونلی ماژول ها از یکدیگر مجزا هستند و خودرو روی نوار نقاله حرکت کرده و با رسیدن به ماژول های مختلف، تحت شستشو قرار می گیرد. کارواش تونلی برای مکان هایی با تعداد مراجعه کنندگان زیاد مناسب می باشد اما با وجود مزیت ها و پشتیبانی کردن از تعداد بیشتر خودرو، فضای زیادتری را نسبت به کارواش ریلی نیاز دارد. دستگاه های کارواش اتوماتیک دروازه ای و تونلی قابلیت شستشو انواع ماشین های سواری، ون و وانت را دارند.


بخش های ماشین شوی


دستگاه ماشین شوی شامل ماژول های متفاوتی است که هرکدام فعالیت تخصصی خود را انجام داده و در کنار هم باعث شستشو خودرو با کیفیت مطلوب خواهند شد.


نوار نقاله


این ماژول سبب حرکت خودرو در کارواش های تونلی میشود.


نازل


پاشش آب و مواد شوینده در دستگاه ماشین شوی از طریق نازل ها انجام می شود. در طی مراحل متفاوت نازل ها مشغول فعالیت می شوند. در مرحله پیش شستشو که در برخی از دستگاه ها وجود دارد، از طریق نازل ها، آب با فشار قوی برای زدودن شن و ماسه و اجرام چسبیده به ماشین پاشش می گردد. فوم و شامپو از طریق نازل دیگری روی بدنه ماشین پاشش می شود. یک ناز دیگر نیز برای آب کشی نهایی و پاشش واکس وجود دارد.


برس


دستگاه ماشین شوی می تواند چند نوع برس داشته باشد که شامل افقی، عمودی و جدا شونده(برای شستشو آینه بغل و... )  است. در دستگاه های قطار شو که به صورت اختصاصی ساخته می شوند، برس های زاویه داری نیز طراحی می شوند که برای شستشو جلوی قطار های سریع السیر می باشد. این برس ها با حرکت سریع روی بدنه خودرو سبب جدا شدن آلودگی ها می گردند. برس های به کار رفته در شستشو اتوماتیک، بسیار نرم و ضد خش هستند به گونه ای که هیچ گونه آسیب و خشی به بدنه و رنگ خودرو وارد نخواهند کرد.خشک کن


آخرین مرحله در عملیات شستشو خودرو توسط ماشین شوی ، به وسیله خشک کن انجام می پذیرد. خشک کن ها در ماشین شوی به صورت فوقانی و کناری می باشند و توان این ماژول و تعداد و نحوه قرار گیری آن ها به مدل دستگاه کارواش بستگی دارد. این ماژول با پاشش هوا با فشار زیاد سبب پخش شدن و جدا شدن قطرات آب از روی بدنه و در نتیجه خشک شدن خودرو می گردد.واحد کنترلر منطقی ( PLC )


در دستگاه های ماشین شوی سیستم الکترونیکی (PLC) یا همان کنترلر منطقی برنامه پذیر تعبیه شده که قابل برنامه ریزی است و می توان برنامه های مختلف شستشو را به صورت اختیاری برای آن تعریف نمود. مراحل یک شستشوی اتوماتیک کاملا تحت کنترل و برنامه ریزی واحد کنترلر هستند. برخی از این برنامه ها عبارتند از: کنترل پیش شستشو، پاشش فوم، تعداد دفعات آب کشی، تعداد دفعات رفت و برگشت برس ها و پاشش واکس ها که به صورت اختیاری در واحد کنترل کننده تنظیم می گردند. فوتوسل های کنترل فاصله خشک کن از بدنه خودرو، سنسور مکانیکی کنترل اضطراری فاصله خشک کن، سیستم ایمنی کنترل هوشمند فشار برس به بدنه اتومبیل، سیستم هوشمند تغییر جهت خودکار برس ها به منظور حفاظت از آیینه ها و آنتن از جمله سیستم های ایمنی ماشین شوی هستند که مانع از آسیب رسیدن به وسایل نقلیه می شوند و تحت برنامه ریزی واحد کنترلر هستند.

مرتب سازی بر اساس :