مقالات آموزشی

مشخصات یک ترولی بیمارستانی استاندارد

یکی از ساده ترین ابزار های نظافتی، ترولی نظافت می باشد که جهت انجام عملیات های مختلف نظافت، شستشو و جمع آوری و حمل وسایل مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار مفید و پر کاربرد، کیفیت نظافت محیط را بهبود بخشیده و انجام امور خدماتی را تسهیل نموده است. ترولی بیمارستانی یکی از انواع ترولی ها می باشد که بطور ویژه برای مراکز درمانی، بیمارستان ها و حتی سرای سالمندان طراحی شده است. جمع آوری و حمل زباله، نگهداری مواد و تجهیزات و شستشوی سطوح از جمله اموری است که بوسیله این ابزار آنتی باکتریال امکان پذیر است.


ضرورت انتخاب صحیح ترولی آنتی باکتریال

محیط بیمارستان ها و دیگر مراکز درمانی، از محیط های مستعد رشد و تکثیر باکتری و میکروب می باشد. انتشار باکتری ها موجب می شود تا درصد قابل توجهی از بیماران، به عفونت هایی دچار شوند. بنابراین ارتقای سطح بهداشت در مراکز درمانی، از اهمیت بالایی برخوردار است. یک محیط بهداشتی و ایمن، از انتشار آلودگی ها جلوگیری نموده و سلامت کارکنان و بیماران را تا حد زیادی تضمین می نماید. ترولی بیمارستانی بعنوان یک ابزار مفید در چنین محیط هایی، از توانایی بالایی در بهبود سطح بهداشت برخوردار است. انتخاب مناسب در این زمینه، علاوه بر سرعت بخشیدن به امور نظافتی، محیط را کاملا بهداشتی می نماید. از طرفی یک ترولی بی کیفیت، عملیات نظافتی را با کندی روبرو ساخته و بعلت انتقال تجهیزات و زباله ها می تواند خود باعث گسترش آلودگی ها شود. در نتیجه ترولی بیمارستانی مناسب است که احتمال انتشار آلودگی ها را کاهش داده و دارای تجهیزات متعدد جهت انجام انواع فرآیند های نظافتی باشد.


مشخصات یک ترولی بیمارستانی استاندارد

ترولی های بیمارستانی توسط شرکت های مختلفی تولید و عرضه می گردند. در این بخش، ویژگی های یک ترولی بیمارستانی استاندارد به تفصیل توضیح داده می شود.


دارای خاصیت آنتی باکتریال

اسکرابر آنتی باکتریالیک ترولی بیمارستانی ایده آل و استاندارد، می بایست از مواد آنتی باکتریال ساخته شده باشد. این مواد با ساختار مواد تشکیل دهنده ترولی ترکیب شده و از رشد و تکثیر باکتری های جلوگیری می نمایند. بنابراین آنتی باکتریال بودن ترولی مهم ترین مشخصه این ابزار نظافتی در محیط های درمانی می باشد. بهترین مواد ضد باکتری، یون نقره و پریتیون به حساب می آیند. این مواد قابل بازیافت بوده و خطری برای محیط زیست و انسان ندارند. یون نقره یا پریتیون، وارد ساختار پلی مری ماده سازنده ترولی شده و به هیچ وجه از آن خارج نمی شوند. بنابراین تا هر زمانی که این ترولی استفاده می شود، خاصیت آنتی باکتریال باقی خواهد ماند.


نظافت آسان و سازگاری با محیط زیست

شرایط محیط در مراکز درمانی موجب شده تا دستگاه های نظافتی مورد استفاده در آن ها قابلیت شستشو و نظافت آسان داشته باشند. بنابراین ترولی های بیمارستانی با کیفیت و استاندارد، ساختار ماژولار داشته و امکان جدانمودن بخش های مختلف آن ها وجود دارد. در نتیجه افراد می توانند بعد از انجام عملیات، آنرا باز نموده و بخش های مختلف را بطور دقیق و آسان شستشو دهند. پلی پروپیلن از بهترین مواد مورد استفاده در ساختار ترولی بیمارستانی بوده که کاملا قابل شستشو می باشد. این مواد همچنین قابل بازیافت بوده و به خوبی با محیط زیست سازگارند.


حفظ آرامش محیط بیمارستان

ترولی نظافتی مناسب برای مراکز درمانیترولی بیمارستانی می بایست از نظر ایجاد صدا با شرایط محیط سازگار باشد. نمونه های استاندارد این دستگاه، از چرخ های لاستیکی بی صدایی بهره برده اند که بدون ایجاد مزاحمت برای بیماران، حرکت می نمایند. در نتیجه آرامش محیط کاملا حفظ شده و بیماران، کارکنان در بیمارستان ها و حتی سالمندان بخش سرای سالمندان دچار آزار و اذیت نمی شوند. بعلاوه درپوش هایی که در ساختار این ترولی بکار رفته است، با باز و بسته شدن می تواند آرامش محیط را برهم بزند. بنابراین ترولی های استاندارد از آرام بند ها و پیستون های ضربه گیر بهره می برند.


تجهیزات جانبی متعدد

یک ترولی بیمارستانی مناسب، می بایست دارای تجهیزات متعددی باشد تا امر نظافت سریع تر، بهداشتی تر و با کیفیت بهتری انجام شود. چرخ های مقاوم پلاستیکی از جمله این تجهیزات است که با حجم بالایی از مواد و وسایل به سهولت حرکت نموده و هیچگونه ردی به جای نمی گذارند. به منظور فراهم نمودن سطح بالایی از بهداشت و جلوگیری از آلوده شدن مواد و وسایل نیز بخش های حساس ترولی های بیمارستانی کاملا بسته و مجهز به درپوش تولید می شوند. بعلاوه ترولی با طراحی ماژولار با قابلیت اضافه نمودن یا جداسازی درپوش، انتخابی مناسب و مقرون به صرقه خواهد بود. ترولی بیمارستانی از یک یا چند کشو جهت نگه داری مواد بهره می برد که قفل دار بودن آن ها موجب عدم استفاده غیر مجاز از محتویات داخل ترولی می شود. سطل ها و کیسه های زباله از دیگر تجهیزات جانبی این ترولی می باشد.


مجهز به سطل ها و کیسه های متمایز

سطل های رنگی ترولی بیمارستانیبیمارستان ها و دیگر مراکز درمانی دارای بخش های مختلفی هستند که هرکدام دارای حساسیت های بهداشتی مخصوص خود می باشند. بنابراین به منظور انجام عملیات شستشو در بخش های مختلف و جلوگیری از انتقال آلودگی از بخشی به بخش دیگر، می بایست از سطل ها و کیسه های زباله جداگانه استفاده نمود. تشخیص هر کدام از این سطل ها در حین نظافت بیمارستان امری دشوار بوده و ممکن است منجر به استفاده اشتباه نیروی خدماتی از پد یا مواد نادرست شود. بنابراین ترولی های استاندارد به سطل هایی با دسته های رنگی متفاوت و همچنین کیسه های زباله با رنگ های متفاوتی مجهز شده اند.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا