مقالات آموزشی

کاربرد جاروبرقی صنعتی در صنایع فولاد و فلزکاری

صنایع فلزکاری، فولاد، ذوب آهن، تراشکاری و دیگر صنایع مشابه از مهم ترین صنایع فعال و توسعه یافته ای هستند که به سوی تخصصی تر شدن در زمینه های گوناگون در حال پیش روی می باشند. به همان میزان که این صنایع در جهت پیشرفت و ترقی گام بر می دارند، انواع تجهیزات مورد استفاده در بخش های مختلف صنایع نیز به سمت حرفه ای تر شدن و تخصصی تر شدن در حرکت هستند. این پیشرفت ها در زمینه نظافت هم مشهود است به طوری که در صنایع فولاد و ذوب آهن مقابله با آلاینده های صنعتی نظیر براده ها، گرد و غبار، پودر سنگ آهن، گندله، مایعات و … تنها با استفاده از دستگاه های جاروبرقی صنعتی یا مکنده صنعتی سخت کار امکان پذیر است. با توجه به این که صنایع فولاد و ذوب آهن در گروه صنایع سنگین قرار می گیرند، استفاده از چند نوع جاروبرقی صنعتی فولاد ضرورت دارد و نمی توان تنها به یک دستگاه اکتفا نمود.

 

جاروبرقی صنعتی چگونه به صنعت فولاد کمک می کند؟

جاروبرقی صنعتی چگونه به صنعت فولاد کمک می کند؟با انتخاب دستگاه های مکنده صنعتی سخت کار یا جاروبرقی صنعتی مناسبی که با ویژگی ها و شرایط محیطی صنایع سنگین سازگاری داشته باشد، نیازهای مختلف در زمینه مدیریت سیالات و جامدات، حفظ و نگهداری تجهیزات و ماشین آلات در برابر گرد و غبار و هم چنین نظافت عمیق پس از عملیات تولید و پردازش رفع خواهد شد. از طرف دیگر افزایش مدت زمان کار، محافظت از کیفیت محصولات تولید شده، ارتقا و افزایش ایمنی محیط کار و افزایش عمر مفید تجهیزات و ماشین آلات گران قیمت و با ارزش از مهم ترین دستاوردهای استفاده از مکنده های صنعتی در صنایع سنگین فولاد و ذوب آهن هستند.

 

کارایی جاروبرقی صنعتی فولاد چه تفاوتی با سایر جاروها دارد؟

کارایی جاروبرقی صنعتی فولاد چه تفاوتی با سایر جاروها دارد؟استفاده از جاروهای تجاری آب و خاک به هیچ عنوان در صنایع سنگین توصیه نمی شود. به عنوان مثال مکش ۲۰۰ لیتر روغن از یک چاهک توسط جاروبرقی صنعتی در کمتر از ۱ دقیقه انجام می گیرد، حال آن که یک جاروی تجاری قادر به ارائه چنین عملکردی نخواهد بود و در همان ابتدای کار دستگاه می سوزد. جاروبرقی صنعتی سخت افزاری سخت کار بوده که با قرارگیری در شرایط کاری سخت و دشوار صدمه ای به آن وارد نشده و روزانه برای ساعت های متوالی به کار خود یعنی جمع آوری مواد، ضایعات و پسماندهای سخت صنعتی ادامه می دهد.

 

انتخاب جاروبرقی صنعتی‌فولاد مناسب

انتخاب جاروبرقی صنعتی‌فولاد مناسببرای نظافت محیط و ماشین آلات صنعتی و تخصصی باید گزینه های حرفه ای را برای کاربردهای روزمره و کاربردهای سنگین در نظر گرفت. در بسیاری از کارخانه های فولاد، افراد به دنبال مکنده های صنعتی هستند اما به طور دقیق با ویژگی های این دستگاه ها آشنایی نداشته و نمی دانند چه مدل جارویی برای کار آن ها مناسب خواهد بود. برای انتخاب تجهیزات نظافتی مناسب برای کارخانه های فولاد، ذوب آهن و صنایع مشابه می توان از مشاوره کارشناسان تجهیزات نظافت صنعتی بهره گرفت و پس از شناخت مکنده های مناسب این صنایع، فرآیند گزینش آسان تر می گردد. در ادامه به معرفی مکنده ها و جاروهای صنعتی مناسب صنایع فولاد و فلزکاری پرداخته می شود.

 

جاروبرقی صنعتی دائم کار با کارکرد پیوسته

جاروبرقی صنعتی دائم کار با کارکرد پیوستهاز مهم ترین و پرکاربردترین دستگاه های جاروبرقی صنعتی فولاد انواع دائم کار آن هستند که به منظور انجام عملیات نظافت پیوسته و ۲۴ ساعته طراحی و تولید شده اند. این بدان معنا است که اگر این مکنده به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته روشن بماند و کار کند، هیچ مشکلی برای دستگاه به وجود نخواهد آمد. از آن جایی که در کارخانه های صنعتی تولید و پردازش به طور دائم انجام می گیرد، به دنبال آن تولید ضایعات هم پیوسته بوده و برای جلوگیری از انباشت مواد، باید نظافت به سرعت انجام شود. دستگاه های جاروبرقی سخت کار دائم کار قادر هستند سخت ترین مواد هم چون براده های فولاد، توده های مواد پودری و … را جمع آوری نمایند. جاروهای دائم کار به دو شکل می توانند مورد استفاده قرار گیرند:

 

. پرتابل

. ثابت

جاروبرقی صنعتی فولاد به صورت پرتابل پرتابل در هر مکانی که به منبع تغذیه سه فاز دسترسی وجود داشته باشد، قابل انتقال و به کار گیری هستند. مکنده ثابت همان سیستم مرکزی است که با انشعاب گذاری توسط لوله کشی از سمت مکنده به یک، دو و یا چند نقطه، آلاینده ها را از این نقاط مشخص و به طور پیوسته جمع آوری می نماید.

 

مکنده ضد انفجار

پاک سازی آلاینده های صنعتی با جاروبرقی صنعتی فولادهر چند جاروهای سنگین کار ابزارهای بسیار مناسب و ایده آلی جهت به کارگیری در صنایع فولاد و ذوب آهن به شمار می آیند، اما برای جمع آوری موادی که ماهیت اشتعال زایی دارند باید از مکنده های ضد انفجار استفاده نمود. مکنده های ضد انفجار موتور الکتریکی ندارند و در هنگام کار حرارت و یا جرقه ایجاد نمی کنند. مکنده های ضد انفجار سیستم اتصال به زمین دارند و از گواهی ATEX اروپایی بهره مند هستند. بنابراین هنگام مواجهه با آلاینده های اشتعال زا در صنایع فلز کاری استفاده از مکنده صنعتی ضد انفجار برای فولاد ضروری بوده و بهترین گزینه به حساب می آید.

 

پاک سازی آلاینده های صنعتی با جاروبرقی صنعتی فولاد

برخی از کاربردهای مکنده های صنعتی در صنایع فولاد و فلزکاری عبارت اند از :

لجن

براده

تراشه های فلزی

براده های مارپیچی

ضایعات حاصل از پانچ

پوسته های نورد

سرباره

فلاکس

ضایعات شات بلاست

مواد ساینده

ضایعات سمباده زنی

و …

 

جاروی صنعتی در چه بخش هایی به کار می رود؟

جاروی صنعتی در چه بخش هایی به کار می رود؟برای نظافت انواع سطوح هموار و ناهموار در محیط کارخانه و هم چنین نظافت تجهیزات و ماشین آلات سنگین خطوط تولید، جاروهای صنعتی کاربرد دارند. این تجهیزات قدرتمند نظافتی با جمع آوری پسماندها و ضایعات به وجود آمده در مراحل مختلف تولید و پرداخت، محصولات باکیفیت بیشتر، محیط کاری ایمن تر و سلامت تر و ماشین آلاتی کارآمدتر، فراهم می نمایند. با استفاده از انواع لوازم جانبی طراحی شده برای مکنده های صنعتی همانند نازل ثابت، نازل گوشه، نازل سرتخت، کفی پارویی و … مواد مختلف از روی سطوح مختلف برداشته می شوند. بنابراین یک مکنده صنعتی می تواند چند کاربرد متعدد ارائه دهد.

با در نظر گرفتن نوع فعالیت و صنایع فولاد و فلزکاری و گستردگی آن ها، تنها یک مدل جاروبرقی صنعتی کافی نبوده و برای پاسخگویی به انواع نیازها بهتر است از مکنده های اثربخشی که برای کاربردهای متععد ارائه شده اند، استفاده گردد. بهترین روش برای انتخاب تجهیزات مناسب و کارآمد و راه اندازی آن ها مشاوره با کارشناسان فعال در زمینه دستگاه های نظافت صنعتی می باشد که بر حسب کاربردها و عملیات پیش رو به یاری افراد مشغول و مسئول برای تامین تجهیزات نظافتی، آمده و به ایجاد محیط کاری امن تر و تولید کالای باکیفیت کمک می کنند.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا