دستگاه خوشبو کننده هوا

ایجاد یک رایحه مطبوع در محیط گاهی فراتر از پوشش دادن بوی نامطبوع موجود در فضا می باشد. بویایی تنها حسی است که بر روی بخش حافظه و احساسات مغز تأثیر می گذارد، همچنین براساس تحقیقات انجام شده تأثیر یک رایحه مطبوع بر افراد در محیط های گوناگون باعث بازدهی بیشتر افراد، تمرکز بالاتر، احساس راحتی بیشتر و یا باعث ایجاد و یا یادآوری یک خاطره و یا یک محیط خاص شود. برای مثال اگر هنگام خریدن یک محصول یا حضور در یک محیط تحت تأثیر بوی خوب آن محصول یا آن محیط قرار بگیریم به خریدن آن محصول بخصوص و یا به حضور در آن محیط خاص ترغیب می شویم. از این رو امروزه استفاده از دستگاه خوشبو کننده هوا یا دستگاه عطر افشان بسیار مورد توجه صنوف گوناگون قرار گرفته است. اما در ادامه به بررسی این دستگاه و برخی نکات مربوط به آن خواهیم پرداخت.


دستگاه خوشبو کننده هوا


نحوه عملکرد دستگاه خوشبو کننده هوا

یکی از تکنولوژی های مؤثر که می توان از آن به عنوان اساس کار دستگاه خوشبو کننده هوا یا دستگاه پخش کننده رایحه نام برد، تکنولوژی اتمیزیشن می باشد، به این شیوه ترتیب که مولکول های موجود در دستگاه که حاوی رایحه مشخص هستند، در حالت مایع می باشند اما عموما به علت سبکی، به عنوان موادی بسیار فرار شناخته می شوند، این مولکول ها تحت تأثیر فشار ایجاد شده در داخل دستگاه خوشبو کننده هوا قرار دارند اما با خروج از دستگاه و قرار گرفتن در فشار استاندارد به علت سبکی می توانند به راحتی و در سرعت بالا از حالت مایع به حالت گازی تبدیل شوند، این فرایند در دمای اتاق انجام می گردد و ذرات عموما نامحلول در هوا می باشند و همین امر موجب ماندگاری بالاتر آنها و در نتیجه ماندگاری بالاتر رایحه ای با خود حمل می کنند، در هوا می باشد.


انواع اسانس برای دستگاه پخش کننده رایحه

انتخاب نوع رایحه و اسانس مورد استفاده در داخل دستگاه خوشبو کننده هوا اتوماتیک می تواند بسته به محیط، سلیقه افراد، شرایط فصلی و دیگر عوامل متفاوت باشد. اسانس های به کارگرفته شده در دستگاه عطر افشان از بروز حساسیت های تنفسی و آلرژی جلوگیری کرده و استفاده از آنها را کامل ایمن می سازند. میزان پخش و پراکندگی و ماندگاری اسانس ها بر اساس غلظت مواد تشکیل دهنده آنها تعریف می شود. این اسانس ها بر پایه آب و یا الکل می باشند به این معنی که برای رقیق کردن اسانس و رساندن آن به غلظت مورد نظر از الکل و یا آب استفاده می شود. در دستگاه های پخش کننده رایحه با تکنولوژی اتمیزیشن اسانس ها بر پایه الکل می باشند.


خوشبو کننده هوا


مفهوم و دلایل اختصاص بوی سازمانی 

یک رایحه خاص می تواند با تحریک سیستم لیمبیک که مسئول احساسات و تصمیم گیری در بدن می باشد، موجب شود که تمایل داشته باشیم زمان بیشتری را در یک محیط بگذرانیم، یا دوباره به آن محیط خاص مراجعه کنیم و یا ترغیب به خرید محصولی خاص شویم. همه این موارد اساس کار و از جمله دلایل اختصاص بوی سازمانی می باشد، به این معنی که با انتخاب یک اسانس ویژه برای یک مجموعه و اختصاصی کردن آن اسانس برای آن مجموعه مشخص از طریق ایجاد یک کد، توسط شرکت تولید کننده اسانس می توان از استفاده آن رایحه توسط سازمان ها و مراکز دیگر جلوگیری کرد. در نتیجه استشمام آن رایحه اختصاصی شده برای افراد، یادآور یک مرکز و یا مجموعه خاص می باشد. فرایند را بازاریابی رایحه نیز می توان نامید. استفاده از رایحه مناسب همراه با دستگاه خوشبو کننده هوا موجب انتشار سریع و موثر اسانس در محیط می شود.


کاربرد دستگاه خوشبو کننده هوا یا عطر افشان

دستگاه خوشبو کننده هوا قابل استفاده در اکثر محیط ها، از جمله محیط های اداری، مجتمع های تجاری، مراکز تفریحی، هتل ها، رستوران ها، سرویس های بهداشتی، سالن همایش ها و مراکز گردهمایی از جمله سالن  سینماها، مساجد، آرایشگاه ها، نمایشگاه ها، دانشگاه ها، فروشگاه ها و هایپر مارکت ها، تالارهای مجالس، مراکز پزشکی و به طور کل تمامی محیط هایی می باشند، که با داشتن یک رایحه مطبوع و مناسب می توانند باعث افزایش رضایت و جلب توجه افراد به مراکز خود شوند.خوشبو کننده هوا اتوماتیک

مرتب سازی بر اساس :

دسترسی سریع به محصولات