مقالات آموزشی

انواع کارواش صنعتی و موارد استفاده از آن

دستگاه کارواش صنعتی یا واترجت یکی از تجهیزات نظافت صنعتی می باشد که با فشار بالای آب موجب از بین رفتن آلودگی و جرم از روی اجسام و کف می شود. دستگاه کارواش صنعتی در اندازه ها و مدل های مختلف طراحی و تولید می شود که هر کدام به منظور خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل خریدار باید در انتخاب واتر جت دقت کند و مناسب ترین دستگاه را برای هدف مورد نظر تهیه کند. در ادامه مقاله با اشاره به چند مورد، انواع کارواش صنعتی با توجه به پارامتر های مختلف معرفی و ویژگی های آنها بررسی می شوند.

انواع کارواش صنعتی براساس کاربرد

تمامی دستگاه های کارواش صنعتی از چهار بخش اصلی پمپ، موتور بنزینی یا موتور الکتریکی، نازل و شیلنگ تشکیل شده است. همچنین در کنار واترجت لنس و یک شیلنگ دیگر برای اتصال به منبع آب وجود دارد. واحد اندازه گیری فشار آب بار می باشد و متناسب با سطح و فضایی مورد نظر، انتخاب می شود.  قیمت واتر جت صنعتی بر اساس فاکتور های ذکر شده و کاربرد های آن تعیین می شود.

کارواش خانگی

واترجت صنعتیاین رده از واترجت ها بسیار مناسب فعالیت های خانگی می باشد.  دستگاه کارواش کمتر از ۱۰۰ بار در این رده قرار گرفته و برای شستشوی فضای سبز و دوچرخه، موتورسیکلت و ماشین های کوچک مناسب می باشد. از این مدل کارواش هم می توان برای نظافت سطوح کف با مساحت کوچک نیز استفاده کرد. این رده از دستگاه ها از قیمت کمتری نسبت به سایر دستگاه ها برخوردار است. در کنار کارواش خانگی می توان از تجهیزات و لوازم جانبی استفاده کرد که به مراتب به قیمت آن می افزاید.

کارواش نیمه صنعتی

این رده از دستگاه های فشار کاری بیشتر از ۱۰۰ بار دارند. از کارواش نیمه صنعتی برای شست و شوی ماشین و دیگر وسایل نقلیه، دریچه ها، لوله های و ناودان ها مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین با این فشار کاری می توان برای شستشوی استخر، وان و نرده ها نیز این دستگاه را به کار برد. واتر جت نیمه صنعتی بسیار مناسب فضای و محوطه های بزرگ می باشد و قیمت آن نسبت به کارواش خانگی بیشتر می باشد.

کارواش صنعتی

این دسته از واترجت ها با توجه به قدرت پمپ می توانند تا فشار ۳۰۰۰ بار در دسترس باشند. این دستگاه برای شستشوی وسایل نقلیه سنگین و محیط های سنگی و آجری مورد استفاده قرار میگیرد. از نازل های این دستگاه، آب با فشار بالا خرج شده و استفاده از آن نیازمند رعایت اصول ایمنی می باشد.

انواع کارواش صنعتی از نظر منبع تغذیه

انواع کارواش صنعتی از نظر منبع تغذیه به دو دسته برقی و بنزینی یا دیزلی تقسیم می شود. با توجه به مکان استفاده و نوع آلودگی می توانید از هرکدام از آن ها استفاده کرد.

کارواس صنعتی

کارواش صنعتی برقی

واترجت برقی یکی از انواع کارواش صنعتی بر اساس منبع تغذیه می باشد. این نوع واترجت نیاز به پریز برق دارد و از موتور الکتریکی استفاده می کند و بسیار مناسب مصارف خانگی و نیمه صنعتی می باشد.

کارواش صنعتی بنزینی/ دیزلی

این نوع واترجت برای تامین انرژی خود از بنزین و دیزل استفاده می کند و در سایز های مختلفی طراحی می شود و بیشتر برای کاربردهای صنعتی و سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کارواش صنعتی به ایجاد دود و صدا نباید در محیط های داخلی مورد استفاده قرار بگیرند. نحوه عملکرد این نوع واترجت ها هیچ تفاوتی با نمونه برقی ندارد و بیشتر برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

واترجت آب گرم و سرد

واترجت آب سرد قیمت مناسب تری دارد و مناسب شستشوی انواع سطوح می باشد و مناسب عملیات های نظافت و شستشوی خانگی یا نیمه صنعتی می باشد. اما گاهی با توجه به نوع سطح مورد نظر و آلودگی موجود در بعضی از صنایع برای نظافت و شستشو باید از واترجت آب گرم استفاده کرد. این نوع واترجت با افزایش دمای آب موجب می شود که بافت آلوده بر اثر ضربه ِ آب پر فشار و دمای بالا از سطح جدا شود. قیمت این واترجت نسبت به واترجت آب سرد بیشتر است.

کارواش صنعتی

لوازم جانبی واترجت

در کنار این واترجت ها می توان از لوازم جانبی متنوعی استفاده کرد. این لوازم، شامل برس متصل به نازل برای شستشو محیط های با آلودگی سرسخت و همچنین نوعی لنس دارای طول متفاوت برای استفاده از واترجت صنعتی برای شستشوی نقاط دور از دسترس، می باشند. همچنین می توان در کنار این واترجت ها از مواد شوینده نیز استفاده کرد اما باید این قابلیت در دسترس باشد.

نکات مهم قبل از انتخاب کارواش صنعتی

خریدار قبل از انتخاب یک دستگاه واترجت باید به چند نکته توجه کرد:

  • مکان استفاده دستگاه و سطحی که باید شست و شو شود
  • میزان قدرت واترجت و منبع تغذیه آن که به مساحت و مشخصات فضای مورد استفاده بستگی دارد.

استفاده از فیلتر نیز در ورودی پمپ موجب بهبود عملکرد و عدم آسیب به پمپ می شود.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا