مقالات آموزشی

نظافت سطوح مرطوب و خشک با مکنده آب و خاک

یکی از مهم ترین دسته بندی های مکنده صنعتی، نوع ماده مورد مکش می باشد. جاروبرقی می تواند مواد جامد، مواد مایع و یا هر دوی آن ها را مکش کند. برخی از انواع جاروبرقی به نام مکنده آب و خاک، توانایی مکش مواد جامد و مایع را دارا می باشند که در ادامه به ساختار، عملکرد و ویژگی های این نوع از دستگاه جاروبرقی می پردازیم.

ساختار مکنده آب و خاک

مکنده صنعتی آب و خاکمکش مواد جامد و مایع مکانیزم خاصی دارد که در ادامه به بیان هرکدام از آن ها می پردازیم. دستگاه جاروبرقی آب و خاک می بایست هر دو مکانیزم را دارا باشد تا قدرت مکش مواد جامد و مایع را داشته باشد.مکانیزم مکش مواد جامد

مکنده صنعتیقلب جاروبرقی پمپ آن می باشد که پیوسته وظیفه تخلیه هوای داخل مخزن بر عهده آن است.مکانیزم عمل جاروبرقی به این صورت است که ببا تخلیه هوای داخل مخرن، سطح هوای داخل از خارج مخزن بیشتر شده و به همین دلیل همواره هوا میل به ورود به داخل مخزن دارد. این سیستم سبب می شود تا با باز شدن دریچه مکش، یکباره حجم هوای زیادی وارد مخزن شده و به همین ترتیب فرآیند مکش مواد اطراف نازل مکش از طریق مکش هواصورت میگیرد. نکته ای که در این قسمت وجود دارد، جدا سازی هوای تمیز و اصلی برای خروج، از هوای آلوده و ذرات مکش شده است. ورود این ذرات به پمپ، علاوه بر مکندهاستهلاک و آسیب به موتور، سبب بازگشت به هوای بیرونی و آلوده شدن مجدد هوا می شود. فیلتر ها که در مسیر مابین مخزن و پمپ به صورت یک لایه و یا چند لایه قرار می گیرند، به جلوگیری از ورود این ذرات به پمپ جلوگیری می کنند. ذرات به مشبک های ریز فیلتر چسبیده، و به هوای پاک بیرونی وارد نمی شود و به همین دلیل در جمع آوری جامدات، فیلتر یکی از اجزا مهم جاروبرقی است که به جداسازی مواد جامد از ذرات گرد و خاک کمک می کند.

مکانیزم مکش مواد مایع

مکنده مایعاتمکانیزم عمل جاروبرقی آب نیز همانند جارو برقی جامدات است با این تفاوت که مایعات به دلیل پیوستگی بین مولکولی بالایی که دارند، امکان ورودشان به پمپ بسیار کم است و به همین دلیل در مکنده مایعات، اهمیت پمپ به مراتب کمتر از اهمیتش در جاروبرقی جامدات است، هوا و ذرات به طور خودکار داخل مخزن از هم جدا شده و آلودگی مجددا به پمپ وارد نمی شود. اما این رده از مکنده ها به دلیل احتمال آسیب دیدگی اجزا در اثر برخورد با مایعات، با مشکلات دیگری روبرو هستند. برای جلوگیری از این مشکلات می بایست مخزن به طور کامل از بخش هایی مانند موتور، پمپ و … مجزا باشد. به همین دلیل در این جاروبرقی، اهمیتی که فیلتر در جامدات داشت، به تفکیک مخزن در مکنده مایعات منتقل می شود.

مکش همزمان مایع و جامد توسط چاروبرقی آب خاک

مکنده، جاروبرقی آب و خاکویژگی منحصر به فرد این رده از جاروبرقی ها امکان مکش هر دو نوع مواد جامد و مایع است. به دلیل اهمیت وجود فیلتر برای مواد جامد، مکنده آب و خاک نیز دارای فیلتر می باشد اما فیلتر در این دستگاه ها به طور کامل در بیرون از مخزن می باشد و حتی در صورت پر شدن مواد، هیچ آسیبی به فیلتر وارد نمی گردد. نکته دیگری که در مورد این جاروبرقی ها وجود دارد، بررسی تکمیل ظرفیت مخزن است و اگر ظرفیت کامل پر شود و همچنان مکش ادامه یابد، این مایعات به بخش های بالاتر نفوذ کرده و باعث آسیب می گردد. به همین دلیل اپراتور کار با مکنده آب و خاک می بایست همواره به حد باقی مانده از ظرفیت مخزن توجه داشته باشد. با وجود این، بخش های مختلف و حساس به مایعات جاروبرقی به خوبی از عایق بندی برخوردارند.

کاربردهای متفاوت مکنده آب و خاک

استفاده از مکندهاز جاروبرقی های آب و خاک در امور مختلفی می توان استفاده کرد زیرا این مکنده ها، از قدرت بالایی در مکش ذرات درشت و ریز و نرم و سخت برخوردارد. در کنار کارکرد های گوناگون صنعتی و خانگی خود جاروبرقی آب و خاک، گاهی اوقات از این دستگاه به عنوان دستگاه مکمل در عملیات های گوناگون استفاده می شود که در ادامه دو مورد از آن ها را بررسی می کنیم:


بکارگیری مکنده آب و خاک پس از پولیش و ساب زنی سطح

کاربرد مکنده آب و خاک

استفاده از دستگاه پولیشر برای جایگزینی اسکرابر به منظور پولیش زنی، ساب زنی یا شستشوی مکان هایی با فضای کوچک و تراکم بالا واکس، مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. برای مثال یکی از اشکالاتی که پولیشر نسبت به اسکرابر دارد، باقی ماندن آلودگی و آب بر روی زمین است. در چنین مواردی می توان از مکنده صنعتی آب و خاک به عنوان مکمل دستگاه پولیشر بهره جست.

بکارگیری مکنده آب و خاک پس از واتر سندبلاست

استفاده از مکنده آب خاک

سندبلاست با استفاده از دستگاه واترجت، ماسه و آب زیادی را بر جای می گذارد که برای جمع آوری آن ها نمی توان از جاروبرقی جامدات استفاده کرد. به همین دلیل از مکنده آب و خاک استفاده می شود که از مهم ترین کاربردهای مکمل این نوع جاروبرقی، استفاده پس از سندبلاست است.

این مطلب را از دست ندهید

‫۲ دیدگاه ها

    1. سلام و درود. ساختار یک جاروبرقی آب و خاک از عایق بندی مناسب برخوردار است به گونه ای که رطوبت با بخش هایی مانند موتور، پمپ و فیلتر تماس پیدا نکرده و در نتیجه در هنگام مکش آب به دستگاه آسیبی وارد نمی شود. فقط در بعضی مدل ها در مکش مایعات باید فیلتر مربوطه قرار داده بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا