مقالات آموزشی

چه نکاتی در هنگام انتخاب دستگاه سوییپر باید رعایت شود؟

در طول سال‌ها، با سوالات متعددی در خصوص خرید تجهیزات نظافت صنعتی مواجه شده‌ایم و می‌دانیم که اگر در حال تحقیق در مورد این تجهیزات هستید، احتمالا شما هم با برخی از این سوالات مشابه مانند سایر مشتریان تجهیزات نظافتی صنعتی دست و پنجه نرم می‌کنید و به دنبال بهترین پاسخ هستید. در این مقاله شرکت تجهیزات نظافتی ابراهیم شما را با انواع سوییپر صنعتی آشنا می‌کند و قصد داریم مهم‌ترین نکات در خرید دستگاه سوییپر را با شما درمیان بگذاریم تا بتوانید آگاهانه‌تر به انتخاب محصول مناسب بپردازید.

آن‌چه باید پیش از خرید سوییپر از خود بپرسیم

خرید تجهیزات صنعتی بزرگ مستلزم صرف هزینه زیادی است و خریداران توقع دارند علاوه بر سال‌ها دوام و حفظ کیفیت محصول، از کاربری و نتیجه نهایی آن نیز رضایت داشته باشند. بنابراین انتخاب محصول مناسب کاربری مورد نیاز و با کیفیت دو رکن اساسی خرید هر تجهیزاتی است و باید پیش از اقدام، بررسی کنید:

معیارهای انتخاب دستگاه سوییپر

چرا گزینه‌های صنعتی بهتر از تمیز کردن دستی و سنتی است؟

این پرسش همیشه نقطه آغاز خوبی است. اگر قصد خرید یک سوییپر صنعتی را دارید، احتمالاً از خود پرسیده‌اید که مزیت آن نسبت به روش سنتی تمیز کردن کف چیست. با تجهیزات صنعتی، روند تمیز کردن کف‌ها برای کارکنان شما بسیار آسان‌تر است در حالی که نظات دستی می‌تواند فشار زیادی را بر کارمندان شما وارد کند. در نتیجه استفاده از سوییپر صنعتی ایمنی و سلامت بدنی کارمندان شما را به ارمغان می‌آورد.

از سوی دیگر فضا و سطوح را برای مهمانان و یا مشتریان شما ایمن می‌کند. زیرا تجهیزات نظافت صنعتی اساسا نیاز به خشک شدن کف را از بین می‌برند. سیستم اسکاچ اجازه می‌دهد تا کف در عرض چند ثانیه خشک شود که خطر لغزش یا افتادن روی سطح مرطوب را به شدت کاهش می‌دهد.

چه مواردی را در هنگام خرید یک سوییپر صنعتی باید در نظر بگیریم؟

 •         اندازه و ابعاد منطقه‌ای که می‌خواهید تمیز کنید
 •         کیزان و سهولت دسترسی به آن مناطق
 •         چقدر زمان برای تمیز کردن منطقه اختصاص داده شده است؟
 •         گستره فضای روزانه نظافتی
 •         عرض راهروهایی که دستگاه از آنجا عبور خواهد کرد
 •         آیا دستگاه در داخل، خارج از منزل یا هر دو محیط استفاده خواهد شد؟
 •         نوع سطحی که باید تمیز شود
 •         نوع کثیفی و آلودگی سطح
 •         درجه شیب سطح

انواع سوییپر صنعتی

سوییپر صنعتی یک ماشین چرخدار است که برای حذف زباله، خاک درشت و گرد و غبار از روی زمین طراحی شده است. از طریق عمل یک یا چند برس چرخان یا از طریق ترکیبی از برس‌ها به همراه سیستم مکش و جارو کثیفی‌های خشک را از روی زمین پاک می‌کند و آن را در یک ظرف زباله روی برد مخصوص جمع‌آوری می‌کند. دستگاه سوییپر را با توجه نوع کاربری و نحوه راهبری آن به انواع مختلفی تقسیم می‌شود.

 •         سوییپر سرنشین دار
 •         سوییپر دستی
 •         سوییپر مغناطیسی
 •         سوییپر کامیونی

اولین تمایز مربوط به عرض مسیر تمیز کردن است. یعنی حاص ضرب سرعت عملکرد دستگاه در عرض مسیری که باید نظافت شود. این پارامتر بهره‌وری دستگاه را تعیین می‌کند، یعنی متر مربع تمیزی که می توان در یک ساعت کار تمیز کرد. معیار دیگر برای طبقه بندی سوییپرها وابسته به سیستم راندن و حرکت آن است. سوییپرها می‌توانند دستی  بوده و با فشار اعمال شده توسط اپراتور حرکت ‌کنند، با باتری انرژی مورد نیاز را تامین کنند یا از طریق سوخت‌هایی مانند بنزین، گازوئیل یا LPG کار کنند. ویژگی‌های دیگر. عملکرد سوییپرها نیز می‌تواند متفاوت باشد. می‌توان آن‌ها را به صورت دستی، الکترونیکی یا سیستم‌های هیدرولیک فعال کرد. رایج‌ترین ویژگی‌ها شامل فعال کردن برس‌های جانبی، سیستم‌های خلاء کمکی و سیستم‌های تخلیه، روی زمین یا در ارتفاع است.

جاروهای مخصوص استفاده در جاده و ماشین‌های تمیزکننده ترکیبی (هم برای جارو کردن و هم برای شستشو) در یک دسته جداگانه قرار می‌گیرند. اولی، با رعایت مقررات، الزاماً باید برای رانندگی در زمین‌های عمومی تأیید شود. دومی که عمدتاً برای تمیز کردن روزانه محیط‌های آلوده با گرد و غبار است، ترکیبی از تمام ویژگی‌های اصلی یک ماشین جارو کننده و خشک کن مانند اسکرابر است.

سهولت کاربری دستگاه سوییپر

سهولت کاربری همیشه با عنصر زمان و هزینه مصرفی برای خرید تجهیزات گره خورده است. محاسبه بازگشت سرمایه برای هر خریدی همیشه عاقلانه است. برای مثال، شاید از خود بپرسید: “آیا نباید فقط با یک شرکت نظافتی قرارداد ببندم؟” بسیاری از صاحبان کسب و کار از این گزینه استفاده می‌کنند، زیرا قیمت اولیه آن پایین‌تر است. در اینجا چند فاکتور وجود دارد که باید هنگام محاسبه اینکه آیا تجهیزات نظافت صنعتی خرید خوبی برای رفع نیازهای تمیز کردن کسب و کار شما هستند، در نظر بگیرید:

برخی از مدل های اسکرابر می‌توانند تا ۲۶۰۰۰ فوت مربع را در ساعت شستشو دهند. همچنین یک سوییپر و اسکرابر به صورت ترکیبی می‌تواند تا ۶۷۰۰۰ فوت مربع در ساعت را پوشش دهد. برای اینکه مقیاس دقیق‌تری داشته باشیم، شخصی که از یک تی و سطل استفاده می‌کند فقط می تواند حدود ۴۰۰۰ فوت مربع در ساعت نظافت کند. بنابراین اگر فضای بزرگی را باید نظافت کنید، سرمایه‌گذاری بر روی این تجهیزات به سرعت هزینه اولیه خود را باز می‌گرداند.

انتخاب دستگاه سوییپر

اگر در نظر نگیرید که روزانه چند نفر در محیط شما رفت و آمد می‌کنند فضای شما خیلی سریع کثیف و آلوده می‌شود و نیاز به تمیز کردن آن بیش از یک بار در روز دارید. هر چه بیشتر مجبور شوید کف را تمیز کنید، زمان و پول بیشتری برای هر دور تمیز کردن صرف می‌کنید. بنابراین با سرمایه گذاری در تجهیزات نظافت صنعتی و کاهش زمان، هر دور نظافت را تا حد امکان سریع و کارآمد می‌کنید. اگر منطقه‌ای که سطوح نظافتی شما در آن قرار دارد به شدت در معرض گرد و غبار و آلودگی است، تمیز کردن دستی آن به کار بسیار بیشتری نیاز دارد. یک سوییپر یا اسکرابر صنعتی نه تنها شما را از اجرای کار با بالاترین استاندارد کیفیت ممکن مطمئن می‌سازد، بلکه کارمندان شما را از کار اضافی و کار فشرده تمیز کردن با دست نجات می‌دهد.

محیط‌های قابل نظافت با انواع سوییپر دستی و سرنشین دار

یک سوییپر سرنشین دار ابزاری برای مدیریت نظافت فضاهای باز و بزرگ است. بنابراین اگر یک باشگاه ورزشی، مرکز همایش یا کارخانه دارید، این دستگاه مهم‌ترین و بهترین انتخاب است و اپراتور می‌تواند در کسری از زمانی که یک نفر با سطل و تی محیط را نظافت می‌کند، کلیه عملیات تمیزکاری را به پایان ببرد. اما برای نظافت راهروها و در زیر و اطراف موانع بهترین کاربری را سوییپر دستی به خود اختصاص می‌دهد. رستوران‌ها و بیمارستان‌ها اغلب این ابزار را انتخابی برای تمیز کردن زمین می‌دانند زیرا از نقاط کوچک و بعضا صعب العبور بسیاری مانند اتاق‌های کوچک و راهروهای کم عرض و پی در پی ساخته شده‌اند.

شرایط مراقبت و نگهداری دستگاه سوییپر صنعتی

سوییپرهای صنعتی جزء ضروری هر عملیات نظافتی در مقیاس بزرگ‌اند اما اگر به درستی از آنها مراقبت نشود، به سرعت اثربخشی و کارایی خود را از دست خواهند داد. در ادامه به نکاتی در مورد چگونگی ماندگاری بیشتر سوییپر صنعتی می‌پردازیم:

وضعیت همه برس‌ها و پدهای شستشو را بررسی کنید

پدهای شستشو و برس‌های زیر سوییپر همان چیزی است که بیشترین کار را در این دستگاه انجام می‌دهد. اگر به درستی از آن‌ها مراقبت نشود، دستگاه کارایی خود را از دست خواهد داد و وقتی به سراغ آنها بروید اثر نظافتی لازم را نخواهید دید. قبل از استفاده از دستگاه خود، مطمئن شوید که همه برس‌ها و پدهای شستشو در شرایط خوبی قرار دارند.

وضعیت تیغه‌های اسکاج را بررسی کنید

تیغه‌های اسکاج مانند پدها و برس های شستشو هستند. اگر آن‌ها در شرایط خوبی نیستند، دستگاه بدون آن که زمین و سطح را به درستی نظافت کند، تنها با سر و صدای ازارنده از روی طسوح عبور می‌کند. قبل از استفاده هر بار مطمئن شوید که تمام لبه‌های تیغه اسکاجی بدون خمیدگی یا ترک هستند.

مخزن بازیابی را به طور منظم تمیز کنید

مخزن بازیافت در یک سوییپر صنعتی برای جمع‌آوری مایعات و زباله‌هایی که از سطح جدا می‌شوند طراحی شده است. اگر این مخزن به طور منظم با مواد شیمیایی مناسب تمیز نشود، در کثیفی انباشه غوطه‌ور می‌شود و عملکرد موثر وکیوم دستگاه شما را غیرممکن می‌کند.

صفحه فیلتر را بررسی کنید

فیلتر بین مخزن بازیابی و مخزن خلاء برای جلوگیری از ورود ذرات ریز به دستگاه اصلی طراحی شده است. اگر این فیلتر مسدود شود، عملکرد اسکاج و خلاء شما کاهش یافته یا به طور کامل از مدار حذف می‌شود. یکی از شاخص‌های کلیدی که نشان می‌دهد فیلتر آسیب دیده یا طول عمر آن گذشته است، زمانی است که دستگاه در مکش مایعات مشکل دارد.

ملاحظات پنج‌گانه در انتخاب سوییپر صنعتی

 •         در مورد انواع سوییپر صنعتی مورد نیاز خود مطالعه کنید و تصمیم بگیرید

با شروع به کاوش در انواع مختلف ماشین‌های سوییپر صنعتی، باید در مورد نوع ماشینی که برای کسب و کار شما مناسب است تصمیم بگیرید. شما باید تشخیص دهید که آیا یک سوییپر سرنشین دار را باید خریداری کنید یا مدل دستی آن انتخاب بهتری است. اگر فضای شما بزرگتر است، یک ماشین سرنشین دار به کاهش هزینه‌های نیروی کار و همچنین صرفه‌جویی در زمان کمک می‌کند. ماشین‌های دستی برای فضاهای کوچک‌تر مانند رستوران‌ها و بیمارستان‌ها طراحی شده است. همچنین اگر فضاهای شما اشکال و ابعاد شکسته‌ای مانند راهروها دارند و یا سالن‌ها و درهای باریکی دارید، مانور دادن با ماشین‌های نظافتی بزرگتر می‌تواند دشوار باشد. یک اسکرابر دستی گزینه‌ای کاربردی‌تر و اقتصادی‌تر خواهد بود.

 

 •         درک تفاوت بین نظافت فضای تجاری و صنعتی

در تاسیسات شما چه اتفاقی می‌افتد؟ چه نوع تجارتی دارید؟ آیا مرکز شما یک مدرسه یا خواربار فروشی است؟ مدل‌های تجاری مانند سوییپر دستی انتخاب بهتری برای این سطوح است. اما اگر محیط مورد استفاده شما صنعتی باشد، تجهیزات تجاری در آن محیط عمر و دوام کوتاه‌تری خواهند داشت زیرا بیش از اندازه از آن‌ها استفاده خواهید کرد.

 

 •         در مورد اندازه دستگاه در رابطه با ابعاد فضاهای خود تحقیق کنید

کدام مقرون به صرفه‌تر است؟ هزینه نیروی کار برای تمیز کردن سطوح یا استفاده از یک دستگاه صنعتی بزرگ و گران قیمت؟ لازم است از توانایی دستگاهی که خریداری می‌کنید به خوبی آگاه باشید زیرا ظرفیت و توانایی اسمی نظافت یک دستگاه متفاوت از توان واقعی آن است. مطمئن شوید دستگاهی که خریداری می‌کنید امکان برآورده کردن نیازهای واقعی شما را داشته باشد.

 

 •         بودجه شما چقدر است؟

چقدر هزینه باید به نظافت کف خود اختصاص دهید؟ آیا می‌توانید یک دستگاه جدید بخرید یا بهتر است هزینه خود را بجای صرف خرید یک سوییپر به نظافت شرکتی اختصاص دهید.

 

 •         هزینه نگهداری دستگاه را برآورد کنید

بخش مهمی از بودجه نظافت شما زمانی که صاحب یک سوییپر هستید، صرف نگهداری می‌شود. درباره ماشین مورد نظر خود تحقیق کنید و بودجه بالقوه‌ای را که برای راه اندازی و نگهداری تجهیزات نیاز دارید تخمین بزنید. آن دسته از قطعات ماشین را در نظر بگیرید که بیشترین سایش و پارگی را تجربه می‌کنند، برای مثال تیغه‌های اسکاج، برس‌های کف، لنت‌ها و برس‌ها. ممکن است از یک دستگاه سوییپر سود زیادی به دست آورید، اما اگر هزینه‌های عملیاتی و نگهداری بالا باشد، پول بیشتری از آن‌چه در نظر دارید خرج خواهید کرد.

جمع‌بندی

اگر قصد خرید یک سوییپر با کیفیت را دارید، سراغ چه محصول یا شرکت تولیدکننده‌ای باید رفت؟ ما در این مقاله به انواع سوییپر صنعتی پرداختیم و موارد کاربری آن را ذکر کردیم. شما توقع دارید محصولی که بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنید در دراز مدت در پول شما صرفه‌جویی کند و سال‌ها دوام بیاورد. به همین دلیل است که موارد بالا به صورت مفصل ذکر شد تا شما را در انتخاب و خرید یک محصول و کاربری هر چه درست‌تر یاری کند. شرکت تجهیزات نظافت صنعتی ابراهیم با بیش از سی سال سابقه در ایران طیف وسیعی از محصولات متنوع نظافتی را در اختیار شما قرار می‌دهد. انتخاب محصول با کیفیت، خدمات پس از فروش و پشتیبانی، از مهم‌ترین عوامل در انتخاب تجهیزات مناسب است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا