چگونگی عملکرد سیستم فیلتراسیون در جاروبرقی صنعتی

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

اگر چه در تمامی مکنده ها، پمپ مکش و موتور متصل به آن موجب ایجاد خلا و در نهایت مکش مواد آلاینده به داخل مخزن می باشد. اما در نهایت این سیستم فیلتراسیون می باشد که با به دام انداختن و ممانعت از خروج ذرات ریز و درشت موجب جمع آوری آنها در مخزن دستگاه می گردد. اگر دستگاه جاروبرقی صنعتی فاقد سیستم فیلتراسیون مناسب در بین مخزن و پمپ دستگاه باشد، تمامی ذرات آلاینده مکش شده توسط پمپ بعد از عبور از پمپ مجددا در محیط پراکنده می شوند. عبور این ذرات از داخل پمپ و در نهایت انتشار آنها در محیط نه تنها موجب استهلاک پمپ و آسیب آن می گردد، بلکه می تواند تهدیدی جدی برای سلامت افراد حاضر در محیط باشد.


</br/>

ابعاد ذرات

جاروبرقی صنعتی و فیلتراسیونذرات آلاینده موجود در محیط نه تنها می توانند برای سلامت افراد مضر باشند بلکه با نشست بر روی محصولات کیفیت آنها را کاهش داده و با نفوذ به داخل تجهیزات و ماشین آلات صنعتی عملکرد آنها را مختل نمایند. چشم انسان عملا قادر به دیدن ذرات با ابعاد ۵۰ الی ۶۰ میکرون می باشد. ذرات کمتر از ۱۰ میکرون قابل استنشاق بوده و به راحتی می توانند به داخل دستگاه تنفسی نفوذ کرده و سلامت افراد را تحت تاثیر قرار دهند. به منظور درک بهتر از اندازه یک میکرون کافیست بدانیم که قطر موی انسان در حدود ۸۰ الی ۱۰۰ میکرون می باشد. اگر A قطر موی انسان باشد (۱۰۰ میکرون) ، B اندازه کوچک ترین ذره قابل تشخیص توسط چشم انسان ( ۵۰ میکرون) و C ذره ایی به اندازه ۰٫۵ میکرون می باشد.
</br/>

عملکرد سیستم فیلتراسیون جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی صنعتیفیلتر جاروبرقی صنعتی به عنوان سطحی مشبک وظیفه به دام انداختن ذرات و عبور هوای عاری از آلاینده های جامد را بر عهده دارد. به عبارت دیگر فیلتر دستگاه مکنده وظیفه جداسازی هوا از ذرات معلق در آن را بر عهده دارند. فیلتر ها با استفاده از ۵ روش الک شدن، گیر افتادگی، کشش سطحی مولکولی، پخش تصادفی و تشدید الکتروستاتیکی مانع از عبور ذرات و انتشار آنها در محیط می شوند.
</br/>

الک شدن

الک شدن یا غربال شدن هنگامی در فیلتر جاروبرقی صنعتی رخ می دهد که ابعاد ذرات آلاینده از ابعاد منافذ فیلتر بزرگتر باشند، در چنین حالتی ذرات آلاینده با بر خورد به سطح فیلتر جاروبرقی صنعتی نمی توانند از آن عبور کنند و در نهایت در داخل مخزن مکنده به دام می افتند.
</br/>

گیر افتادگی

جاروبرقی یا مکنده صنعتی و مکانیسم فیلتراسیوناین عمل زمانی رخ می دهد که ذراتی با ابعاد بزرگتر از منافذ فیلتر جارو برقی با عبور هوا در بین تار و پود فیلتر به دام می افتند. تداوم گیر افتادن ذرات آلاینده در بین منافذ فیلتر جاروبرقی صنعتی موجب مسدود شدن منافذ فیلتر مکنده صنعتی و در نهایت افت عملکرد پمپ می گردد.
</br/>

کشش سطحی مولکولی

قسمت اعظم ذرات ریز آلاینده در حین عبور از داخل منافذ فیلتر جاروبرقی صنعتی به واسطه کشش سطحی مولکول ها به دام افتاده و نمی توانند به سمت دیگر فیلتر راه یابند.
</br/>

پخش تصادفی

پخش تصادفی یا حرکت براونی ( نوعی حرکت فیزیکی مولکول ها معلق در سیال می باشد که در اثر برخورد با مولکول های سیال جهت حرکت آنها عوض می شود.) زمانی رخ می دهد که ذرات کوچک در اثر بر خورد با مولکول های هوا از مسیر خود منحرف شده و در نتیجه احتمال گیر افتادن آنها در بین تار و پود فیلتر جاروبرقی صنعتی افزایش می یابد. هر چه ابعاد ذرات آلاینده کوچکتر باشد میزان انحراف آنها بیشتر بوده و در نتیجه احتمال به دام افتادن آنها بیشتر می شود.
</br/>

تشدید الکتروستاتیکی

این حالت زمانی رخ می دهد که تار و پود فیلتر دستگاه مکنده صنعتی دارای بار الکتروستاتیکی دائمی باشد در چنین حالتی ذرات آلاینده که اغلب مقدار جزئی بار الکتریکی دارند به واسطه بار الکتریکی فیلتر جارو برقی به آن جذب شده و به دام می افتند.
</br/>

طبقه بندی فیلتر های جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی صنعتی یا مکنده و انواع فیلتر هااز آنجایی که فیلتر ها به منظور به دام انداختن مواد گوناگون در مدل های متنوع و با توانایی های گوناگون، طراحی و تولید می شوند، در زمان انتخاب فیلتر مناسب، توجه به قدرت فیلتراسیون و دانه بندی فیلتر امری ضروری می باشد. در یک دسته بندی کلی فیلتر های جاروبرقی صنعتی را به سه کلاس M، L و H تقسیم می نمایند. فیلتر های کلاس L توانایی فیلتراسیون ذرات تا ۳ میکرون، کلاس M توانایی فیلتراسیون ذرات تا ۱ میکرون و فیلتر های کلاس H یا همان فیلتر های هپا (HEPA) توانایی فیلتراسیون ذرات تا ۰٫۳ میکرون را دارا می باشند.
</br/>

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :