استفاده از جاروبرقی صنعتی در صنایع داروسازی

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵

کنترل آلودگی در صنایعی چون داروسازی یکی از چالش های بزرگ صاحبان این صنایع می باشد. پودر ها و گرد و غبار ایجاد شده در مراحل مختلف تولید دارو تهدیدی جدی برای سلامت کارکنان، کیفیت و خلوص محصولات تولیدی می باشد. اتاق تمیز و دیگر بخش های تولید و بسته بندی نیز خواه ناخواه در معرض چنین تهدیدی قرار دارند. هزینه های بالای بخش نظافت در چنین صنایعی، صاحبان آن ها را بر آن داشت تا به دنبال شیوه ها و استراتژی های نوینی به منظور کاهش هزینه ها و ارتقا کیفیت نظافت باشند. دستگاه های مکنده یا جاروبرقی صنعتی یکی از کارآمد ترین تجهیزات نوین نظافتی می باشند که به منظور جلوگیری از انتشار آلودگی در دستگاه های پرس قرص، ماشین های پر کننده کپسول، آسیاب ها و ماشین های ساینده، دستگاه های غبار گیر قرص، سیستم های مرکزی و سایر تجهیزات به کار گرفته می شوند.انتخاب جاروبرقی صنعتی مناسب با نیاز های نظافتی

جاروبرقی صنعتی در صنایع داروسازیاستفاده از مکنده مناسب تاثیر بسزایی در کاهش هزینه ها و افزایش سرعت عملیات ایفا می نماید. توجه و در نظر گرفتن نیاز های نظافتی محیط و ماهیت آلاینده ها نقش مهمی در انتخاب دستگاه جاروبرقی صنعتی ایفا می نماید. به عنوان نمونه با توجه به حجم و ماهیت آلاینده ها در صنایع داروسازی، استفاده از جاروبرقی های خانگی یا تجاری گزینه مناسبی نمی باشد. به عبارت دیگر از آنجایی که این مکنده ها دارای سیستم فیلتراسیون قدرتمند نبوده و به راحتی ضد عفونی نمی شوند،  قادر به تامین سطوح استاندارد و سلامت مورد نیاز در محیط صنایع داروسازی نمی باشد. بطور کلی دستگاه جاروبرقی صنعتی به کار رفته در صنایع داروسازی، به منظور تامین استاندار های سلامت محیط باید ویژگی های خاصی داشته باشد. به عنوان نمونه، به منظور تطابق با استاندارد های محیط استفاده از فیلتر HEPA در مکنده استفاده شده در اتاق تمیز لازم و ضروری می باشد. در ادامه موارد مهمی که در هنگام انتخاب دستگاه جاروبرقی صنعتی برای صنایع داروسازی باید در نظر گرفته شود، بیان شده است:

مدت زمان کارکرد دستگاه مکنده

جاروبرقی صنعتی با برق تک فاز برای انجام امور نظافتی در اتاق تمیز و آزمایشگاه ها مناسب می باشد. در صورت استفاده مداوم و ۲۴ ساعته از دستگاه مکنده، استفاده از دستگاه جاروبرقی با برق سه فاز از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر می باشد.

مشخصات شبکه برق موجود در محیط

جاروبرقی صنعتی یا مکندهولتاژ و آمپر دستگاه های جاروبرقی صنعتی با توجه به اندازه و موتور مکنده متفاوت می باشد، از این رو در هنگام تهیه دستگاه مکنده توجه به مشخصات شبکه برق و سازگاری آن با دستگاه مکنده از اهمیت ویژه ایی برخوردار می باشد.

ماهیت آلاینده ها

اغلب آلاینده ها در صنایع دارویی شامل گرد و غبار خطرناک و قابل اشتعال می باشند، از این رو برای جمع آوری آنها باید از دستگاه های مکنده ضد انفجار استفاده نمود. استفاده از فیلتر هپا و سیستم دفع ایمن آلاینده های جمع آوری شده از بخش های ضروری دستگاه مکنده ای می باشد که در چنین بخش هایی استفاده می شوند.

نوع فیلتر مکنده صنعتی

جاروبرقی صنعتیتوجه به ابعاد ذرات آلاینده نقش مهمی در انتخاب فیلتر مناسب ایفا می نماید. از آنجایی که بخش اعظم آلاینده ها مواد ریز و پودری می باشند، استفاده از فیلتر هپا که قادر به فیلتراسیون ۹۹/۹% ذرات تا ۳/۰ میکرون می باشند، در مکنده های استفاده شده در این بخش ها امری ضروری است.

دمای محیط

دستگاه های جارو برقی صنعتی نیز همانند دیگر دستگاه های مکانیزه در حین کار مقداری گرما تولید می کنند که در نظر گرفتن حداکثر دمای مجاز محیط در بخش های کنترل شده از لحاظ دمایی، اهمیت ویژه ایی دارد. در شرایطی که سیستم تهویه هوای محیط قادر به کنترل حرارت مازاد محیط نباشد معمولا با اتصال اگزوز به دستگاه مکنده، هوای خروجی را به بیرون از محیط کاری هدایت می نمایند.

حضور آلاینده های مایع

جاروبرقی صنعتیدر صورت حضور آلاینده های مایع در محیط استفاده از دستگاه های مکنده آب و خاک که به واسطه نوع طراحی، توانایی جمع آوری همزمان آلاینده های خشک و مایع را دارا می باشند امری ضروری می باشد. جاروبرقی هایی که برای جمع آوری آلاینده های خشک به کار می روند قادر به جمع آوری مایعات نبوده و استفاده از آنها برای جمع آوری مایعات موجب آسیب جدی موتور می گردد.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :