مقالات آموزشی

چگونگی نظافت فیلتر در دستگاه های جاروبرقی صنعتی

یکی از اجزای اصلی و کلیدی در دستگاه های جاروبرقی صنعتی، سیستم فیلتراسیون دستگاه مکنده می یاشد. اساس عملکرد سیستم فیلتراسیون مبتنی بر جداسازی و به دام انداختن ذرات ریز گرد و غبار می باشد. در واقع فیلتر به کار رفته، در دستگاه ضامن عدم خروج ذرات ریز گرد و غبار از مخزن دستگاه می باشد. با توجه به نقش مهم فیلتر ها در حفظ کیفیت هوا و ارائه نظافتی با کیفیت مسلم نگهداری از آنها مقوله ای مهم می باشد که در اغلب موارد مورد غفلت قرار می گیرد. به منظور حفظ کیفیت اولیه دستگاه در جمع آوری و نظافت آلاینده ها، نظافت و تعویض به موقع فیلتر ها امری اجتناب ناپذیر و ضروری می باشد. استفاده از شیوه های مناسب و تخصصی برای نظافت فیلتر ها، نقش مهمی در افزایش طول عمر و بازده موتور دستگاه جاروبرقی صنعتی ایفا می نماید. برای نظافت فیلتر معمولا از روش های متنوعی استفاده می شود که در ادامه هر یک از آنها اختصار تشریح می گردد:نظافت فیلتر جاروبرقی صنعتی یا مکنده صنعتی با استفاده از شیوه های دستی

تکاننده دستی فیلتر ( MFS)

فیلتر جاروبرقی صنعتیاین سیستم تکاننده فیلتر متشکل از مکانیسم فنری بوده و با فشردن دسته ارگونومیک واقع در کنار یا بالای محفظه فیلتر دستگاه جاروبرقی ، عمل می نماید. این سامانه با تخلیه ذرات آلاینده به دام افتاده در منافذ ریز فیلتر موجب بهینه سازی عملکرد و بهبود سیستم فیلتراسیون می گردد. در فیلتر های کارتریجی می توان آنها را از محل خود خارج نمود و با تکاندن دستی آنها موجب ریزش گرد و غبار متراکم شده گردید. علاوه بر این تعبیه دسته مکانیکی درون دستگاه با لرزاندن فیلتر موجب موجب نظافت آن می گردد. در مورد فیلتر های ستاره ای، اعمال نیروی عمودی موجب جمع شدن فیلتر شده و پس از ان با حذف نیرو فیلتر باز می شود. فرایند باز شدن فیلتر موجب ریزش گرد و غبار متراکم در منافذ شده و از این رو فیلتر ستاره ای تمیز می شود. پیچاندن فیلتر نیز از دیگر روش های نظافت فیلتر ستاره ای می باشد که نقش مهمی در کاهش استهلاک آن دارد. در فیلتر های پاکتی، نیروی اعمال شده بر فیلتر با حرکت فیلتر موجب تمیز شدن آن می گردد.


تخلیه دستی معکوس (MRP)

جاروبرقی صنعتی و نظافت فیلتردر این روش نظافت، هوا در جهت مخالف به فیلتر دمیده شده و موجب باز شدن تمامی منافذ مسدود شده می گردد. استفاده از این سیستم در نظافت فیلتر جارو برقی صنعتی موجب افزایش چشمگیر در عملکرد فیلتر می گردد. در هنگام استفاده از چنین سیستمی دریچه ورودی مکش به مدت ۵ ثانیه در حین عملیات مکش مسدود می شود. در این حالت با باز نمودن دریچه تخلیه هوا به مدت ۱ الی ۲ ثانیه، هوا از طریق دریچه تخلیه به فیلتر دمیده می شود. ۲ تا ۳ بار تکرار این عمل موجب ریزش ذرات ریز گرد و غبار به دام افتاده در منافذ ریز فیلتر می گردد.


نظافت فیلتر دستگاه جاروبرقی صنعتی با استفاده از شیوه های اتوماتیک

تخلیه معکوس اتوماتیک (ARP)

مکنده صنعتی و سیستم نظافت فیلتر جاروبرقی صنعتیدر مدل های صنعتی جاروبرقی صنعتی که با هدف کار مداوم و پیوسته تولید شده اند، و کاربر زمان و فرصت کافی برای استفاده از شیوه های دستی نظافت فیلتر را ندارد از مکانیسم های اتوماتیک نظافتی استفاده می شود. در چنین حالتی، سیستم تخلیه مجهز به یک کمپرسور می باشد که با خاموش شدن دستگاه مکنده، زبانه نصب شده درون مجرای مکش با مسدود نمودن ورودی مکش مانع از فرار ذرات ریز و پودری می شود.سیستم پالس معکوس (RPS)

جاروبرقی صنعتی یا جارو برقیمتشکل از یک سیستم پنوماتیک می باشد که در فواصل زمانی منظم و به صورت کاملا اتوماتیک با دمیدن هوا در داخل فیلتر گرد و غبار متراکم شده درون منافذ را حذف می ننماید. از جمله ویژگی های این سیستم نظافتی می توان به تنظیم فواصل زمانی نظافت فیلتر توسط کاربر اشاره نمود.
سیستم تخلیه اتوماتیک (صنعتی با زمان سنج های الکتریکی)

جاروی صنعتی یا مکنده صنعتیدر این سیستم نظافتی ایجاد یک پالس هوای فشرده که از سمت بالای کارتریج فیلتر به سمت پایین عبور می کند موجب شکسته شدن گرد و غبار متراکم و انباشته بر روی کارتریج ها می گردد. این سیستم به گونه ای طراحی شده است که کنترل های الکتریکی نصب شده در بیرون محفظه فیلتر، در هر بازه زمانی موجب نظافت فقط یک کارتریج شده و از این رو عملیات نظافت با دستگاه جاروبرقی صنعتی به صورت پیوسته و بدون توقف انجام می گیرد.
تکاننده اتوماتیک فیلتر (AFS)

مکنده صنعتی این سیستم نظافت فیلتر متشکل از یک سیلندر هوای دو طرفه می باشد که به منظور استفاده در محیط هایی با آلاینده های خطرناک و سمی تولید شده است. این سیستم مستقیما به سبد فیلتر دستگاه مکنده نصب شده و با ایجاد هوای فشرده در فواصل زمانی مشخص، موجب حذف ذرات گرد و غبار انباشته در داخل محفظه ها می گردد. فرکانس لرزشی ایجاد شده توسط زمان سنج های پنوماتیکی، با ایجاد ضربه های کوتاه ضامن عملکرد بهینه فیلتر می باشد.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا