مخزن

مخزن - container

مخزن مکنده یکی از اجزای اصلی دستگاه به شمار می آید زیرا وجود فشار منفی (خلأ) درون مخزن سبب مکش مواد به درون آن می گردد. همه دستگاه های جاروبرقی به پمپ مکنده مجهز شده اند که این پمپ به طور پیوسته داخل مخزن جارو خلأ ایجاد می کند. پمپ مکش هوای درون مخزن را خارج کرده و به عبارت دیگر از چگالی مولکول های هوای آن می کاهد که در نتیجه آن خلأ نسبی داخل مخزن به وجود می آید. با ایجاد خلأ در مخزن مکنده میان آن و محیط اطراف اختلاف فشار ایجاد می شود و از آن جایی که در طبیعت تمایل به برقراری تعادل وجود دارد، هوا از نقطه ای با فشار بیشتر به نقطه ای با فشار کم تر انتقال پیدا می کند. هنگامی که هوا از محیط اطراف جاروبرقی به داخل مخزن منتقل می شود مواد را نیز به همراه خود به درون مخزن هدایت کرده و مواد مکش شده درون مخزن باقی می مانند.


مخزن جاروبرقی صنعتی


نحوه مکش مواد به داخل مخزن مکنده

اساس عملکرد مکنده های صنعتی بر پایه ایجاد فشار منفی استوار است و هر چه درون مخزن درصد بالاتری از خلأ به وجود آمد باشد، قدرت مکش جارو برقی بیشتر خواهد بود. دستگاه های جاروبرقی صنعتی دارای پمپ های قدرتمندی هستند که خلأ را با درصد بالا تولید می کنند، بنابراین لازم است مخزن مکنده در برابر این فشار منفی مقاومت بالایی داشته باشد. از همین رو مخازن جاروهای تجاری، نیمه صنعتی، صنعتی و مکنده های کامیونی طراحی منحصر به فرد با ضخامتی بالا دارند و به این ترتیب در حضور خلأ خیلی زیاد از مقاومت کافی برخوردارند.


مخزن مکنده صنعتی


تخلیه مخزن جاروبرقی صنعتی

مخزن مکنده ها جهت تخلیه و نظافت با استفاده از اهرم مخصوص به طور کامل جدا می شوند و به منظور هدایت آسان و ایمن آن ها تا محل تخلیه دو چرخ کوچک در زیر مخزن تعبیه گردیده است. مخازن جاروهای صنعتی در انواع گوناگون طراحی و ساخته شده اند به گونه ای که قابلیت نگه داری مواد جامد و مایع مختلف در آن ها امکان پذیر می باشد.