اهمیت انتخاب تجهیزات جانبی در کارکرد مطلوب دستگاه واترجت صنعتی

۳۰ مهر ۱۳۹۹

برای کارکردن با دستگاه واترجت صنعتی انتخاب نازل و تجهیزات مناسب از مهم ترین و با اهمیت ترین کارها است. انتخاب نازل مناسب برای انجام نظافت حتی از تنظیم فشار آب خروجی و دبی خروجی آب نیز مهم تر می باشد. نازل ها هستند که با تعیین نوع پاشش آب فشار بالا تعیین کننده فشار و نیروی وارد شده بر سطح توسط واترجت هستند. وظیفه و کار نازل ها کاملا فیزیکی است. جلوگیری از جریان آب و تعیین شکل پاشش میتواند فشار و سرعت آب خارج شده از دستگاه را با میزان زیادی تغییر دهد، که میتواند متناسب با شکل پاشش باعث افزایش یا کاهش سرعت یا فشار آب خروجی شود.

اگر در انتخاب نازل اشتباه کنید و از نازلی استفاده نمایید که فشار زیادی بر سطح وارد نماید، میتواند آسیب های زیادی بر رنگ بدنه خودرو یا خراب کردن سطح چوب و تخریب دیوار های آجری و سیمانی بر جای گذارد. گاهی آزمون و خطا، در انتخاب نازل واترجت های صنعتی راهکار مناسبی به نظر میرسد. با این حال بهتر است قبل از شروع کار، آشنایی نسبت به نوع کارآیی نازل ها و انواع آنها داشته باشید.

انواع تجهیزات واترجت صنعتی

انواع نازل و تجهیزات واترجت صنعتی

بیشتر واترجت های صنعتی به نازل هایی با چهار یا پنج رنگ مجهز هستند. این رنگ بندی در نازل واترجت بر اساس زاویه پاشش آنها طبقه بندی شده است.

  • قرمز ۰ درجه
  • زرد ۱۵ درجه
  • سبز ۲۵ درجه
  • سفید ۴۰ درجه
  • مشکی فشار پایین و پاشش ماده شوینده

نازل قرمز واترجت صنعتی

نازل های صفر درجه یا قرمز رنگ در واترجت های صنعتی، جریان آب را به صورت متمرکز و خطی با فشار بسیار بالا بر سطح پاشش می کنند. این نازل ها در لایه برداری، برطرف کردن آلودگی های خشک شده و سر سخت، از سطوح مقاوم، سخت و فلزات مناسب می باشد. توجه داشته باشید که از این نازل ها بر روی سطوح چوب و سایر سطوح حساس استفاده نکنید. نازل های قرمز رنگ میتوانند خوردگی های شدیدی در دیوار ها و سطوح ایجاد کنند. پس تنها در صورت نیاز جدی از آنها استفاده نمایید. فشار آب حاصل از این دسته تجهیزات واترجت صنعتی در صورت تماس با بدن میتواند باعث بروز آسیب های بسیار جدی شوند. در صورت نیاز به استفاده از آنها حتما از تجهیزات محافظتی و ایمنی مناسب استفاده نمایید.

نازل زرد رنگ

نازل های ۱۵ درجه در واترجت صنعتی با پاشش آب با زاویه ای باز تر، با ایجاد فشار پاشش مناسب آب در برطرف سازی آلودگی ها، زنگ زدگی فلزات، رنگ برداری، و آماده سازی سطوح پیش از رنگ زدن کاربرد فراوان دارد. در هنگام استفاده از این نازل ها، فاصله از سطوح مورد نظافت را رعایت نمایید. این نازل ها به راحتی آلودگی های چسبیده بر ماشین آلات کشاورزی و خودرو های سنگین را از بدنه و قطعات آن جدا می نماید.

نازل سبز رنگ واترجت صنعتی

نازل های سبز رنگ از رایج ترین نازل ها در واترجت صنعتی هستند. از این نازل ها برای نظافت اکثر سطوح میتواند به شکل کارآمد بهره گرفت. این نازل با پاشش آب با زاویه ای باز تر سطح بیشتری را با فشار مناسب شستشو میدهد. شستن سطوح و از برطرف سازی آلودگی و گل و لای که به شکل سطحی بر کفپوش ها جای گرفته اند با استفاده از نازل های سبز رنگ واترجت صنعتی به راحتی قابل نظافت خواهند بود. از این نازل برای نظافت سطوح کف، دیواره ها، بدنه خودرو، سطوح چوبی و بسیاری موارد دیگر استفاده نمود.

نازل سفید ۴۰ درجه واترجت صنعتی

نازل های سفید رنگ با زاویه پاشش نسبتا وسیع و ایجاد فشار پاشش مناسب، برای شستشوی سطوح شکننده همچون شیشه ها، گلدان ها، بدنه خودرو و سایر سطوح حساس قابل استفاده است. همچنین برای پاشش محلول های شوینده نیز میتوان از این دسته نازل های واترجت صنعتی استفاده نمود.

نازل پاشش شوینده مشکی رنگ

نازل مشکی رنگ دارای پایین ترین فشار و بزرگترین روزنه پاشش است. این نازل سرعت پاشش را کاهش میدهد، که این امر باعث بالا رفتن فشار آب داخل شلنگ دستگاه واترجت صنعتی میشود. با استفاده از این نازل میتوان ماده شوینده را به صورت فوم و کف به آسانی بر سطوح مد نظر پاشش نمود.

سایر تجهیزات ارائه شده برای واترجت های صنعتی

این دسته بندی بر اساس رنگ بخش ساده از نازل های مورد استفاده در واترجت های صنعتی هستند. با این حال طیف گسترده ای از نازل ها وجود دارند که با خرید و استفاده از آنها میتوان نظافت را به صورت حرفه ای و تخصصی تر صورت داد. از انواع این دسته نازل ها میتوان به نازل های توربو یا چرخشی، نازل های تغییر پذیر و نازل های نظافت تخصصی یا تجهیزات جانبی اشاره داشت. کاربرد این تجهیزات در حین کار با واترجت صنعتی میتواند کیفیت نظافت سطوح و تجهیزات گوناگون را افزایش دهد.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :