کارواش تمام اتوماتیک

کارواش تمام اتوماتیک چیست ؟

دستگاه کارواش تمام اتوماتیک یا دستگاه شستشوی ماشین سیستمی مکانیزه می باشد که به منظور شستشو اتوماتیک اتومبیل و خودروهای سنگین طراحی و تولید شده است. ساختار دستگاه های کارواش مکانیزه از جنس فولاد و با روکش گالوانیزه بوده که ایمنی و مقاومت دستگاه را در شرایط کاری مرطوب افزایش می دهد و از اجزا هوشمند حفاظتی و کنترلی تشکیل شده است که ایمنی وسایل نقلیه را در حین انجام عملیات شستشو تضمین می کند. در طراحی و ساخت سیستم شستشو اتوماتیک از پیشرفته ترین و نوین ترین فناوری های روز بهره گیری شده که در نتیجه آن تجهیزاتی با کیفیت، قابل اطمینان، ایمن و با دوام عرضه گشته است و شستشویی با کیفیت بی نظیر و ایمنی منحصر به فرد ارائه می دهد. دستگاه کارواش اتوماتیک شامل ماژول های مهمی مانند کانوایر (نوار نقاله)، نازل های پاشش آب و مواد شوینده، برس، خشک کن، انواع سنسورهای هوشمند و... می باشد که عملکرد هماهنگ آن ها با یکدیگر شستشو خودرو با کیفیت مطلوب را نتیجه می دهد. کارواش تمام اتوماتیک به دو دسته کارواش دروازه ای و کارواش تونلی با ویژگی های گوناگون تقسیم بندی می شود.


 کارواش تمام اتوماتیک

روند کلی عملکرد کارواش های اتوماتیک

در حالت کلی مکانیزم شستشو در کارواش اتوماتیک دارای این روند است: پیش شستشو که آب با فشار قوی روی بدنه پاشش می شود و اجرام چسبیده شده به بدنه خودرو را می زداید، پاشش شامپو و پاشش فوم روی بدنه خودرو از طریق نازل ها، برس زنی که با شامپو و فوم های موجود خودرو را شستشو می دهد، آب کشی نهایی که آلودگی ها و مواد شوینده باقی مانده را از اتومبیل می شوید، پاشش واکس یا سوپر واکس که هم به منظور جلادهی و هم برای کمک به تجمیع قطرات آب برای سهولت در کار خشک کردن انجام می شود و در نهایت آخرین مرحله خشک کردن است که با پاشش هوا با فشار روی بدنه، قطرات جمع شده را از روی بدنه می زداید. در این میان مرحله پیش شستشو همیشگی نیست و بهره گیری از این مرحله باعث می شود که قبل از ورود به مراحل شستشو، ماشین از شن و ماسه پاک شود و با کشیدن برس روی بدنه، آسیبی به بدنه خودرو وارد نشود و همچنین باقی ماندن شن و ماسه در لابلای برس ها موجب آسیب به برس ها نگردد. نوع و ظرفیت دستگاه بر قیمت کارواش تمام اتوماتیک تاثیر دارد.


دستگاه  کارواش تمام اتوماتیک

انواع کارواش اتوماتیک از جنبه مکانیزم شستشو

دستگاه کارواش تمام اتوماتیک شامل دو نوع است که هر کدام از آن ها مکانیزم مخصوص به خود را دارند. کارواش تونلی و کارواش ریلی نام هایی است که به این دو دسته اتلاق می گردد. اساس عملکرد این دو سیستم مشابه یکدیگر بوده با این تفاوت که در کارواش ریلی ماژول ها روی دستگاه به صورت ثابت و یکجا قرار گرفته اند و دستگاه با حرکت به جلو و عقب، خودرو را شستشو می دهد اما در کارواش تونلی ماژول ها از یکدیگر مجزا هستند و خودرو روی نوار نقاله حرکت کرده و با رسیدن به ماژول های مختلف، تحت شستشو قرار می گیرد. کارواش تونلی برای مکان هایی با تعداد مراجعه کنندگان زیاد مناسب می باشد اما با وجود مزیت ها و پشتیبانی کردن از تعداد بیشتر خودرو، فضای زیادتری را نسبت به کارواش ریلی نیاز دارد. دستگاه های ماشین شوی دروازه ای و تونلی قابلیت شستشو انواع ماشین های سواری، ون و وانت را دارند.


 کارواش اتوماتیک

بخش های کارواش تمام اتوماتیک

دستگاه کارواش اتوماتیک شامل ماژول های متفاوتی است که هرکدام فعالیت تخصصی خود را انجام داده و در کنار هم باعث شستشو خودرو با کیفیت مطلوب خواهند شد.

نوار نقاله

این ماژول سبب حرکت خودرو در کارواش های تونلی می شود و دستگاه در مسیر درست هدایت می کند.

نازل

پاشش آب و مواد شوینده در دستگاه کارواش تمام اتوماتیک از طریق نازل ها انجام می شود. در طی مراحل متفاوت نازل ها مشغول فعالیت می شوند. در مرحله پیش شستشو که در برخی از دستگاه ها وجود دارد، از طریق نازل ها، آب با فشار قوی برای زدودن شن و ماسه و اجرام چسبیده به ماشین پاشش می گردد. فوم و شامپو از طریق نازل دیگری روی بدنه ماشین پاشش می شود. یک ناز دیگر نیز برای آب کشی نهایی و پاشش واکس وجود دارد. تجهیزات به کار رفته قیمت دستگاه کارواش تمام اتوماتیک را تحت تاثیر قرار می دهند.


دستگاه شستشوی ماشین

برس

دستگاه کارواش اتوماتیک می تواند چند نوع برس داشته باشد که شامل افقی، عمودی و جدا شونده (برای شستشو آینه بغل و... ) است. در دستگاه های کارواش صنعتی قطار شو که به صورت اختصاصی ساخته می شوند، برس های زاویه داری نیز طراحی می شوند که برای شستشو جلوی قطار های سریع السیر می باشد. این برس ها با حرکت سریع روی بدنه خودرو سبب جدا شدن آلودگی ها می گردند. برس های به کار رفته در شستشو اتوماتیک، بسیار نرم و ضد خش هستند به گونه ای که هیچ گونه آسیب و خشی به بدنه و رنگ خودرو وارد نخواهند کرد. دو یا چهار برس افقی برای شستشوی بدنه، یک برس افقی برای شستشوی سقف، صندوق عقب و کاپوت جلوی ماشین و برس های رینگ شوی برای شستشوی چرخ ها از جمله برس هایی هستند که بر روی دستگاه های کارواش تمام اتوماتیک نصب می گردند.


سیستم تصفیه و بازگشت آب

یکی از مهم ترین بخش های طراحی شده برای کارواش های اتوماتیک، سیستم های تصفیه و بازگشت آب می باشد، به این صورت که آب مصرف شده در طول شستشو از طریق راهآب جمع آوری شده و به سیستم تصفیه آب انتقال داده می شوند. این آب به وسیله فیلترهای قوی تصفیه شده، ذرات جامد و آلودگی ها به طور کامل از آن جدا شده و برای شستشوی بعدی آماده می شوند. آب تصفیه از طریق سیستم بازگشت آب به چرخه شستشوی دوباره راه پیدا می کند. برای آبکشی نهایی از آب تصفیه شده استفاده نمی شود بلکه آب تازه مصرف خواهد شد و آب تصفیه برای پیش شستشو کاربرد دارد. سیستم تصفیه و بازگشت آب به میزان بسیار چشمگیر و به نحوی خیره کننده سبب صرفه جویی در آب می گردد و علاوه بر آن به حفاظت از محیط زیست نیز کمک نموده بدون آن که به خودرو آسیبی وارد کند.


ماشین شوی

خشک کن

آخرین مرحله در عملیات شستشو خودرو توسط کارواش تما اتوماتیک به وسیله خشک کن انجام می پذیرد. خشک کن ها در کارواش تمام اتوماتیک به صورت فوقانی و کناری می باشند و توان این ماژول و تعداد و نحوه قرار گیری آن ها به مدل دستگاه کارواش بستگی دارد. این ماژول با پاشش هوا با فشار زیاد سبب پخش شدن و جدا شدن قطرات آب از روی بدنه و در نتیجه خشک شدن خودرو می گردد. پیش از فعال شدن سیستم خشک کن (دمنده)، واکس خشک کن بر روی بدنه از نازل های مخصوص پاشش شده تا قطره های آب تجمیع پذیری پیدا کرده و هنگامی که خشک کن شروع به کار می کند، قطره های آب سریع تر خشک گردند.


واحد کنترلر منطقی ( PLC )

در دستگاه های کارواش تمام اتوماتیک یا ماشین شوی سیستم الکترونیکی (PLC) یا همان کنترلر منطقی برنامه پذیر تعبیه شده که قابل برنامه ریزی است و می توان برنامه های مختلف شستشو را به صورت اختیاری برای آن تعریف نمود. مراحل یک شستشوی اتوماتیک کاملا تحت کنترل و برنامه ریزی واحد کنترلر هستند. برخی از این برنامه ها عبارتند از: کنترل پیش شستشو، پاشش فوم، تعداد دفعات آب کشی، تعداد دفعات رفت و برگشت برس ها و پاشش واکس ها که به صورت اختیاری در واحد کنترل کننده تنظیم می گردند. فوتوسل های کنترل فاصله خشک کن از بدنه خودرو، سنسور مکانیکی کنترل اضطراری فاصله خشک کن، سیستم ایمنی کنترل هوشمند فشار برس به بدنه اتومبیل، سیستم هوشمند تغییر جهت خودکار برس ها به منظور حفاظت از آینه ها و آنتن از جمله سیستم های ایمنی کارواش اتوماتیک هستند که مانع از آسیب رسیدن به وسایل نقلیه می شوند و تحت برنامه ریزی واحد کنترلر هستند.سولات متداول

برای اطلاع از قیمت ها و آخرین محصولات با ما در ارتباط باشید ۸۷۱۸۴-۰۲۱