نکات ضروری در نظافت فرش ها و موکت ها با دستگاه فرش شوی

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

نظافت و حذف آلاینده ها از  روی فرش ها و موکت ها با استفاده از شیوه های سنتی بسیار دشوار و زمان بر می باشد به ویژه در مکان هایی که به واسطه وسعت بالا و تناسب با نوع فعالیت از متراژ های بالای فرش و موکت برای پوشش کف استفاده می نمایند. از جمله این مکان ها می توان به هتل ها، تالار ها، اماکن مذهبی، تالار های همایش و غیره اشاره نمود. علاوه بر این بر خلاف باور های غلط، شستشو و نظافت منسوجات نه تنها آسیبی به آنها وارد نمی نماید بلکه افزایش عمر مفید آنها را نیز در پی دارد. این در حالیست که استفاده از تجهیزات مکانیزه و صنعتی مانند دستگاه های فرش و موکت شوی نقش بسزایی در سهولت عملیات شستشو و نظافت دارد.زمان مناسب برای شستشوی فرش ها، موکت ها و روکش مبلمان

فرش و موکت شویبر خلاف باور های غلط که شستشو و نظافت منسوجات موجب کاهش عمر مفید آنها می گردد، اصلی ترین عامل در پوسیدگی و از بین رفتن تار و پود منسوجاتی چون فرش ها و موکت ها نشت و ماندگاری بلند مدت آلاینده ها و ذرات ریز گرد و غبار در لابه لای تار و پود آنها می باشد. تردد و راه رفتن افراد بر روی سطوح منسوجات به واسطه وجود ذرات ریز در بین الیاف فرش و موکت موجب سایش تار و پود  آنها و در نهایت پوسیدگی و پارگی آنها می شوند. از این رو شستشو و نظافت سطوح آلوده امری لازم و ضروری بوده و موجب افزایش عمر مفید آنها می گردد. علاوه بر این شستشو و نظافت مستمر و منظم سطوح با کاهش در میزان آلاینده ها و حجم گرد و غبار، از بروز آلرژی و بیماری های تنفسی در افراد ممانعت می نماید.

استفاده از شوینده ها و متد های مناسب

شستشوی فرشبه منظور شستشوی مناسب فرش ها و موکت ها استفاده از شوینده مناسب انتخاب عاقلانه ای می باشد. یکی از باور های غلط در شستشو و نظافت فرش ها و موکت ها این است که تمامی انواع شوینده های فرش و موکت برای داشتن نظافتی موثر و با کیفیت مناسب می باشد در حالیکه با توجه به نوع آلاینده ها و کاربری فرش و موکت ها انتخاب ماده شوینده و متد مناسب تاثیر مهمی در افزایش کیفیت نظافت دارد. به عنوان نمونه در برخی  موارد به منظور شستشوی بهینه و با کیفیت باید از آب داغ استفاده نمود در حالیکه در برخی موارد شستشو به شیوه ایی کاملا خشک انجام می شود. نفوذ موثر و کامل مواد شوینده به داخل الیاف فرش ها و موکت ها موجب حذف آلاینده ها می شود. علاوه بر این شستشو در جهت مناسب با الیاف فرش ها و موکت ها نیز می تواند نقش موثری در افزایش کیفیت نظافت داشته باشد.

استفاده از فرش و موکت شوی در شستشوی فرش ها و موکت ها

دستگاه فرش و موکت شویشیوه های متنوعی برای شستشو و نظافت فرش ها و موکت ها وجود دارد. در این میان یکی از شیوه های کارآمد که علاوه بر سهولت در عملیات موجب ارتقا کیفیت نظافت نیز می شود می توان به استفاده از دستگاه های مکانیزه ای چون دستگاه فرش شوی یا موکت شوی نام برد. این دستگاه ها با پاشش آب و مواد شوینده موجب نفوذ کامل آنها به داخل الیاف می شوند. دستگاه های مبل و موکت شوی به منظور جمع آوری مایعات آلوده و کاهش در زمان لازم برای خشک شدن منسوجات مجهز به موتور های مکنده قدرتمند می باشند.

عدم ایجاد بوی نامطبوع با استفاده از دستگاه فرش و موکت شوی

فرش شویدر شیوه های سنتی نظافت به منظور خشک شدن فرش ها و موکت ها و ممانعت از ایجاد بوی نامطبوع نم، آنها را در زیر نور مستقیم آفتاب قرار می دادند. تابش مستقیم آفتاب بر روی سطوح فرش ها و موکت ها موجب از بین رفتن رنگ آتها و کاهش کیفیتشان می گردد. در حالیکه دستگاه های فرش شور یا موکت شور با مکش کامل آب آلوده و خشک نمودن همزمان مانع از ایجاد بوی نامطبوع می گردد.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :