مقالات آموزشی

مزایای نظافت صنعتی مدارس و مراکز آموزشی

بهداشت و نظافت مدارس بیش از هر زمان دیگری اهمیت و ضرورت یافته است و همواره باید تلاش برای ایجاد فضایی امن و به دور از میکروب ها و ویروس ها برای دانش آموزان فراهم گردد. فصل تابستان فرصتی مناسب برای نظافت عمیق و ضدعفونی تمامی بخش های ساختمان مدرسه و تجهیزات موجود در آن است. مدرسه دارای محیطی وسیع و تعداد زیادی کلاس است که امکان دارد فرآیند تمیزکاری و ضدعفونی آن برای نیروهای انسانی کاری دشوار باشد و باید راهکاری برای بهینه سازی امر نظافت در دسترس این افراد قرار گیرد. در فصل تابستان شرایطی برای تمیز کردن عمیق کف، دیوارها، محوطه و سایر سطوح فراهم است. عوامل زیادی وجود دارد که بر موفقیت یک محیط آموزشی تاثیر می گذارد، اما یکی از موارد نادیده گرفته شده جنبه های مختلف پاکیزگی می باشد. با بهره مندی از تجهیزات حرفه ای، نظافت صنعتی مدارس با سرعت، دقت و سهولت بیشتری انجام می پذیرد.

 

کاربرد دستگاه نظافت صنعتی مدارس

نظافت صنعتی مدارس
نظافت صنعتی مدارس

دستگاه های نظافت صنعتی ماشین آلاتی سازگار با محیط و انعطاف پذیر هستند که کاربرد آن ها فقط به محیط های تجاری و صنعتی محدود نمی شود، بلکه دامنه گسترده کارایی آن ها فضاهایی آموزشی مانند مدارس و دانشگاه ها را نیز در برگرفته و مزیت های فوق العاده ای در راستای ارتقای سطح بهداشت و پاکیزگی چنین محیط هایی ارائه می دهد. برخی از مزایای نظافت صنعتی مدارس به شرح زیر است:

 

افزایش ایمنی

یک برنامه منظم نظافت حرفه ای سبب خواهد شد دانش آموزان و معلمان همواره در فضایی سالم و ایمن حضور داشته باشند. به عنوان مثال استفاده از دستگاه اسکرابر صنعتی که مخصوص شستشوی سطوح کف می باشد،‌ سطح را عمیقاً‌ شستشو داده و هم زمان خشک می کند. در نتیجه این اطمینان را می دهد که دانش آموزان در محیطی بی خطر حضور دارند، یعنی آلودگی های قدیمی و سخت از سطوح حذف شده، دچار لغزندگی نمی شوند و افراد مبتلا به آلرژی و حساسیت در جوی غبارآلوده تنفس نمی کنند. علاوه بر این استفاده از تجهیزاتی مانند جاروبرقی صنعتی ، واترجت صنعتی ،‌ تنظیف آنتی باکتریال و بخارشوی صنعتی نقش مهمی در نظافت عمیق و ضدعفونی کردن میزها و صندلی ها، تجهیزات ورزشی، کتابخانه، آزمایشگاه، سرویس های بهداشتی و … ایفا می کند.

 

اثرات طولانی مدت نظافت صنعتی مدارس

فرآیند نظافت صنعتی مدارس ویژگی های بلند مدت بر جای می گذارد؛‌ یک محیط آلوده مانند آهنربای قوی برای جذب حشرات و مایت ها عمل می کند و بر تشدید آلودگی دامن می زند. حتی این موجودات به تجهیزات مدرسه مانند وسایل چوبی، کابل های برق، اتصالات، بایگانی کاغذها و … آسیب رسانده و باعث ویرانی می شود. به کارگیری جاروبرقی آب و خاک گرد و خاک و آلودگی را از محیط، وسایل آموزشی، کامپیوترها و … دور نموده و با جلوگیری از انباشت گرد و غبار از حمله حشرات موذی نیز جلوگیری به عمل می آورد.

 

صرفه جویی در وقت و هزینه

نظافت، شستشو و ضدعفونی مکرر و اصولی انواع سطوح در مدرسه علاوه بر این که بهداشت و پاکیزگی محیط را متحول می سازد،‌ به افزایش طول عمر کفپوش ها و سایر تجهیزات نیز کمک می کند. گرد و خاک و آلودگی همواره عاملی برای پوسیدگی و فرسایش به شمار می آید، در حالی که به سادگی از طریق نظافت عمیق می توان مانع از بروز این مشکل شد. در نهایت با داشتن برنامه های جامع نظافت صنعتی مدارس به میزان زیادی از هدر رفت وقت و به بار آمدن هزینه های بیهوده جلوگیری خواهد شد.

 

ایجاد ظاهر مناسب

براساس تحقیقات اثبات شده،‌ آموزش در یک محیط منظم و پاکیزه بهره وری دانش آموزان و معلمان را تقویت می کند. بنابراین اگر مسئولان مدرسه بخواهند یک شروع عالی در سال تحصیلی جدید برای دانش آموزان رقم بزنند، پاکسازی عمیق و اساسی بسیار مهم و موثر خواهد بود. دستگاه اسکرابر صنعتی کف سالن ها، کلاس ها، سالن ورزشی و … را به طور کامل شستشو داده و خشک می کند، دستگاه پولیشر به سطوح درخشندگی می بخشد و واترجت صنعتی می تواند به تمیزی بیشتر محوطه، آب خوری، سرویس بهداشتی و … منجر شود. این امر به دانش آموزان کمک می کند تا نسبت به محیط آموزش خود احترام بیشتری بگذارند.

 

تمرکز بر نظافت عمیق بخش های مختلف

نظافت صنعتی مدارس
نظافت صنعتی مدارس

تجهیزات هم چون کف شوی صنعتی ، جاروبرقی آب و خاک ، کارواش صنعتی ،‌ بخارشوی صنعتی و ترولی می توانند بیشترین کاربرد را در مدارس داشته باشند و برای تمیزی و ضدعفونی نقاط مختلف به کار روند:

آلاینده های عمیق و تثبیت شده سطح زمین را از بین می برند.

سالن ورزشی و تجهیزات مورد استفاده در آن تمیز و ضدعفونی می شوند.

بوفه و بخش غذاخوری بهداشتی و ضدعفونی می گردد.

لکه، رنگ، جوهر، آدامس و جرم هایی از این دست، از سطوح قابل جداسازی هستند.

سرویس بهداشتی به طور عمیق شستشو و ضدعفونی خواهد شد.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا