فیلتر جاروبرقی صنعتی

فیلتر جاروبرقی صنعتی - vacuum cleaner filter

فرآیند فیلتراسیون در دستگاه های جاروبرقی صنعتی به عملی اطلاق گردیده که ذراتی مانند گرد و غبار، دوده و ... را از هوا جدا می کند و مانع از ورود آن ها به بخش های حساس می شود. امروزه انواع گوناگونی از فیلتر مکنده تولید گشته اند که امکان جدا سازی ذرات را از جریان هوا با ماهیت و ویژگی های متفاوت فراهم می آورند و در صنایع مختلف با هر نوع از کاربری مورد استفاده قرار می گیرند. فیلترها از لحاظ سطح فیلتراسیون طبقه بندی های متعددی دارند و کاربردهای متنوع دستگاه های مکنده سبب گردیده که فیلترهای به کار رفته در آن ها با ساختارهای متفاوت طراحی و ساخته شوند. هر یک از این فیلترها متناسب با نوع مواد جمع آوری شده بر روی دستگاه نصب می گردند. تمامی دستگاه های جارو برقی شامل رده های خانگی، تجاری، نیمه صنعتی، صنعتی و صنعتی کارهای سنگین بدون استثنا دارای فیلترها می باشند که با کارایی آن مکنده تناسب و سازگاری دارند.


فیلتر جاروبرقی صنعتی


ضرورت وجود فیلتر بر روی دستگاه جاروبرقی صنعتی

هنگام نظافت و جمع آوری مواد در محیط های گوناگون به ویژه محیط های صنعتی انواع مختلفی از مواد ریز و درشت مکش می شود که لازم است از ورود ذرات ریز گرد و غبار به واحد مکنده دستگاه جلوگیری شود. به همین منظور قرار دادن فیلتر مناسب بر روی جارو سبب جدا سازی مواد مکش شده ریز از هوا خواهد شد و این ذرات را در خود نگه می دارد. در صورتی که دستگاه جارو برقی بدون فیلتر کار کند و یا فیلتر مناسبی نداشته باشد، ذرات به موتور مکنده و دیگر اجزای داخلی آن راه پیدا کرده و سبب بروز آسیب های جدی به جارو می شود؛ بنابراین نصب فیلتر صحیح بر روی مکنده به اندازه انتخاب صحیح دستگاه حائز اهمیت خواهد بود. با پیشرفت دستگاه های مکنده صنعتی تجهیزات مربوط به آن همانند فیلترها نیز ارتقا پیدا کرده اند به صورتی که امکان جمع آوری و پالایش ذرات بسیار ریز و پودری، ذرات دارای الکتریسیته ساکن و حتی موادی با حرارت بالا، فراهم گردیده است.


فیلتر جارو برقی صنعتی


سیستم نظافت فیلتر جاروبرقی صنعتی

نظافت فیلتر نیز یک امر مهم و ضروری به شمار می آید و به همین منظور بر روی مکنده های صنعتی و نیمه صنعتی، سیستم هایی برای تمیز نمودن فیلتر به صورت یک پارچه تعبیه گردیده و با به عمل در آوردن این سیستم ها، فرآیند نظافت فیلتر جاروبرقی صورت می پذیرد. تکاننده فیلتر، کمپرسور هوا و جریان هوای معکوس نمونه هایی از سیستم های نظافت فیلتر یکپارچه هستند. دستگاه های جاروبرقی صنعتی علاوه بر داشتن فیلتر اصلی دارای قابلیت تجهیز شدن به فیلتر ایمنی هستند که در صورت لزوم می توان آن را به دستگاه اضافه نمود.


فیلتر مکنده صنعتی