مقالات آموزشی

دستورالعمل نظافت محیط کار

محل کار از اماکنی است که در طول روز با تردد زیاد کارمندان و مشتریان مواجه است. این رفت و آمد ها موجب بروز آلودگی های متفاوتی می شوند. همچنین اماکن کاری که در شهر های بزرگ قرار دارند همواره در معرض آلوده شدن هستند. به منظور جلوگیری از مخاطراتی که آلودگی ها بوجود می آورند، می بایست به طور مداوم سطوح محل کار تحت نظافت قرار گیرند. به دلیل نیاز همیشگی به نظافت در فضا های محل کار، بهتر است از تجهیزات نظافتی با کیفیت بهره جست. اما به منظور انجام بهتر نظافت در محل کار می توان از یک روند کلی برای بهینه تر شدن و سهولت کاربری استفاده نمود. در ادامه همه بند های یک دستورالعمل نظافت محیط کار که موجب بهینه سازی فرآیند نظافت با تجهیزات با کیفیت صنعتی شوند به تشریح توضیح داده شده است. با توجه به نیاز به نظافت هر بخش از محل کار به صورت جداگانه، هر بند از دستورالعمل نظافت صنعتی محل کار به صورت نظافت بخشی از محل کار ذکر شده است.

نظافت صنعتی محل کار و دستورالعمل ها

برای فراهم شدن محیط کاری تمیز و پاکیزه با استانداردهای لازم تدوین دستورالعمل های جامع و هم چنین استفاده از دستگاه های نظافت صنعتی بهترین راهکار به شمار می آید که در ادامه بندهای آن ذکر می گردد:

بند اول نظافت صنعتی محل کار و دستورالعمل ها

اولین مرحله از دستورالعمل نظافت محیط کار نظافت کامل محوطه داخلی ساختمان می باشد. نظافت محوطه داخلی شامل نظافت اتاق ها، سالن های لابی، راهرو ها، راه پله، نمازخانه، آسانسور و همه بخش های متفاوت در داخل ساختمان می باشد. به منظور نظافت فضای داخلی محل کار بهتر است مراحل زیر طی شود:

دستورالعمل نظافت محل کار و نمازخانه۱) نظافت نمازخانه

از مهم ترین اماکنی که در معرض آلودگی است، نمازخانه شرکت ها و محل کار است. به منظور نظافت نمازخانه می توان از جاروبرقی صنعتی برای جاروب کامل سطوح هموار و ناهموار در نمازخانه بهره جست. در اماکن وسیعی که نمازخانه آن ها بسیار بزرگ است نیز می توان از دستگاه سوییپر صنعتی به منظور جاروب و نظافت کامل سطوح بهره جست.

۲) دستورالعمل نظافت محل کار و راهرونظافت راهرو

به منظور پاکسازی راهرو در ادارات می توان از تجهیزات دستی مانند ترولی نظافتی بهره برد. استفاده از ترولی های با کیفیت سهولت کاربری را به همراه خواهد داشت؛ اما به منظور بهینه تر شدن فرآیند نظافت و کاهش زمان و مزاحمت نظافت و شستشو، بهتر است از تجهیزات نظافت صنعتی محل کار بهره برد. استفاده از اسکرابر به منظور شستشوی راهرو در ادارات و محل کار بسیار کاربردی است. برای راهرو های باریک می توان از اسکرابر دستی استفاده کرد اما به منظور بهینگی شستشوی کفپوش ها در راهرو ها، می توان از اسکرابر سرنشین دار بهره جست.

۳) دستورالعمل نظافت محل کار و اتاقشستشو و نظافت لابی و اتاق ها

به منظور نظافت در داخل اتاق ها می بایست از جاروبرقی های تجاری و صنعتی (بسته به سطح تحت نظافت) بهره گرفت. در ادامه نظافت اتاق می توان به منظور نظافت میز و شیشه ها از تجهیزات نظافت صنعتی محل کار دیگری کمک گرفت. برای شستشوی شیشه ها به طور تخصصی می توان از نماشوی داخلی کمک گرفت. یکی دیگر از دستگاه هایی که برای شستشوی شیشه پنجره و میز ها مناسب است، دستگاه بخارشوی صنعتی است. به منظور نظافت شیشه و سطوح صیقلی به صورت دستی نیز می توان از تجهیزات نظافت شیشه که شامب کیت تخصصی شیشه و تنظیف های گوناگون است، استفاده نمود.

۴) دستورالعمل نظافت محل کار و راه پلهنظافت راه پله

به منظور شستشوی راه پله ها می توان از کاربردی ترین و تخصصی ترین دستگاه نظافتی مخصوص شستشوی پله استفاده نمود. موتور اسکرابر یا همان اسکرابر چند منظوره از تجهیزاتی است که می توان با آن در ساده ترین حالت راه پله ها را شستشو داد. از تجهیزات ترولی و بخارشوی نیز می توان به منظور شستشو و ضدعفونی نرده در راه پله ها استفاده نمود.

۵)دستورالعمل نظافت محل کار و آسانسور نظافت آسانسور

مناسب ترین دستگاه برای شستشو و نظافت داخل و درب بیرونی آسانسور بخارشوی صنعتی می باشد. سیستم پاشش بخار در دستگاه بخارشوی صنعتی موجب از بین رفتن رد و آثار آلودگی می شود. همچنین با استفاده از بخارشوی مجهز به سیستم مکش می توان از لک زدن آیینه ها و دیگر سطوح صیقلی داخل آسانسور جلوگیری نمود. علاوه بر روش صنعتی نظافت آسانسور می توان از تجهیزات ترولی نظافتی نیز برای رفع آلودگی در آسانسور استفاده کرد. از جاروبرقی صنعتی نیز می توان به منظور جمع آوری زباله های موجود در داخل آسانسور استفاده نمود.

مطالعه این مقاله را از دست ندهید !
چک لیست نظافت محل کار و ساختمان اداری

بند دوم نظافت صنعتی محل کار و دستورالعمل ها

نظافت و شستشوی سطوح داخلی در محل کار اولین بند از دستورالعمل نظافت محیط کار است و دومین بند نیز بر شستشوی سطوح بیرونی تاکید دارد. نظافت اماکن بیرونی محیط کار شامل بهبود زیبایی محیط خارجی ساختمان می شود. همچنین عمر مفید تجهیزات بیرونی ساختمان ها افزایش می یابد و در نتیجه آن هزینه های ناشی از تعمیرات تجهیزات بیرونی نیز کاهش خواهد یافت. در ادامه تجهیزاتی که قابل استفاده برای شستشوی سطوح بیرونی محیط کار می باشند بررسی شده است:

نظافت صنعتی۱) شستشوی حیاط و تجهیزات

از مهم ترین نکاتی که در شستشوی محیط کار باید مورد توجه قرار گیرد، نظافت و پاکیزگی محیط بیرونی و ورودی ساختمان می باشد. شستشوی کف حیاط و رفع آلودگی های سطحی یا عمیق، شستشوی تجهیزات موجود در حیاط مانند (نرده ها، صندلی ها و…) همگی مصداق شستشوی محوطه ورودی و بیرونی ساختمان محل کار می باشند. از کاربردی ترین تجهیزات برای شستشوی حیاط و محوطه بیرونی ساختمان، دستگاه واترجت صنعتی می باشد. همچنین می توان از سوییپر ها برای جاروب محوطه بیرونی بهره جست. از تجهیزات نظافت دستی می توان به ترولی های قدرتمند و با کیفیت اشاره نمود که با استفاده از آن ها در ترکیب با مواد شوینده صنعتی می توان به بهترین نحو حیاط و تجهیزات را شستشو داد.

نماشویی و نظافت صنعتی۲) نماشویی

شستشوی نمای ظاهری ساختمان و همچنین شیشه های بیرونی موجب بهبود ظاهر ساختمان  می گردد. نمای بیرونی ساختمان های اداری که در شهر های بزرگ قرار دارند همواره در معرض آلودگی و دوده می باشند. نظافت و شستشوی مداوم ظاهر ساختمان ها با دستگاه واترجت صنعتی به سادگی انجام پذیر است. همچنین می توان با استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی محل کار تخصصی تری مانند نماشوی ها به شستشوی نمای ظاهری و شیشه ساختمان محیط کار پرداخت. در نواحی که دسترسی دشوار است می توان به سادگی با تنظیف های با کیفیت و مواد شوینده به شستشوی نمای ساختمان پرداخت.

نظافت صنعتی پارکینگ۳) نظافت و شستشوی پارکینگ

 از پرتردد ترین اماکن در هر ساختمانی پارکینگ آن مجتمع می باشد. به منظور نظافت پارکینگ محل کار می توان از تجهیزات نظافت صنعتی محل کار متعددی استفاده نمود. از سوییپر های سرنشین دار می توان برای جاروب سطوح هموار استفاده کرد. سپس می توان با استفاده از دستگاه های اسکرابر سرنشین دار به سادگی سطوح کف را شستشو داد. به طور کلی بهترین تجهیزات برای نظافت پارکینگ سوییپر و اسکرابر می باشند اما از مواد شوینده صنعتی نیز می توان به منظور شستشوی سطوح استفاده کرد. علاوه بر این می توان از مواد شوینده صنعتی به منظور حذف رد لاستیک در پارکینگ ها نیز استفاده نمود.

این مطلب را از دست ندهید

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا