واترجت فوق فشار قوی واترجت فوق فشار قوی

واترجت فوق فشار قوی

واترجت فوق فشار قوی

دستگاه های واترجت از آب پر فشار برای حذف آلودگی ها و لایه ها نامطلوب سطوح بهره می برند. مدل های فوق فشار قوی این دستگاه با برخورداری از فشار کاری بالا در محدود 250 تا چند هزار بار برای استفاده در کاربرد های خاص مانند رنگ بری و لایه برداری طراحی شده اند. عملکرد جت واتر مشابه دیگر واترجت ها بوده اما تفاوت هایی در ابعاد، فشار عملیاتی و قدرت پمپ و موتور و بخش های دیگر دیده می شود. بکارگیری آب پر فشار در این دستگاه ها جایگزین روش های تخریبی آسیب زا و هزینه بر شده و نتیجه فوق العاده را در اموری چون لایه برداری و زنگ بری بدست می دهد.


بخش های مهم واتر جت فوق فشار قوی

بخش های اصلی دستگاه جت واتر شامل، ورودی آب، موتور، پمپ، شلنگ فشار قوی، لنس ها و نازل ها می باشند. پمپ دستگاه به عنوان اصلی ترین بخش وظیفه افزایش فشار آب ورودی و پاشش آن را بر عهده دارد. نازل های گوناگون با تنظیم نحوه پاشش آب، تاثیر بسزایی بر روی کیفیت عملیات مد نظر می گذارند. سرعت آب یا دبی و فشار آب خروجی دو فاکتور مهم در دستگاه های واتر جت فوق فشار قوی می باشند. هر چه سرعت یا دبی آب خروجی افزایش پیدا کند سرعت عملیات بیشتر شده و در زمان کوتاه تری پایان می یابد و هر چه فشار آب خروجی بیشتر باشد، دستگاه توانایی بالاتری برای از بین بردن لایه های عمیق تر خواهد داشت. تمامی بخش های کارواش فوق فشار قوی مانند شلنگ، تفنگی، لنس و نازل برای انطباق با فشار بالای آب بطور ویژه طراحی شده اند. منبع تغذیه واترجت ها توسط یک موتور الکتریکی یا دیزلی تامین می شود. موتور الکتریکی کم صدا تر و سبک تر بوده و آلودگی ایجاد نمی کنند. موتور دیزلی دارای قدرت و توان بالاتری هستند و استفاده از آن ها محدود به محیط های دارای دسترسی مناسب به پریز برق نیست.


 انواع جت واتر

تقسیم بندی واترجت های فوق فشار قوی برحسب ساختار ظاهری انجام می شود. در این تقسیم بندی، این نوع شوینده های فشار قوی در مدل های ثابت، تریلر، تراک و چرخ دار قرار می گیرند. واترجت های ثابت دارای پایه های ثابت هستند، بدون چرخ بوده و در یک مکان مشخص و ثابت قرار می گیرند. مدل های تریلر بر روی چرخ های بزرگ قرار می گیرند و با اتصال به تریلر کشیده می شوند. واترجت های فشار قوی تراک دسته دیگری از این دستگاه ها هستند که برای جابجایی درون خودرو قرار می گیرند. شوینده فوق فشار قوی چرخ دار نیز دارای دو یا چهار چرخ برای حمل و نقل آسان هستند.


تجهیزات و امکانات ویژه واترجت های فوق فشار قوی

در طراحی دستگاه های جت واتر ، امکاناتی در نظر گرفته شده تا دستگاه بازدهی و سودمندی مد نظر را داشته باشد. شیر اطمینان یکی از این تجهیزات است که از دستگاه در برابر ازدیاد بیش از حد فشار جلوگیری می نماید. این شیر همچنین با هدف ممانعت از انتخاب فشار عملیاتی بیش از حد مجاز طراحی شده است. سیستم خنک کننده، سیستم ضد یخ و سامانه سختی زدایی آب از دیگر امکانات ویژه ای هستند که در کارواش های فوق فشار قوی دیده می شوند. بسته به نوع کاربرد دستگاه نیز می توان از انواع لنس و نازل ها مانند نازل لوله باز کن، نازل دوار، نازل کفشوی، نازل دیوار شوی، نازل سندبلاست و ابزار تخریب بتن سقف استفاده نمود. سیستم گرمکن طراحی شده در مدل هایی از این واترجت ها نیز دارای استاندارد های ایمنی هستند تا میزان تشعشعات آن از حد مجاز عبور نکند.


کاربرد های جت واتر

دامنه کاربرد های جت واتر بسیار وسیع بوده و با استفاده از تجهیزات مخصوص می توان از این دستگاه برای کاربرد های صنعتی متعددی بهره برد. این دستگاه ها با پاشش آب پر فشار بر روی سطوح، علاوه بر از بین بردن آلاینده ها توانایی ویژه ایی در لایه برداری، تخریب بتن، کندن پوست درختان، کندن آسفالت و پاک کردن قیر، زنگ بری از روی بدنه کشتی ها و تجهیزات صنعتی، پاک کردن خط کشی های  سفید و خطوط ترمز در خیابان ها، رنگ بر از روی انواع سطوح و مانند این ها را دارا بوده و از این رو کارآیی ویژه ایی در انجام عملیات های سنگین صنعتی دارند. در نتیجه استفاده از این دستگاه ها در عملیات های سنگین صنعتی نسبت به دیگر روش ها بسیار مقرون به صرفه تر می باشد. در صنایع هوایی از این دستگاه برای پاک کردن رنگ بدنه هواپیما، پاک کردن روغن و دیگر آلودگی ها از باند فرودگاه و تمیز کردن چرخ ها استفاده می گردد. در صنایع غذایی جت واتر برای تمیز کردن فر ها و تاسیسات کارخانجات تولیدی بدون نیاز به ماده شوینده بکار گرفته می شود. در صنایع دریایی برای تمیز کردن خزه و جلبک، پاک کردن رنگ و زنگ زدگی روی بدنه کشتی و تمیز کردن مخازن، واترجت فوق فشار قوی بکار می آید. در صنایع پتروشیمی نیز برای حذف آلودگی نفتی و شیمیایی مانند تمیز کردن پلیمر ها، شستشوی بویلر ها و مخازن از این نوع واترجت ها می توان استفاده نمود.

مرتب سازی بر اساس :