مقالات آموزشی

انواع مختلف ترولی و چرخ دستی های نظافت

در اکثر محیط های خدماتی و مجموعه های رفاهی که نظافت سطوح و جمع آوری زباله ها توسط نیروی خدماتی صورت میگیرد، به کار گیری تجهیزات کار آمد برای کاهش انرژی لازم برای نظافت میتواند به میزان زیادی بهره وری از نیروی کار را افزایش دهد. برای انجام کارهای روزمره نظافت هتل ها و ادارات، با در نظر گرفتن تجهیزات نظافت برای کارکنان بخش خدمات، مانند سطل های زباله و چرخ دستی ها و ترولی های نظافت مناسب برای حمل، جمع آوری و جابجایی اقلام و آلودگی های مختلف میتواند سرعت نظافت محیط های مختلف را به میزان زیادی افزایش دهد. از سوی دیگر استفاده از چنین تجهیزاتی انسجام و مدیریت لوازم نظافت را آسان نموده و فرایند با کیفیت تری از نظافت فراهم خواهد آورد.

به کار گیری تجهیزات نظافت مکانیزه از شیوه های بهینه نظافت صنعتی است. با این حال در برخی نقاط و بخش های ساختمان ها و مجموعه ها امکان استفاده از این دستگاه های نظافت مکانیزه صنعتی وجود ندارد. در این زمان، کاربرد ترولی ها و چرخ دستی های نظافت از کارامد ترین تجهیزات نظافت محیط محسوب شده و کارآیی و کیفیت فرایند نظافت چنین محیط هایی را بهبود خواهند بخشید.

انواع چرخ دستی و ترولی های نظافت

انواع ترولی ها و چرخ دستی های نظافت در محیط مجموعه های خدماتی و رفاهی قابل استفاده است. کاربرد این تجهیزات، میتواند سهولت جابجایی تجهیزات و جمع آوری آلودگی ها و زباله ها را به همراه داشته باشد. در زیر لیستی از انواع ترولی ها و چرخ دستی های نظافت را که در آسان نمودن شیوه نظافت محیط های کوچک مورد استفاده قرار میگیرند را معرفی و بررسی خواهیم نمود.

سطل نظافت

سطل های نگهدارنده تی

این دسته از ترولی ها و چرخ دستی های نظافت از ساده ترین انواع ترولی های نظافت شناخته میشوند. سطل نگهدارنده تی معمولا از آهن گالوانیزه یا پلاستیک ساخته شده و وزن مناسبی دارند. وزن سبک تر، استفاده آسان تر و سهولت تمیز کردن این سطل های پلاستیکی از دلایل استفاده گسترده این تجهیزات درنظافت مجموعه های تجاری و خدماتی کوچک است. این ترولی نظافت معمولا به بخشی برای آب کشی از تی مجهز هستند تا خشک کردن تی بعد از نظافت سطوح را آسان نمایند.

چرخ دستی دوقلو نظافت

ترولی نظافت چند منظورهیکی از انواع سطل های نظافت ترولی ها یا سطل های دو قلو هستند. این تجهیزات نظافت دارای دو بخش هستند که یکی برای آب تمیز و مواد شوینده و دیگری برای نگهداری آب و آلودگی های جمع آوری شده از سطوح. جنس این دستگاه نیز از آهن گالوانیزه یا پلاستیک مقاوم هستند. این تجهیزات میتوانند در افزایش کیفیت نظافت تاثیر گذاری بالایی داشته باشند. در این ترولی های نظافت با جدا بودن مخازن نگهدارنده آب تمیز و آلوده، از استفاده آب آلوده جمع آوری شده در نظافت و انتشار بیشتر آن در محیط جلوگیری می نماید. داشتن بخشی برای خشک کردن و گرفتن آب از تی یکی از مزایای این چرخ دستی های نظافت بوده و کیفیت بهینه نظافت سطوح را فراهم خواهد آورد.

توجه داشته باشید حفظ نظافت و تمیز کردن سطل ها باید بعد از هر بار استفاده و شستن آنها در ارتقا کیفیت نظافت محیط و خود این تجهیزات تاثیر بالایی دارد. بعد از استفاده از این ترولی های نظافت و شستشوی کامل، آنها در محل مناسب نگهداری نمایید تا کاملا خشک شوند.

ترولی حمل رخت یا زباله

این دسته از ترولی ها برای انتقال پارچه های کثیف به رخش شور خانه هتل ها یا جابجایی ملافه های تمیز از لباسشویی به انبارها استفاده می شوند. داشتن محفظه حجیم و با کیفیت انتقال تعداد زیادی پارچه آلوده را برای نیروی خدماتی امکان پذیر می نماید. این ترولی های نظافت برای افزایش سرعت جابجایی، نظافت و تعویض پارچه ها و پرده های آلوده بسیار موثر خواهد بود. جنس محفظه این نوع چرخ دستی از پارچه مقاوم یا برزنت تهیه شده و میتواند مقاومت بالایی داشته باشد.

استفاده از این چرخ دستی و ترولی نظافت در مجموعه های خدماتی و رفاهی برای جابجایی ملافه و پارچه ها و یا جابجایی کیسه های زباله بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد.

ترولی و چرخ دستی نظافت چند منظوره

انواع چرخ دستی و ترولی نظافتاین دسته از ترولی های نظافت از پر کاربرد ترین چرخ دستی ها در انجام امور نظافت هستند. این ترولی چند منظوره با داشتن محفظه های جداگانه برای نگهداری تجهیزات گوناگون نظافت توانایی بالایی در ارائه بهترین کیفیت نظافت در مجموعه های خدماتی و رفاهی را دارا میباشد. بدنه مقاوم، طراحی منسجم و سهولت کاربری این دستگاه نظافت این نوع ترولی را به یکی از رایج ترین تجهیزات نظافت مبدل نموده است. داشتن بخش های جداگانه، برای نگهداری مواد شوینده، محفظه نگهداری زباله ها، محفظه های نگهداری آب و مواد شوینده و آلودگی های مجزا، از اصلی ترین دلایل محبوبیت این نوع چرخ دستی در انجام نظافت های محوطه های اداری، خدماتی و رفاهی است.

هنگامی که قرار است تعداد زیادی از وسایل و شوینده ها در فرایند نظافت مورد استفاده قرار گیرند، ترولی نظافت چند منظوره کاربردی تر و مناسب تر از سایر انواع آن خواهد بود. آنها برای حمل و جابجایی تجهیزات نظافت کوچک، مواد تمیز کننده، پارچه های تمیز و زباله ها ایده آل هستند. چنین چرخ دستی ها چند منظوره و ترولی های نظافت از اتلاف وقت در جمع آوری تجهیزات از محل کار یا انتقال آنها از یک مکان به مکان دیگر جلوگیری می نمایند.

ترولی هتلی یا چرخ دستی نظافت اتاق

تجهیزات نظافت هتلیچرخ دستی های نظافت خدمتکار یکی از مهمترین تجهیزاتی است که متصدیان اتاق نظافت اتاق ها در هتل برای کارهای نظافت روزانه خود استفاده می کنند. این تجهیزات نظافت ترولی هتلی نیز نامیده میشوند و شاید مهمترین تجهیزات در بخش خانه داری هتلی باشند. این تجهیزات مانند جعبه ابزاری بزرگ همه موارد لازم برای سرویس دهی به اتاق مهمان را در خود جای داده و به نیرو های خدماتی اجازه می دهد به طور موثر و کارآمد فرایند نظافت اتاق ها و بخش های مختلف در هتل ها و اقامتگاه ها را به انجام رسانند.

این نوع ترولی هتلی و چرخ دستی های نظافت از قاب های فلزی یا چوبی با چند پارتیشن و قفسه چوبی ساخته شده اند. در ساخت این نوع ترولی ها از مواد با کیفیت استفاده شده و به اندازه کافی جادار هستند، تا بتوانند تمام وسایل مورد نیاز برای نظافت و نگهداری از اتاق میهمانان را در خود جای داده و حمل نمایند.

استفاده از تجهیزات و چرخ دستی های نظافت در حفظ بهداشت و تمیزی مراکز خدماتی و رفاهی یکی از شیوه های بهینه اجرای نظافت در این محیط ها می باشد. با این حال در مواردی که نظافت سطوح با این تجهیزات و چرخ دستی ها امکان پذیر نباشد، یا مستلزم صرف زمان و هزینه بسیار زیاد باشد، استفاده و به کار گیری تجهیزات نظافت مکانیزه میتواند به میزان قابل توجه تاثیر گذاری بیشتر داشته و مزایای بیشتری برای کاربران به همراه داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا