اسکرابر چیست

اسکرابر چیست ؟ اسکرابر یک دستگاه صنعتی و مکانیزه است که فرآیند شستشو و خشک نمودن سطح زمین را به طور هم زمان به انجام می‌رساند؛ بنابراین در پاسخ به سؤال اسکرابر یا دستگاه کفشور چیست باید بگوییم این دستگاه یک کف شوی مکانیزه مجهز به یک سامانه برس زنی، مخازن آب تمیز و کثیف جداگانه و سامانه مکش آب و آلودگی می‌باشد. در سال‌های اخیر افزایش جمعیت، پیشرفت هر چه سریع‌تر علم و تکنولوژی و گسترش مراکز صنعتی سبب شده جوامع و صنایع به سمت مکانیزه شدن حرکت کنند. در این میان حوزه نظافت و شستشو نیز از این قاعده پیروی نموده و تکنولوژی در تجهیزات نظافتی بازتاب یافته که منجر به ارائه دستگاه‌های مکانیزه نظافتی هم چون کفشوی گردیده است. افزایش کیفیت، ارتقای سطح بهداشت محیط، بالا رفتن سرعت و بهبود کارایی از مزیت‌های بارز بهره‌مندی از دستگاه‌های زمین ‌شوی صنعتی به شمار می‌آید.


اسکرابر


نحوه عملکرد دستگاه اسکرابر چیست ؟

عملکرد دستگاه کفشوی صنعتی بر پایه سه بخش اصلی استوار است : سیستم برس زنی، سیستم مکش و مخازن آب مجزا. با روشن شدن کف شوی صنعتی آب و یا محلول آب و شوینده از مخزن آب تمیز بر روی سطح زمین پاشش شده و هم زمان با آن برس یا برس ها شروع به چرخش می‌کنند. چرخش سریع برس آلودگی‌های سطح را جدا ساخته و این آلودگی‌ها به همراه آب باقی مانده بر روی سطوح به وسیله لاستیک تی و سامانه مکش جمع آوری و به مخزن آب کثیف دستگاه منتقل می‌شوند. سیستم مکش کف شوی صنعتی از یک موتور مکنده، تی لاستیکی و شیلنگ مکش تشکیل شده است. موتور مکنده درون مخزن آب کثیف خلأ به وجود می‌آورد و به دلیل اختلاف فشار ایجاد شده بین مخزن و محیط بیرون، آب و آلودگی‌های جمع آوری شده توسط تی لاستیکی از طریق شلنگ مکش به درون مخزن آب کثیف انتقال پیدا می‌کند. این فرآیند هم زمان با شستشوی سطح زمین انجام می‌گیرد از همین رو بر سرعت انجام کار و سرعت خشک شدن سطوح به میزان قابل توجهی می‌افزاید. در ادامه پاسخ به سؤال اسکرابر چیست بر این نکته تأکید خواهد شد که این دستگاه به دلیل برخورداری از توانایی بالا در حذف آلودگی‌ها از سطح زمین و خارج نمودن آن‌ها از میان درزها و خلل و فرج‌ها، سطح بهداشت و ایمنی محیط را ارتقا داده و بهبود می‌بخشد.


زمین شوی صنعتی


انواع اسکرابر چیست ؟

در پاسخ به سؤال اسکرابر چیست می‌توان مدل‌های گوناگون آن را شرح داد؛ دستگاه‌های کف شور صنعتی از لحاظ شیوه هدایت به دو گروه دستی و سرنشین دار تقسیم بندی می‌شوند که به اندازه دستگاه بستگی دارد، به آن معنا که کفشوی های کوچک و متوسط دارای هدایت دستی و دستگاه‌های بزرگ‌تر دارای هدایت خودرویی هستند.


کفشوی دستی 

هدایت دستی اسکرابر چیست ؟ کف شوی دستی از مهم‌ترین و کارآمدترین تجهیزاتی است که جهت شستشوی سطوح کف در محیط‌هایی با وسعت کم و متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرد. هم چنین برای شستشو فضاهای کم عرض مانند راهروها در محیط‌های وسیع کفشوی دستی ابزاری مناسب به شمار می‌آید. در این مدل از تجهیزات نظافتی کاربر در پشت دستگاه می‌ایستد و با در دست گرفتن دسته هدایتی آن را به پیش می‌راند. به منظور جلوگیری از بروز آسیب و خستگی برای کاربر، کفشورهای دستی به شکلی کاملاً ارگونومیک طراحی شده‌اند و علاوه بر آن تا حد امکان سیستم‌های پیچیده الکترونیکی در دستگاه به کار نرفته و سیستم‌های صنعتی و مکانیکی جایگزین گشته است. به این ترتیب سطح خرابی و استهلاک زمین شوی دستی به حداقل کاهش یافته و فرآیند تعمیر و نگهداری آن سهولت می‌یابد. کفشوی های تولید شده از لحاظ پهنای شستشو، ظرفیت مخازن آب و منبع تغذیه در مدل‌های متنوعی هستند و این تنوع در محصولات امکان برگزیدن مدلی متناسب با شرایط محیطی و کاری را برای همگان فراهم می‌آورد. کفشوی دستی با بهره‌گیری از نیروی حاصل از چرخش برس و نیروی به سمت جلو حرکت می‌کند و در مدل‌های بزرگ‌تر آن به منظور کاهش خستگی کاربر موتور جلوبرنده تعبیه شده تا بی‌نیاز از نیروی کاربر به جلو حرکت نماید.


اسکرابر صنعتی


زمین شوی سرنشین دار 

در ادامه بررسی سؤال مطرح شده یعنی اسکرابر چیست ، کفشوی خودرویی معرفی می‌گردد. عواملی هم چون پهنای شستشوی وسیع، مخازن با ظرفیت بالا و موتورهای قدرتمند جلو برنده در کفشوهای خودرویی سبب افزایش قابل توجه کارایی و بهره‌وری دستگاه گردیده است. با دارا بودن ویژگی‌های ذکر شده این رده از تجهیزات نظافتی به عنوان مؤثرترین و پربازده ترین ابزار برای شستشوی سطوح کف در محیط‌های بزرگ و وسیع مطرح می‌شود به صورتی که اگر در یک محیط امکان استفاده از هر دو مدل‌های دستی و سرنشین دار وجود داشته باشد، بهره‌مندی از دستگاه خودرویی بسیار از لحاظ وقت و هزینه به صرفه‌تر خواهد بود، زیرا در مدت زمان کوتاهی حجم بالایی از سطح را شستشو داده و تعداد دفعات پر و خالی نمودن مخازن را به حداقل کاهش می‌دهد. طراحی و ساخت کف شوی سرنشین دار بسیار خلاقانه و کارآمد می‌باشد، بدان معنا که در تمامی مدل‌ها محفظه نگه‌دارنده باتری با مخزن آب کثیف دستگاه احاطه شده و نتیجه این امر کاهش وزن و ابعاد دستگاه است. ساختار دستگاه‌ها کاملاً فشرده و منسجم با قدرت مانور بالا بوده به طوری که بزرگ‌ترین کفشوی خودرویی به منظور دور زدن تنها به دو متر فضا نیاز دارد. زمین شوی خودرویی دارای صندلی راحت مخصوص کاربر می‌باشد و جای پای وسیعی برای وی قرار داده شده است تا در بازه‌های زمانی طولانی مدتی که کاربر به کار با دستگاه می‌پردازد، احساس خستگی و ناراحتی نداشته باشد.


کفشوی صنعتی


ساختار اسکرابر چیست ؟

دانستن جنس بدنه و شاسی دستگاه اولین گام در پاسخگویی به سؤال ساختار اسکرابر چیست خواهد بود. بدنه این دستگاه‌ها دوجداره و از جنس پلی اورتان می‌باشد که قابل بازیافت و با مقاومت بالا است. هم چنین کفشوی دارای شاسی تی فولادی بوده که مقاومت بیشتر دارد و سبب قرارگیری بهتر و کامل‌تر تی بر روی سطح زمین می‌گردد. با توجه به این که همه دستگاه‌های کفشوی صنعتی دارای استاندارد بهداشتی اروپایی هستند، به منظور جلوگیری از توزیع آلودگی مخازن آب به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به آسانی در دسترس قرار دارند تا راحت و به طور کامل تخلیه گردند. هم چنین مخازن آب تمیز و کثیف دستگاه کاملاً مستقل از یکدیگر هستند.


منبع تغذیه اسکرابر چیست ؟

به طور معمول دستگاه‌های کف شوی صنعتی در محیط‌های مسقف به کار می‌روند و در نتیجه به دلیل محدودیت‌های آلایندگی منبع تغذیه این تجهیزات انرژی الکتریکی است. در ادامه یافتن پاسخ منبع اسکرابر چیست به این نکته اشاره می‌نماییم که به دو گروه کابلی و باتری دار تقسیم بندی می‌شوند.


کف شوی کابلی 

زمین شوی برقی یا کابلی به طور مستقیم به شبکه برق شهری اتصال یافته و انرژی الکتریکی را به طور پیوسته دریافت می‌نماید، بنابراین در هنگام به کارگیری این رده از دستگاه‌های نظافتی نگرانی به پایان رسیدن شارژ باتری وجود ندارد. کفشوی کابلی تنها در مدل‌های دستی طراحی و تولید شده است و جهت شستشوی سطوح کف در محیط‌هایی به کار می‌رود که در آن‌ها وجود کابل برق محدودیتی در پی ندارد.


کف شوی صنعتی


کف شوی باتری دار 

زمین شوهای باتری دار گزینه‌های کارآمدی برای نظافت محیط‌های دارای محدودیت استفاده از وسایل کابلی به شمار می‌آیند و به دلیل آن که نیازی به اتصال مداوم به شبکه برق شهری ندارند، میزان توانایی و قدرت مانور دستگاه افزایش می‌یابد. باتری اسکرابر چیست ؟ باتری این دستگاه‌ها از نوع ژل بوده و بی‌نیاز از تعمیر و نگهداری است که در کنار طول عمر بالا و توانایی شارژدهی مناسب به عنوان باتری صنعتی بهینه شناخته می‌شود. تمامی کفشوی سرنشین دار و برخی مدل‌های دستی به صورت باتری دار طراحی شده‌اند.


کفشور صنعتی


استفاده از اسکرابر صنعتی چه اهمیتی دارد ؟

مزیت اسکرابر چیست ؟ پس از آشنایی با دستگاه کف شوی و دست یابی به همه جواب‌های پرسش اسکرابر چیست مزایای بهره‌مندی از این تجهیز نظافتی را برمی‌شماریم. دستگاه های کف شوی صنعتی متناسب با نوع دستگاه در مقایسه با روش‌های دستی سنتی سرعت فرآیند شستشو را 5 تا 30 برابر افزایش می‌دهد و به دلیل افزایش سرعت عملیات هزینه‌های مربوط به نیروهای انسانی کاهش می‌یابد. با توجه به عملکرد منظم و یکنواخت سیستم برس زنی کیفیت شستشوی سطوح به نحو قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. از دیگر مزیت‌های استفاده از کفشوی صنعتی می‌توان به افزایش نسبت بازده شستشو به میزان آب مصرفی در قیاس با روش‌های سنتی اشاره نمود که به لطف سیستم مکانیزه حاصل می‌گردد. سیستم مکش دستگاه زمان خشک شدن سطح زمین را کاهش داده که در نتیجه آن ضریب جذب دوباره آلودگی کاهش می‌یابد و علاوه بر آن احتمال بروز حوادثی مانند لغزندگی و سر خوردن از میان برداشته خواهد شد. امروزه کف شوی به عنوان یک ابزار سازگار با محیط زیست شناخته می‌شود زیرا علاوه بر کاهش مصرف آب، مصرف مواد شوینده و شیمیایی را به حداقل کاهش می‌دهد.


دستگاه اسکرابر


برای مشاهده فهرستی از محصولات بر روی لینک زیر کلیک فرمایید.

اسکرابر