چرا و چگونه از مواد شوینده صنعتی استفاده کنیم؟

۲۴ فروردین ۱۳۹۵

مواد شوینده ای که به صورت روزمره با آن ها در ارتباط هستیم و به منظور پاک کنندگی از آن ها بهره می جوییم، همه پایه هیدروکربنی داشته و ماده اصلی تشکیل دهنده آن ها نفت است. برای بالا بردن قدرت پاک کنندگی مواد شوینده سنتی و قدیمی، برخی مواد نظیر اسانس ها، تنظیم کننده PH، ضد آهک و… به مواد قبلی افزوده می شوند و به دلیل خواص برخی از این افزودنی ها، می بایست نکات مهم در زمینه استفاده از این مواد شوینده صنعتی را دانست و در استفاده از این مواد دقت کافی را داشت.

نحوه عملکرد درونی مواد شوینده صنعتی و سنتی

نحوه استفاده از مواد شوینده صنعتیبه طور کلی ساختار مواد شوینده از دو بخش تشکیل می شود که هرکدام عملکرد خاصی داشته و فعالیت این دو بخش کنار هم موجب بروز خاصیت پاک شوندگی می گردد. دو بخش اصلی ماده شوینده شامل بخش آب دوست (هیدروفیل) و بخش آب گریز هستند. بخش آب دوست تمایل بسیار زیادی به جذب آب دارد اما بخش آب گریز که از رشته طولانی هیدروفوب تشکیل شده است، چربی را جذب می کند. به همین دلیل هنگام ریختن ماده شوینده بر روی آلودگی، قسمت آب جذب بخش آب دوست ماده شوینده شده و بخش چربی به قسمت آب گریز می پیوندد و به همین ترتیب آلودگی جذب ماده شوینده خواهد شد.

ماده شوینده مناسب را چگونه تشخیص دهیم؟

مزایای مواد شوینده صنعتیبه منظور افزایش بهره وری در فرآیند نظافت با استفاده از مواد شوینده، دو مورد بسیار موثر است: اول انتخاب ماده شوینده متناسب با نیاز، دوم چگونگی استفاده صحیح از آن. پس می بایست اطلاعات کافی به منظور انجام صحیح این دو بخش در اختیار باشد. همانطور که بیان شد مواد شوینده از دو بخش تشکیل شده اند و ضعف در هر کدام از این بخش ها موجب کاهش کیفیت شستشو و نظافت می گردد. از دیگر نکات مهم در زمینه انتخاب شوینده مناسب، غلظت کافی، عدم وجود اسانس و داشتن نشان استاندارد می باشد. وجود فرمولاسیون مناسب در مواد شوینده صنعتی می تواند این نوع از پاک کننده ها را بسیار مفید کند. باید توجه داشت که مناسب ترین مواد شوینده صنعتی نیز نیاز به زمان دارند تا بتوانند با جذب آلودگی ها بهترین نتیجه را به ارمغان آورند.

مزایای استفاده از مواد شوینده صنعتی در جایگزینی مواد شوینده سنتی

استفاده از مواد شوینده صنعتیبا توجه به افزایش انواع متفاوت آلودگی ها چه در محیط های صنعتی و چه مصارف خانگی، اهمیت استفاده از مواد شوینده مناسب بیشتر شده است. می توان با استفاده از مواد شوینده صنعتی و نوین، سرعت عملیات نظافت و جذب آلودگی را بسیار بالا برد، به همین دلیل دیگر نیاز نیست تا مانند هنگامی که از مواد شوینده سنتی استفاده می شد، زمان زیادی را به انتظار گذراند تا ماده شوینده در بطن آلودگی نفوذ کند و بهترین نتیجه حاصل گردد. همچنین به دلیل وجود اسانس های استاندارد در مواد شوینده صنعتی، بوی بهتری نسبت به مواد شوینده سنتی دارد. به همین دلیل استفاده از مواد شوینده صنعتی مزیت های فراوانی دارد که باعث محبوبیت بیشتر این نوع از شوینده ها می شود.

نکات ایمنی در استفاده از مواد شوینده صنعتی

نحوه بکارگیری مواد شوینده صنعتیدر استفاده از مواد شوینده قوی و صنعتی می بایست به برخی از نکات مرتبط با این مواد توجه کرد تا استفاده از این مواد موجب بروز مخاطرات نگردد. لازم است این مواد از دسترس کودکان دور نگه داشته شوند، در هنگام استفاده از این مواد از ماسک و دستکش استفاده شود، از دستور العمل نحوه استفاده از این مواد به خوبی بهره گیری شود و در نهایت قبل از استفاده از این مواد مقدار کمی از آن را روی بخش بسیار کوچکی از سطح مورد نظر تست کنید تا از عدم آسیب آن به سطوح مطمئن شوید.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :