مقالات آموزشی

همه چیز در مورد نظافت صنعتی کارخانه

امروزه با توجه به گستردگی نیاز بشر به تجهیزات مختلف کارخانجاتی صنعتی زیادی احداث شده اند. این کارخانجات علاوه بر محصولاتی که تولید و توزیع می نمایند، آلاینده ها و زباله های زیادی را نیز تولید می کنند. این آلودگی ها می توانند برای سلامت انسان ها و محیط زیست، خطری جدی محسوب شوند. به همین دلیل است که نظافت کارخانجات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. شستشوی صنعتی یکی از پر کاربرد ترین و تاثیر گذار ترین روش های نظافتی کارخانه است که می تواند بسیاری از خطرات آلودگی کارخانجات را کنترل نماید. در این مقاله راهکار های نظافت صنعتی کارخانه به تفصیل بیان می شود.

انواع آلودگی کارخانجات و مراکز صنعتی

نظافت صنعتی کارخانهکارخانجات و مراکز صنعتی متعددی در کشورمان مشغول به فعالیت می باشند. با توجه به حرفه و تولیدات خود، آلاینده ها و آلودگی های بسیاری را به همراه دارند. از آنجایی که نمی توان در هنگام تولید آلودگی هایی مانند چربی روغن آن را به طور کامل حذف نمود. نیاز است تا با استفاده از روش نظافت صنعتی کارخانه، آنها را تمیز کرد. همچنین وجود گرد و خاک در بخش تولیدات و بخش منابع انسانی، تهدیدی جدی برای حفظ کیفیت محصولات و سلامت افراد محسوب می شود. یکی از صنایع فعال در جهان، صنایع غذا و دارو می باشد. قطعا در این صنایع نیز استفاده از نظافت صنعتی کارخانه امری ضروری می باشد. زیرا در صورت ورود آلودگی به هر کدام از تولیدات این کارخانجات، امکان دارد جان بسیاری از انسان ها به خطر بیافتد. بعنوان نمونه دیگر، در صنعت ساختمان سازی و تولید تیرآهن و میلگردها یکی از عمده ترین ضایعات براده آهن می باشد. با استفاده از دستگاه های صنعتی به روش نظافت صنعتی کارخانه، می توان به راحتی آنها را تمیز نمود. همچنین براده چوب از دیگر آلودگی های صنعتی است که، در صنعت چوب بسیار یافت می شود. از دیگر صنایع پر کاربرد، صنعت تولید کاغذ و مقوا می باشد. در این صنعت نیز به طبع آلودگی های صنعتی بسیاری مانند خمیر کاغذ و یا اضافه های کاغذ وجود دارد. که با استفاده از روش نظافت صنعتی کارخانه می توان به راحتی از خطرات آنها در امان ماند.

اهمیت نظافت صنعتی کارخانه های تولیدی

جلوگیری از هدر رفتن مواد قابل بازیابی یکی از اصلی ترین دلایل اهمیت نظافت صنعتی کارخانه ها محسوب   می شود. از طرفی در کارخانجات تولیدی در صورتی که مواد بازیافتی وجود داشته باشد. می توان آنها را یافت و مجدد مورد استفاده قرار داد. همچنین جلوگیری از خرابی ماشین آلات و در نتیجه حذف هزینه های بیهوده نیز می تواند دلیل محکمی برای اثبات، اهمیت نظافت صنعتی کارخانه ها به شمار رود. زیرا در صورت وجود آلاینده ها و آلودگی های صنعتی درون ماشین آلات، فشار زیادی روی آنها وارد می شود و در نهایت موجب خرابی آنها می گردد. در این صورت علاوه بر نظافت صنعتی کارخانه، ملزم به پرداخت هزینه تعمیر ماشین آلات نیز می شوید. به طور کلی استفاده از روش نظافت صنعتی کارخانه ، می تواند علاوه بر موارد بالا موجب افزایش بازدهی تولیدات نیز شود. حفظ سلامت کارکنان، حفظ سلامت ماشین آلات، یافتن و استفاده نمودن از مواد بازیافتی همگی از مواردی هستند، که موجب بالا رفتن بازدهی کارخانجات تولیدی می گردند.

بخش های نظافتی کارخانه

به طور کلی تمامی بخش های یک کارخانه صنعتی، نیاز به نظافت دارند. که از مهم ترین آنها می توان به سالن های تولید اشاره نمود. همچنین نظافت بخش های دیگری مانند انبارها، آزمایشگاه کارخانجاتی تولیدی، ماشین آلات مورد استفاده در کارخانجاتی صنعتی و محوطه یک کارخانه نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار   می باشد.

انواع دستگاه نظافت صنعتی کارخانه

دستگاه های بسیار مناسب و متنوعی به منظور نظافت صنعتی کارخانه ، طراحی و تولید شده اند. که از  مهم ترین آنها می توان به دستگاه های زیر اشاره نمود:

اسکرابر صنعتی کارخانهاسکرابر

اسکرابر برای شستشو و خشک کردن همزمان زمین مورد استفاده قرار می گیرد. کفشوی صنعتی یکی از بهترین گزینه های شست و شوی کف کارخانجات می باشد. زیرا به سادگی می تواند سطوح مختلف زمین را تمیز نماید. اسکرابر ها برای شستن کف سالن تولید، انبار قطعات و سایر سطوح کف سخت مناسب است.

سوییپر صنعتی

از دیگر دستگاه های صنعتی به منظور نظافت صنعتی کارخانه ها می باشد. از سوییپر صنعتی برای جمع آوری آلودگی های سطوح کف کارخانه استفاده می شود. این دستگاه در صنایع بیشتر در مدل های دیزلی و بنزینی مورد استفاده قرار می گیرد. سوییپر ها در دو نوع دستی و سر نشین دار طراحی و تولید می شوند. نوع دستی سوییپر برای بخش های کوچک و کم وسعت و از نوع سر نشین دار آن، برای نظافت فضاهای بزرگ و محوطه های بیرونی یا انبار ها استفاده می شود.

واتر جت صنعتی

واترجت صنعتی کارخانهواترجت صنعتی برای شستشوی انواع سطوح کف و تجهیزات و قطعات مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه معمولا در تمامی صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. از بارز ترین ویژگی های این دستگاه، در نظافت صنعتی کارخانه ها می توان به صرفه اقتصادی آن و حذف میکروب ها از روی سطوح اشاره نمود. همچنین از این دستگاه می توان برای تمیز کردن سطوح ماشین آلات و قطعات صنعتی نیز استفاده نمود. شستن مخازن، لوله ها، تجهیزات، مبدل های حرارتی و … از دیگر کاربرد های دستگاه کارواش صنعتی در کارخانجات می باشد.

جاروبرقی صنعتی

از دستگاه جاروبرقی صنعتی برای جمع آوری ضایعات و پسماندها و بازیابی مواد قابل بازیافت، استفاده می شود. این دستگاه در مدل های مختلف با مکش بسیار قوی، قابلیت حذف گرد و خاک و حتی آب را از روی سطوح دارد. از مکنده های صنعتی آب و خاک برای مکش روغن و سایر مایعات در کارخانجات استفاده نمود. جاروبرقی ها در مدل های مختلف در کارخانجات دارای کاربرد های دیگری مانند انتقال مواد از جایی به جای دیگر، جمع آوری مواد انفجاری و می باشد.

مزایای انجام نظافت صنعتی کارخانه

به طور کلی استفاده از روش نظافت صنعتی کارخانه ها می توانند نتایج مثبت بسیاری داشته باشند. که از مهم ترین آنها می توان به افزایش ایمنی محیط، ارتقای سطح بهداشت محیط، حفظ سلامت کارکنان، تولید محصولات با کیفیت، ارتقای عملکرد ها و کارکرد بهینه ماشین آلات اشاره نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا