مقالات آموزشی

سیستم فیلتراسیون در دستگاه های جاروبرقی صنعتی

سیستم فیلتراسیون یکی از مهم ترین بخش های همه دستگاه های جاروبرقی خانگی، تجاری، نیمه صنعتی و جاروبرقی صنعتی به شمار می آید که بدون آن نظافت صحیح و کارآمد غیر ممکن خواهد بود. فیلتر جاروبرقی صنعتی وظیفه به دام انداختن ذرات ریز و گرد و غبار را بر عهده دارد تا از ورود آن ها به واحد مکنده جارو و بازگشت دوباره آن ها به محیط جلوگیری کند. در جاروهای صنعتی انواع مختلف سیستم فیلتراسیون وجود دارد که با توجه به نوع مکنده و مواد انتخاب می شوند.

 

فیلتراسیون مکانیکی در جاروبرقی صنعتی چیست؟

فیلتر جاروبرقی صنعتی
فیلتراسیون مکانیکی جاروبرقی صنعتی

فیلتراسیون مکانیکی فرآیندی است که یک مانع فیزیکی در مکنده تعبیه می شود که همانند یک سد عمل نموده و ذرات را به دام می اندازد. فیلتر جاروبرقی صنعتی غالباً از جنس پلی استر یا سلولوز است که جریان هوای خروجی مکنده از آن عبور کرده و هوای بازگشتی به محیط تمیز می شود.

 

 

 

 

 

 

 

چه عواملی بر عملکرد فیلتر جاروبرقی صنعتی تاثیر دارند؟

فیلتر مکنده صنعتی از چهار عامل اصلی یعنی اندازه ذرات، سرعت هوا، مساحت فیلتر و زمان انجام عملیات تأثیر می پذیرد.

 

۱- ابعاد یا اندازه ذرات

با کوچک تر شدن اندازه ذرات فیلتر قوی تری لازم خواهد بود زیرا فیلتر خلل و فرج بسیار زیادی دارد و ذرات بسیار ریز به راحتی می توانند به منافذ آن نفوذ کنند. بر همین اساس با در نظر گرفتن ابعاد ذرات فیلتر جارو برقی صنعتی به سه دسته طبقه بندی می شود:

فیلتر کلاس L : فیلتر کلاس L ذراتی به کوچکی ۳ میکرون را فیلتر می کنند و به عنوان فیلتر اصلی بر روی دستگاه های مکنده صنعتی نصب می گردند.

فیلتر کلاس M : این رده از فیلترها که فیلتر اصلی مکنده هستند، دارای قابلیت به دام انداختن ذراتی با ابعاد یک میکرون می باشند.

فیلتر کلاس H : فیلتر هپا یا کلاس H به عنوان فیلتر ایمنی بر روی دستگاه های جاروبرقی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و از فیلتر سازی ذراتی به کوچکی ۰.۳ میکرون برخوردار است. به طور معمول این فیلتر در شرایطی به کار می رود که مواد بسیار ریز و پودری جمع آوری می شود.

 

۲- سرعت هوا

سرعت مکش یکی از شاخصه های اصلی همه دستگاه های جاروبرقی صنعتی می باشد که ذرات مکش شده با آن سرعت درون لوله مکنده جا به جا می شوند. ذراتی که سرعت بالایی داشته باشند قادر خواهند بود از سطح فیلتر عبور و به منافذ آن نفوذ کنند و ذراتی با سرعت کمتر در سطح فیلتر باقی می مانند. در برخی از دستگاه های جارو برقی صنعتی از سیستم سایکلون بهره گیری شده که در هنگام ورود ذرات به مکنده با ایجاد جریان گردابی پیش از آن که با فیلتر تماس پیدا کنند، از سرعت آن ها می کاهد و در نتیجه آن بازدهی فیلتر و طول عمر آن افزایش می یابد.

 

۳- فشار هوای وارد بر فیلتر

مساحت فیلتر و حجم هوای وارد شده بر آن، بر کارایی و بازدهی فیلتر تأثیر به سزایی دارد. هر چه فیلتر مکنده صنعتی از مساحت بالاتری برخوردار باشد از فشار هوای وارد بر آن کاسته شده و در نتیجه بازدهی سیستم فیلتراسیون افزایش می یابد. از طرف دیگر بالا بودن سطح مقطع فیلتر سبب می گردد سطح بیشتری برای به دام انداختن ذرات در اختیار باشد که احتمال گرفتگی فیلتر نیز کمتر خواهد شد. فیلترهایی با سطح مقطع پایین انسداد زود هنگام و طول عمر کمی دارند و ذرات به عمق منافذ آن راه پیدا می کنند. به همین منظور دستگاه های جاروبرقی صنعتی به فیلترهایی کارآمد با سطح مقطع بالا مجهز هستند تا نسبت هوا به سطح مقطع کاهش یافته و عملکرد بهینه سیستم فیلتراسیون فراهم آید.

 

۴- مدت زمان عملکرد

پس از گذشت مدت زمانی آلودگی ها بر روی سطح فیلتر انباشته می شوند و در منافذ آن باقی می مانند. این پدیده سبب گرفتگی فیلتر و افت بازدهی مکنده گردیده زیرا دیگر جریان هوایی وجود ندارد که آلاینده ها را از جای بلند کند. جهت جلوگیری از گرفتگی فیلتر مکنده ها به سیستم نظافت سر خود تجهیز شده اند که با استفاده از آن ها نظافت فیلتر انجام گرفته و ذرات چسبیده به آن جدا می شوند.

 

فیلتر ایمنی

فیلتر جاروبرقی صنعتی
فیلتر ایمنی

استفاده از فیلتر ایمنی یکی از روش های بهینه سازی فرآیند فیلتراسیون می باشد به صورتی که با قرار دادن فیلتر هپا ذراتی که از فیلتر اصلی عبور کرده اند توسط فیلتر ثانویه به دام انداخته می شوند. در چنین حالتی فرصت بیشتری برای جدا سازی ذرات از هوا وجود دارد و با مکش ذرات ریز استهلاک فیلتر به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. بهره مندی از فیلتر ایمنی در بلند مدت سبب کاهش هزینه های مربوط به فعالیت های نظافتی می گردد.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا