مقالات آموزشی

اهمیت استفاده از مکنده صنعتی در نظافت کارخانه سیمان

از مهم ترین نکات در صنعت سیمان، نظافت و زدودن آلودگی ها در کارخانه سیمان می باشد. به منظور کنترل آلودگی ها در فضای خط تولید سیمان، تجهیزات و ماشین آلات صنعتی نوسازی گشته اند؛ اما همچنان ریزش آلاینده ها شامل مواد خام، خاکستر، سیمان، افزودنی ها و… وجود دارد. کارخانجات صنعت سیمان، به طور متوسط در هر روز با ۱۵ تن از این مواد سر و کار دارند و هزینه جمع آوری و نظافت آن ها بسیار گزاف خواهد بود. با استفاده از یک دستگاه مکنده صنعتی می توان فرآیند نظافت را بهینه کرد و به همین ترتیب موجب کاهش هزینه های نظافتی شد.

الزام رعایت دستورالعمل های مهم

مکنده های صنعتیهمه سایت ها و کارخانه های مرتبط با سیمان می بایست دستورالعمل های EC/2008/1 و ISO 14000 را رعایت کنند. در دستورالعمل اول موارد زیر می بایست انجام گردد:

  • تولید حداقل ضایعات، کمترین حد استفاده از مواد خطرناک، بازیافت مواد تولید شده اضافی و…
  • جلوگیری از تولید آلودگی در مقیاس بزرگ تر
  • بهینه کردن استفاده از انرژی
  • نظافت و پاکیزگی کامل پس از اتمام فعالیت های کارخانه
  • پیشگیری از بروز حوادث و کاهش آسیب های احتمالی

نظافت صنعتیهمچنین صاحبان کارخانه های مرتبط با سیمان می بایست گواهینامه مربوط به کنترل مدیریت و اثرات زیست محیطی (ISO 14000) را که یک چهارچوب برای توسعه سیستم مدیریت محیط زیست است رعایت کنند. اما گاهی اوقات استفاده از روش های سنتی نظافت موجب آسیب به صنعت سیمان و عدم رعایت قوانین فوق می گردد. این آسیب ها ممکن است باعث کاهش تولید، ارائه خدمات ناکارامد ماشین آلات صنعتی، افزایش خطر حوادث و… شوند.

علل اهمیت نظافت مداوم کارخانه سیمان

مکندهبه منظور بهبود کیفیت و گسترش تنوع محصولات در فضایی پاکیزه، کاهش هزینه های تعمیر و نگه داری ماشین آلات و افزایش طول عمر مفید این تجهیزات با نظافت مداوم آن ها، به حداقل رساندن مخاطرات حاصل از خرابی دستگاه ها، ایمنی حداکثری برای اپراتور از طریق سلامت دستگاه ها و کاهش گرد و غبار در محدوده کارخانه سیمان، کمک به حفظ محیط زیست با جمع آوری آلاینده ها، کیفیت بالای محصول نهایی به دلیل عاری بودن از آلودگی و… در هر مرحله از تولید سیمان مکنده صنعتی استفاده می گردد.

مزایای بهره گیری از مکنده صنعتی در صنعت سیمان

مکندهبکارگیری دستگاه مکنده صنعتی به منظور نظافت کارخانجات سیمان، ویژگی های بسیاری دارد؛ از جمله: کاهش زمان نظافت و مدت زمان کوتاه تر مزاحمت از طریق نظافت، نیاز به نیروی انسانی کمتر برای انجام فرآیند نظافت، پاکیزگی محیط کار برای کارکنان و بهبود کیفیت هوا در این اماکن، افزایش فضای باز برای تولید با پاکیزه گشتن همه فضا های موجود در کارخانه سیمان، کمک به محیط زیست و… . با استفاده از مکنده صنعتی، انتقال و تخلیه حجم زیادی از مواد موجود، از طریق نازل های بخصوص در مدت زمان کوتاهی صورت می گیرد.

مزایای استفاده از جاروبرقی صنعتی در اماکن مرتبط با سیمان

نظافت صنعتیدر مکان های طبقاتی و بزرگ مرتبط با صنعت سیمان، بهره گیری از یک مکنده مرکزی به صورت ثابت و با چند انشعاب به منظور دسترسی و استفاده آسان و صرفه جویی در مصرف و هزینه توصیه می گردد. فقط می بایست توجه داشت که هرچه فاصله خرطومی تا دهانه ورودی مکنده بیشتر باشد، قدرت مکش به همان اندازه افت خواهد داشت. با این کار نظافت نقاط با دسترسی دشوار ساده شده و این فرآیند با حداقل تلاش اپراتور ها صورت می گیرد. با استفاده از مکنده صنعتی مداوم کار به صورت ثابت در صنایع سیمان، می توان از نشت گرد و غبار در محیط بسته بندی جلوگیری کرد. همچنین می توان به منظور اطمینان بیشتر، از مکنده ضد انفجار در نواحی قابل اشتعال استفاده کرد.

مکنده تریلر

مکنده صنعتی

این دستگاه های مکانیزه صنعتی مجهز به مخازن بزرگی می باشند و به همین دلیل می توانند انواع گوناگونی از آلودگی ها را تا قطر ۶۰ میلیمتر مکش کرده و در مخزن خود جای دهند. این مخازن هنگام استفاده به منظور باز شدن درب مخزن باز می گردند. این نوع مکنده ها مصارف متفاوتی دارند و بر روی کامیون و تریلر سوار می شوند.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا