جاروبرقی نیمه صنعتی جاروبرقی نیمه صنعتی

جاروبرقی نیمه صنعتی

جاروبرقی نیمه صنعتی

در برخی اماکن نیاز است  به منظور نظافت و جاروب سطوح هموار و ناهموار از تجهیزات تخصصی قدرتمند تری نسبت به جاروبرقی های متداول تجاری استفاده شود،‌ اما بکارگیری دستگاه‌های مکنده نیز در چنین اماکنی به دلیل هزینه های بالای جاروبرقی نیمه صنعتی صنعتی، صرفه و توجیه اقتصادی ندارد. از سوی دیگر ابعاد بزرگ و سطح صدای بالای دستگاه‌های رده صنعتی مانع از به کارگیری آنها در محیط‌های وسیع اما تجاری می‌شود. به همین دلیل برای جاروب سطوحی که نیاز به جاروبرقی نیمه صنعتی های قوی تری نسبت به جاروبرقی های متداول و جاروبرقی های تجاری دارند،‌ می توان از رده مکنده استفاده نمود.


 اجزاء سازنده مکنده

دستگاه‌های مکنده از لحاظ عملکرد و منبای کاری مشابه با سایر مدل‌ها از جمله مکنده و تجاری می‌باشند. در جاروبرقی های نیمه صنعتی نیز همانند سایر جاروبرقی نیمه صنعتی ‌ها، پمپ جاروبرقی نیمه صنعتی دستگاه با ایجاد فشار منفی در مخزن، موجب مکش ذرات به داخل دستگاه می گردد. تفاوت بین این رده از جاروبرقی‌ها با سایر رده‌های موجود به نوع اجزاء سازنده آنها باز می‌گردد. در دستگاه‌های مکنده از موتور کلکتوری تقویت شده، پمپ سانتریفیوژال تقویت شده و سیستم فیلتراسیون قدرتمند شامل فیلترهای طبقه‌بندی شده و سیستم نظافت فیلتر استفاده شده است. از لحاظ ساختاری نیز این رده از جاروبرقی نیمه صنعتی ‌ها مجهز به مخزن قابل جدا شدن بوده و بدنه آنها از جنس فولاد است.


برتری مکنده نسبت به مدل های تجاری

هر دو رده جارو برقی تجاری و نیمه صنعتی دارای موتورهای کلکتوری و پمپ های سانتریفیوژال هستند، با این تفاوت که موتور ها و پمپ های بکار رفته در رده نیمه صنعتی از نوع تقویت شده می باشند. پس قدرت و سرعت مکش بالاتری فراهم می‌نمایند. از سوی دیگر برخلاف مدل‌های خانگی و تجاری که فیلترهای پاکتی یا کیسه‌ای طبقه بندی نشده دارند، در این رده از جاروبرقی نیمه صنعتی ‌ها فیلترهای دارای سطح فیلتراسیون بزرگ کارتریجی و ستاره‌ای استفاده شده است که بر اساس کلاس کاری خود می‌توانند ذراتی به کوچکی 1 میکرون را فیلتر کنند. همچنین برخلاف مدل‌های تجاری و خانگی این رده از جاروبرقی‌ها مجهز به سیستم نظافت فیلتر هستند. در نهایت نوع بدنه این دو رده متفاوت بوده و به دلیل استفاده از فولاد در تولید رده نیمه صنعتی، این رده در مقایسه با جاروهای خانگی و تجاری دارای بدنه پلاستیکی مقاوم تر هستند. مهم‌ترین برتری‌ رده نیمه صنعتی به تجاری عبارتند از:

  • قدرت و سرعت مکش بالاتر
  • قدرت فیلتراسیون بالاتر
  • بدنه مقاوم تر
  • مخزن بزرگتر
  • قابلیت مکش همزمان آلودگی‌های جامد و مایع


تفاوت و شباهت مکنده و نیمه صنعتی

دستگا‌ه‌های مکنده و نیمه صنعتی از بسیاری جهات کاملا مشابه می‌باشند. بطوریکه در پاره‌ای موارد تشخیص این دو رده از هم تنها با استناد به ظاهر آنها امکان‌پذیر نمی‌باشد. تفاوت اصلی این دو رده در نوع پمپ و موتور آنها و به تبع آن مدت زمان استفاده پیوسته از دستگاه است. در شرایطی که در مدل‌های نیمه صنعتی از موتورهای کلکتوری و پمپ‌های سانتریفیوژال استفاده می‌شود، دستگاه‌های رده صنعتی مجهز به موتورهای توربینی و پمپ‌های سایدچنل هستند. در نتیجه برخلاف مکنده که بصورت دائم و پیوسته قابل استفاده است نمی‌توان از مدل‌های نیمه صنعتی بصورت پیوسته استفاده نمود و بعد از حداکثر 30 دقیقه دستگاه باید خاموش شود تا موتور آن خنک گردد. همچنین با توجه به نوع موتور این رده از جارو برقی‌ها، آنها برخلاف اکثر دستگاه‌های مکنده که دارای موتور الکتریکی سه فاز می‌باشند، از موتورهای الکتریکی تک فاز بهره می‌برند.

به جز تفاوت‌های ذکر شده، مدل‌های نیمه صنعتی با دستگاه‌های مکنده کوچک از لحاظ قدرت، سرعت مکش، قابلیت فیلتراسیون و ابعاد بسیار مشابه می‌باشند.


انواع مکنده

جاروبرقی‌های نیمه صنعتی از لحاظ تعداد موتور می‌توانند متفاوت باشند. بر این اساس این رده از جاروبرقی نیمه صنعتی ‌ها در سه رده به شرح زیر ارائه می‌شوند:

  • جاروبرقی تک موتوره

  • جاروبرقی دو موتوره

  • جاروبرقی سه موتور


باید توجه نمود که با افزایش تعداد موتور در یک جاروبرقی قدرت مکش دستگاه ثابت باقی مانده و سرعت مکش آن افزایش می‌یابد. در نتیجه در مدل‌های دارای بیش از یک موتور، می‌توان سرعت مکش را متناسب با میزان آلودگی موجود تنظیم نمود و برای افزایش سرعت عملیات در جایی که حجم آلودگی زیاد است موتورهای بیشتری را روشن نمود.


کاربرد مکنده

همانطور که ذکر گردید این رده از جاروبرقی‌ها از لحاظ سرعت و قدرت مکش، ظرفیت مخزن و قدرت فیلتراسیون با دستگاه‌های مکنده برابری می‌کنند. بنابراین در جایی که نیاز به انجام عملیات نظافتی بصورت پیوسته نیست بهترین گزینه استفاده از این رده جاروبرقی است. زیرا مزایایی در حد رده صنعتی ارائه نموده و در عین حال دارای قیمت مقرون به صرفه و اقتصادی است. با توجه به اینکه تمام مدل‌های رده نیمه صنعتی دارای موتورهای تک فاز بوده و با برق شهری کار می‌کنند به راحتی میتوان از این دستگاه‌ها در مراکز تجاری، مجتمع‌های خرید، مدارس، دانشگاه‌ها، آمفی تاترها، سالن‌های همایش، خوابگاه‌ها و ... استفاده نمود و از قدرت و سرعت مکش بالا، قابلیت فیلتراسیون عالی، مخزن بزرگ و سهولت کاربری و حمل و جابجایی آنها بهره برد.

باید توجه نمود که کاربرد این رده از جاروبرقی ها محدود به محیط‌های دارای حجم آلودگی کم و نوع آلودگی متعارف نبوده و طراحی صنعتی آنها امکان  جمع آوری ذرات آلاینده خاص تا حجم های متوسط را برای آنها فراهم می کند. اغلب مدل های مکنده علاوه بر مکش مواد جامد و خشک توانایی جمع آوری و مکش مایعات را نیز دارار می باشند. بدنه و شاسی این دستگاه فولادی بوده که این امر موجب افزایش عمر مفید مکنده شده و از هزینه های بالای تعمیر نگهداری جاروبرقی تا حدودی جلوگیری می کند. چرخ های این مدل راحت و روان بوده و به همین دلیل به سادگی امکان جابجایی را برای کاربر فراهم می کند و از خستگی بیش از حد کاربر جلوگیری خواهد کرد. مخزن جاروبرقی رده نیمه صنعتی به سادگی جدا شده و امکان حمل آن و تخلیه در مکانی دیگر وجود دارد. این ویژگی‌ها این رده از جاروبرقی‌ها را برای استفاده در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها نیز مناسب می‌سازد. به عبارت دیگر در هر محیطی میتوان از این رده استفاده نمود فقط باید توجه نمود که از لحاظ مدت زمان استفاده پیوسته از دستگاه برخلاف مکنده محدودیت وجود دارد.

مرتب سازی بر اساس :