مقالات آموزشی

شرح عملکرد دستگاه اسکرابر

اسکرابر صنعتی اکثرا به منظور شستشو و نظافت سطوح در محیط های سرپوشیده به کار می رود و متناسب با شرایط می توان از آن ها در فضای بیرونی و باز نیز استفاده کرد. انواع کفشور صنعتی برای نظافت و خشک نمودن عمقی سطوح گوناگون سخت و حساس در محیط های تجاری، صنعتی، آموزشی و درمانی کاربرد فراوان دارد. همچنین، این دستگاه های اسکرابر به عنوان محافظ سطح نیز مورد استفاده قرار می گیرد زیرا کاربری این دستگاه ها به گونه ای است که کیفیت سطح را به کمک نظافت و شستشو افزایش داده و مانع از آسیب رسانی می شود.

 

معرفی اسکرابر و عملکرد آن

اسکرابردستگاه های زمین شوی در دو نوع اسکرابر دستی و اسکرابر سرنشین دار ارائه می شود که دارای مدل های باتری دار و کابلی نیز هستند. نحوه عملکرد یک اسکرابر به صورت کاملا مکانیکی می باشد و با چرخش پد و برس نظافتی، منجر به تمیزی سطح می شود. پدهای اسکرابر در انواع گوناگون ارائه می شود که تفاوت آن ها در میزان قدرش سایش می باشد که استفاده از آن ها را در هر شرایطی فراهم می کند. استفاده از مواد شوینده و پاشش آن به همراه بر روی سطح کمک می کند تا برس دستگاه زمین را به خوبی شستشو و تمامی آلایند ها را حذف نماید. در پشت دستگاه یک تی مکش تعبیه شده است که بلافاصله پس از نظافت آب و مواد شوینده باقی مانده بر روی سطح را به کمک سامانه مکنده خود به طور کامل مکش نموده و سبب خشک شدن آنی سطح زمین خواهد شد. آب آلوده و مواد باقی مانده بر روی سطح پس از مکش توسط موتور مکنده به داخل مخزن آب کثیف اسکرابر ذخیره می شود که در نهایت می توان آن را تخلیه کرد.

 

انواع اسکرابر موجود در بازار

با توجه به آن چه در بخش قبلی مطرح شد، دستگاه های کفشوی صنعتی در انواع خودرویی و دستی طراحی و تولید می شوند. نحوه عملکرد هر دو نوع این دستگاه کاملا مشابه می باشد اما هر یک از مدل های آن دارای ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی می باشد. اسکرابر خودرویی توسط راننده مانند یک اتومبیل کنترل شده و مدل های دستی آن به وسیله کاربر از پشت دستگاه هدایت می شود. جهت نظافت محیط های کوچک و راهرویی معمولا از اسکرابر دستی استفاده می کنند و همچنین، در مکان های وسیع که نیاز به قدرت مانور بالاتری می باشد از اسکرابر خودرویی بهره می برند. هر کدام از این دو نوع در ابعاد و اندازه های گوناگون تولید می شوند تا متناسب با نیاز کاربران قابل ارائه باشند.

 

میزان کارایی یک اسکرابر صنعت

کفشویکفشور صنعتی متناسب با پهنای شستشوی دستگاه می تواند حداکثر تا ۱۰۰۰۰ متر مربع را به صورت روزانه نظافت نماید که نمایانگر افزایش سرعت شستشوی می باشد. اگر میزان فضای قابل شستشو وسیع تر شود می توان از چند دستگاه اسکرابر جهت شستشوی کف بهره مند شد. دستگاه زمین شوی جهت نظافت سطوح چوبی، سنگی، سرامیک، سیمانی و غیره قابل استفاده است و مطابق با جنس سطح مورد نظر میزان سختی و حساسیت آن میزان آب مصرفی، نوع برس و مواد شوینده انتخاب می شود.

 

 

لزوم جایگزین نمودن روش های نظافتی مکانیزه

زمین شور صنعتیبرخی از دلایلی که لزوم انتخاب دستگاه های کف شوی صنعتی به جای روش های سنتی مانند تی و ترولی وجود دارد:

۱- حجم کاری یک اسکرابر دستی و خودرویی در مقایسه با روش های سنتی افزایش می یابد و کیفیت بهداشت و نظافت را به حداکثر میزان خود می رساند.

۲- زمان صرف شده به منظور شستشوی یک سطح مشخص توسط اسکرابر بسیار کمتر بوده و علاوه بر آن میزان فشار و خستگی تحمیل شده بر کاربر نیز به طرز چشمگیری کاهش می یابد.

۳- ایمنی دستگاه های زمین شور بسیار بالا بوده و سلامتی و ایمنی کاربران و دیگر افراد حاضر در محیط را تضمین می نماید. کارایی این دستگاه کاملا ارگونومیک و ساده بوده که مانع از ایجاد خطر در محیط می شود.

۴- مصرف آب و مواد شوینده در دستگاه های اسکرابر کاهش چشمگیری به نسبت روش های سنتی دارد که اسکرابر صنعتی را به یک ابزار سازگار با محیط زیست تبدیل می نماید.

 

نحوه نگهداری از دستگاه اسکرابر

اسکرابر صنعتیدستگاه زمین شور مانند هر دستگاه مکانیکی دیگر نیازمند تعمیرات و نگهداری دوره ای می باشد تا همیشه در حالت ایده آل خود باقی مانده و بهترین نتیجه را برای کاربر به ارمغان آورد. برخی از اعمالی که به منظور سرویس دستگاه انجام می شود شامل نظافت فیلتر ها، تخلیه مداوم مخزن آب کثیف و نظافت لاستیک تی به صورت دوره ای می باشد. دستگاه اسکرابر بی نیاز از تعمیرات سخت و تخصصی است و با انجام اعمال ساده ای که در فوق بالا ذکر شد، می توان عمر دستگاه را به طور چشمگیری افزایش داد.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا