مقالات آموزشی

بهبود سطح بهداشت بیمارستان با اسکرابر بیمارستانی

تمیز نمودن بیمارستان ها و مراکز درمانی و توانبخشی برای دستیابی به بهداشت نهایی، کاهش بیماری های عفونی و انواع آلودگی های بیمارستانی، ضرورت و اهمیت دارد. در چنین مراکزی نظافت عادی به تنهایی کافی نبوده و لازم است فرآیند ضدعفونی سازی به روش های مناسب انجام پذیرد. برای رسیدن به استانداردهای نظافتی در تمامی بیمارستان ها، کلینیک ها، آسایشگاه های سالمندان و معلولان و … حداقل به طور روزانه باید عملیات تمیزکاری صورت گیرد. در این میان سرعت، دقت و کیفیت فاکتورهای تعیین کننده برای سطح بهداشت و نظافت هستند که در زمینه تمیز و ضدعفونی نمودن سطح زمین، سرویس های بهداشتی،‌ تجهیزات بیمارستانی، دیوارها و … مورد توجه قرار می گیرند. به همین منظور ماشین آلات مکانیزه نظافتی همانند اسکرابر بیمارستانی نه به عنوان یک ابزار تزئینی بلکه به عنوان یک عنصر حیاتی در بیمارستان ها به کار گرفته می شوند.

چرا اسکرابر جایگزین روش های قدیمی گردیده است؟

جایگزینی اسکرابر به جای روش های قدیمیدر یک مرکز درمانی که همواره افراد بیمار یا ناتوان در آن حضور دارند حفظ ظاهر تمیز و ضد عفونی سازی به فرآیند پیچیده تری تبدیل می شود و از همین رو مستلزم بهره مندی از تجهیزات نظافتی پیشرفته است چرا که ابزارهای معمولی و سنتی نه تنها به ارتقای سطح بهداشت محیط کمکی نمی کنند بلکه آلودگی های موضعی را از نقطه ای به نقطه دیگر می رسانند. بنابراین استفاده از تجهیزاتی هم چون زمین شوی صنعتی و دیگر دستگاه های مکانیزه نظافتی به در این مراکز ضرورت پیدا می کند و دیگر نمی توان نسبت به نبود این تجهیزات در محیط بی تفاوت بود.

چالش های نظافتی در بیمارستان ها

عفونت، قارچ، باکتری و گرد و غبار حاوی میکروب های مراکز درمانی از جمله آلودگی های متداول در بیمارستان ها هستند که برای کارکنان، ملاقات کنندگان و به ویژه بیماران که در برابر بیماری ها مقاومت کمتری دارند، تهدیدی جدی به شمار می آیند. بنابراین می توان دریافت که تمیز و ضدعفونی نگه داشتن این اماکن به چه میزان مهم است و تا حد امکان فضایی به دور از میکروب فراهم شود. افراد بیمار دارای ضعف ایمنی هستند و آسیب پذیری بالایی دارند که این امر خطر انتقال بیماری های عفونی را افزایش می دهد. هر چند انواع محلول ها و شوینده های مخصوص بیمارستانی وجود دارد که برای نظافت و ضدعفونی نمودن سطوح مختلف در بیمارستان ها به کار می رود اما نباید نقش دستگاه های زمینشوی صنعتی و ترولی بیمارستانی را در بهبود بهداشت و پاکیزگی محیط نادیده گرفت.

کاربرد دستگاه اسکرابر بیمارستانی در مراکز درمانی

کاربرد دستگاه اسکرابر بیمارستانی در مراکز درمانیدستگاه اسکرابر یک کف شوی صنعتی است که با برخورداری از فناوری های نوآورانه و سهولت کاربرد، عملکردی موثر در بیمارستان ها و سایر مراکز درمانی ارائه می دهند. تنوع طراحی و تولید دستگاه های اسکرابر بسیار بالا است و برای هر نیازی یک کفشوی وجود دارد و بنابراین بخش های مختلف بیمارستان یعنی سالن های انتظار، راهروها، بخش ها، اتاق های بستری و اتاق عمل به راحتی توسط این دستگاه شستشو می شوند. با توجه به این که عملیات نظافت یک عملیات مستمر و دائمی است و باید روزانه چندین بار انجام گیرد، نیروهای انسانی به صورت پیوسته در حال کار خواهند بود که می تواند این برای آسیب های فیزیکی زیادی به این افراد وارد کند، این در حالی است که نحوه کارکرد دستگاه های اسکرابر بیمارستانی بسیار ساده و آسان می باشد و کاربران بدون احساس خستگی و آشفتگی می توانند برای ساعت های طولانی به کار با کف شوی بپردازند؛ فرآیندی که با روش های سنتی امکان پذیر نیست.

موارد کاربرد اسکرابر بیمارستانی

– بیمارستان

– درمانگاه

– کلینیک، دی کلینیک، پلی کلینیک

– آسایشگاه سالمندان

– مراکز توانبخشی

کف شوی بیمارستانی چیست؟

اسکرابر بیمارستانی چیست؟رده ای از دستگاه های کفشوی صنعتی مخصوص استفاده در بیمارستان ها و مراکز حساس به آلودگی تولید شده اند. این دستگاه ها همه ویژگی های کفشوهای متداول را دارند و برتری آن ها در بدنه ساخته شده از یون های نقره است. اسکرابر بیمارستانی طی سه روز کاری تا ۹/۹۹ درصد میکروب ها را از بین برده، بستر مناسب برای رشد دوباره میکروب ها را از میان برداشته و سبب ضدعفونی شدن سطوح می گردد. باکتری ها و میکروب ها آلودگی های نامرئی هستند و بنابراین روند نظافت باید بر اساس استانداردها و با استفاده از ماشین آلات مکانیزه باشد. کفشوی صنعتی سیستم مکش دارد که هم زمان با شستشو آب و آلودگی باقی مانده در محیط را مکش نموده و درون مخزن آب کثیف جمع آوری می کند. با کمک این سیستم بخش قابل توجهی از آب مصرف شده در چرخه شستشو از محیط حذف می گردد و در نتیجه به دلیل کم بودن میزان رطوبت شرایط مساعدی برای رشد و تکثیر میکروب ها وجود نخواهد داشت.

مزایای نظافت بیمارستان ها با اسکرابر بیمارستانی

– کاهش عفونت های بیمارستانی، بهبود شرایط بهداشتی و ایجاد سلامت کلی در محیط

– صرفه جویی در هزینه های نظافت و هزینه های مربوط به نیروهای خدماتی

– عدم ایجاد مزاحمت برای بیماران

– بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان بیمارستان

– کاهش مصرف مواد شوینده

– کاهش خطر لغزندگی و سقوط به دلیل خشک شدن سریع زمین

– جلوگیری از افزایش سطح رطوبت محیط

– کیفیت و کارایی بالا و صرفه جویی در وقت

– طراحی ارگونومیک با کاربری آسان

سایر تجهیزات نظافتی قابل استفاده در مراکز درمانی

علاوه بر دستگاه کف شوی بیمارستانی ابزارهای پیشرفته نظافتی دیگری هستند که در راستای بهبود و ارتقای سطح بهداشت محیط های درمانی می توان از آن ها بهره گرفت.

ترولی : ترولی ابزار نظافتی دستی اما مدرن است که جهت امور تی کشی، گردگیری، حمل زباله و حمل پارچه ها و ملحفه های کثیف در بیمارستان از استفاده نمود. ترولی ها دارای تنوع بالایی هستند و در بیمارستان با توجه به اهداف مورد نظر، انتخاب می شوند.

واترجت صنعتی : یکی دیگر از تجهیزات مناسب و پرکاربرد برای بیمارستان ها دستگاه واترجت صنعتی می باشد. این دستگاه یک شوینده فشار قوی است که برای شستشوی محوطه بیمارستان، سطل های زباله، آشپزخانه بیمارستان، سرویس های بهداشتی و … کاربرد دارد.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا