مقالات آموزشی

نقش موثر فیلتر هپا جاروبرقی صنعتی در عملکرد آن

فیلتر جاروبرقی از مهم ترین و تأثیرگذارترین بخش های یک جاروبرقی صنعتی به شمار می آید که در انواع کیسه ای، ستاره ای و کارتریجی ساخته شده اند. فیلتر مکنده ها دارای طبقه بندی های مختلفی هستند که این طبقه بندی بر اساس جنس فیلتر، شکل ظاهری و ظرافت بافت آن صورت می گیرد که تعیین کننده میزان توانایی فیلتر در جدا سازی ذرات ریز گرد و غبار می باشد. فیلترهای مکنده های صنعتی و نیمه صنعتی در کلاس های L، M و H تعریف می شوند و به ترتیب ذراتی به کوچکی ۳، ۱، و ۰.۳ میکرون را فیلتر می سازند. فیلتر کلاس H یا هپا جاروبرقی یکی از انواع فیلترهای مهم و کارآمدی است که بر روی دستگاه های جاروبرقی صنعتی و حتی برخی از رده های خانگی نصب می گردد. این فیلتر قدرتمندترین فیلتری است که جهت جمع آوری مواد بسیار ریز مورد استفاده قرار می گیرد.

فیلتر جاروبرقی صنعتی و تاثیر آن بر کارکرد مکنده

فیلتر مکنده
فیلتر جاروبرقی و عملکرد دستگاه

جارو برقی صنعتی یا مکنده دستگاهی است که توسط یک پمپ، درون مخزن آن فشار منفی به وجود می آید و در نتیجه آن مواد از محیط بیرون به داخل مخزن مکش می شوند. به طور معمول مکنده های صنعتی جهت نظافت و جمع آوری مواد انباشت شده به کار می رود و علاوه بر آن در مراکز صنعتی به منظور انجام فرآیندهایی نظیر انتقال مواد و غبارگیری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بدون تردید عملکرد یک دستگاه مکنده صنعتی از فیلتر آن تأثیر بسیار زیادی می پذیرد و بدون یک فیلتر مناسب کارایی لازم را نخواهد داشت زیرا در صورت عملکرد نامطلوب فیلتر ذرات جمع آوری شده دوباره به محیط بازمی گردد. یک فیلتر علاوه بر این که باید ذرات را به خوبی فیلتر سازی کند باید در برابر جریان هوای مکش شده مقاومت کافی داشته باشد؛ در غیر این صورت از طول عمر فیلتر کاسته شده و کارایی بهینه مکنده از دست می رود. فیلتر مورد استفاده در دستگاه های جارو برقی صنعتی غالباً از نوع ستاره ای و کارتریجی می باشد و فیلتر هپا نیز از نوع کارتریجی است.

تاریخچه فیلتر هپا جاروبرقی

تاریخچه فیلتر هپای جاروبرقی
تاریخچه فیلتر هپا

در دهه ۴۰ میلادی قرن بیستم کمیسیون انرژی اتمی آمریکا در خلال جنگ جهانی دوم اقدام به ساخت فیلترهای هپای اولیه نمود. در ابتدا فیلتر هپا به منظور فیلتر سازی ذرات رادیو اکتیو و ممانعت از ورود آلودگی ها به محیط در زمان پروژه ساخت بمب اتم ساخته شد و استفاده گردید. این فناوری تا نزدیک به ۱۰ سال محرمانه بود و در اوایل دهه ۵۰ به شکل عمومی معرفی و مطرح شد. پس از آن بود که فیلتر هپا جاروبرقی به جای امور نظامی و هسته ای در پروژه های تجاری و صنعتی به کار گرفته شده و در راستای ایجاد محیطی کاملاً بهداشتی و سالم مورد استفاده قرار گرفت.

فیلتر هپا جاروبرقی صنعتی چیست؟

فیلتر هپای مکنده صنعتی
فیلتر هپا جاروبرقی صنعتی

هپا مخفف عبارت High Efficiency particulate Air است که معنای آن فیلتر سازی ذرات هوا بالا راندمان می باشد. عملکرد فیلتر هپا به الیاف آن بستگی دارد که ذرات قطع کرده و یا حبس می نماید. هنگامی که یک محیط دارای حجم بالایی از گرد و غبار باشد، ورود دوباره این ذرات به محیط پس از مکش توسط جاروبرقی صنعتی مشکل ساز خواهد بود. بنابراین در چنین شرایطی علاوه بر فیلتر اولیه دستگاه، فیلتر هپا جاروبرقی به عنوان فیلتر ایمنی بر روی مکنده صنعتی نصب می گردد. در مراکزی مانند صنایع داروسازی، صنایع غذایی و … که فرآیندهای حساس در آن ها انجام می پذیرد، استفاده از فیلتر هپا در دستگاه های مکنده صنعتی ضرورت پیدا می کند. از آن جایی که فیلترها وظیفه به دام انداختن ذرات گرد و غبار و جدا کردن آن ها از جریان ها را بر عهده دارد و با کارکرد مداوم مکنده ذرات در میان منافذ فیلتر باقی می مانند که در نتیجه آن راه برای عبور هوا مسدود می شود. بنابراین عملیات نظافت فیلتر جهت کارکرد بهینه فیلتر و جاروبرقی نیز به عنوان یک امر ضروری انجام خواهد گرفت.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا