ماده شوینده

ماده شوینده - detergent

اسکرابر از جمله دستگاه های نظافتی پر کاربرد برای شستشوی سطوح کف می باشد. این دستگاه با استفاده از برس های آغشته به محلول شستشو آلودگی های سطح را بر طرف می نماید. محلول شستشوی داخل مخزن آب تمیز اسکرابر می تواند آب یا محلول آب و مواد شوینده باشد. مواد شوینده به منظور حذف برخی آلودگی ها و جرم های کفپوش و اثر بخشی بهتر دستگاه اسکرابر استفاده می شوند. این مواد شوینده بطور مخصوص برای اسکرابر ها تولید شده و متناسب با جنس مخزن دستگاه و جنس کفپوش هستند.


مزایای استفاده از مواد شوینده اسکرابر

بسته به هدف استفاده از مواد شوینده، مزایای متفاوتی مورد انتظار خواهد بود. بعضی از مواد شوینده برای از بین بردن آلودگی های سر سخت و جرم های عمیقی بکار می روند که با استفاده از آب حذف نمی شوند. استفاده از مواد شوینده اسکرابر در این کاربرد ها سرعت انجام عملیات را افزایش داده و از تکرار چند باره عملیات برای یک قسمت از محیط جلوگیری می نماید. همچنین در این حالت، نیازی نیست تا پاشش آب در چند مرحله انجام شود تا آلودگی ها از بین بروند. در نتیجه در مصرف آب صرفه جویی شده و کاربر دستگاه شستشوی سطح را در زمان کمتری به انجام می رساند. کاهش زمان شستشو به معنای کاهش نیروی انسانی مورد نیاز و سپردن کار های دیگر خدماتی مجموعه به نیروهای خدماتی می باشد. در بعضی کاربرد ها از مواد شوینده اسکرابر برای ضد عفونی سطوح و افزایش سطح بهداشت محیط استفاده می شود که کاهش انتشار بیماری ها را در پی دارد. همچنین مواد شوینده رایحه دار موجب حذف بوی نامطبوع در محیط می شوند.


نکات مرتبط با استفاده از مواد شوینده همراه با دستگاه کفشوی

مواد شوینده پیوند بین ذرات آلوده و سطح را شکسته و موجب حذف سریع تر آلودگی ها می شوند. استفاده از مواد شوینده مناسب اسکرابر که با سطح نیز سازگاری دارد، دارای اهمیت می باشد. غلظت ماده شوینده مورد استفاده در مخزن دستگاه باید با دستورالعمل تولید کننده ماده شوینده مطابقت داشته باشد. اغلب مواد نیز نباید در تماس مستقیم با پوست و چشم قرار گیرند. در صورت استفاده نادرست از کفشوی ممکن است مواد شوینده بر روی سطح باقی بماند. تنها یک نوع ماده شوینده در یک زمان مشخص همراه با اسکرابر قابل استفاده است و مواد شوینده مختلف نباید باهم مخلوط شوند. ماده شوینده مخصوص اسکرابر با جنس مخزن آب سازگاری دارد و کف زیادی ایجاد نمی کند.


انواع مواد شوینده مناسب دستگاه اسکرابر

مواد شوینده براساس نوع آلودگی و جنس سطح در انواع مختلفی همراه با اسکرابر صنعتی قابل استفاده هستند. از جمله مواد شوینده می توان به مواد بر طرف کننده آلودگی های چرب و روغنی؛ حذف باکتری و میکروب و حذف مواد چسبناک مانند آدامس یا رد لاستیک اشاره نمود. در دستورالعمل مواد شوینده محل استفاده از آن درج شده است. بنابراین نباید از مواد شوینده مخصوص اسکرابر بر روی هر نوع سطحی استفاده گردد. بنابراین مواد شوینده بر اساس سطح مورد نظافت نیز تقسیم بندی می شوند. با بکارگیری مواد مناسب سطح جلا و زیبایی خود را حفظ نموده و طول عمر کفپوش افزایش می یابد.