قیمت اسکرابر

اسکرابر دستگاهی است که به منظور شستشوی مؤثر و باکیفیت سطوح کف طراحی و تولید گردیده و در محیط های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار مکانیزه نسبت به شیوه های دستی از صرفه اقتصادی و کیفیت بالاتری برخوردار بوده و همین امر بیش از پیش بر محبوبیت اسکرابر در صنایع و مشاغل گوناگون افزوده است. در کنار آن افزایش سرعت شستشو، کاهش مصرف آب و مواد شوینده، افزایش بهره وری نیروهای انسانی، افزایش بهداشت و ایمنی محیط کار و ... از دیگر مزیت های منحصر دستگاه زمین شوی صنعتی به شمار می آید. در هنگام خرید تجهیزات نظافت صنعتی شاید در ابتدا قیمت اسکرابر بالا به نظر برسد، اما با بررسی ویژگی ها و مزایای آن در خواهیم یافت که در طولانی مدت به میزان قابل توجهی از هزینه های فعالیت های نظافتی کاسته می شود.

رابطه ظرفیت کاری و قیمت اسکرابر

دستگاه های اسکرابر در مدل های بسیار متنوعی طراحی و ساخته شده اند تا امکان استفاده از آن ها در محیط های مختلف فراهم گردد. این تنوع در محصولات بر قیمت اسکرابر تأثیر گذار بوده و این پرسش به وجود خواهد آمد آیا افزایش قیمت بر افزایش کیفیت و کارایی دستگاه اثر دارد. مخازن و پهنای شستشوی بزرگ تر از جمله عواملی هستند که بر قیمت اسکرابر می افزایند. با بزرگ تر شدن ابعاد کفشو ظرفیت کاری دستگاه نیز افزایش خواهد یافت. بنابراین محیط مورد نظر در مدت زمان کمتری شستشو خواهد شد و بالا بودن قیمت اسکرابر صرفاً به معنای هزینه زیاد نبوده و بهره مندی از یک دستگاه سازگار با شرایط محیطی، هزینه های جانبی را به شدت کاهش می دهد.

عوامل مؤثر بر قیمت اسکرابر

ظرفیت کاری به عنوان یکی از مهم ترین عوامل مؤثر بر قیمت اسکرابر مطرح گردید. از طرف دیگر پارامترهای دیگری نیز وجود دارد که کیفیت دستگاه و در نتیجه قیمت اسکرابر را تحت تأثیر قرار می دهد. در حقیقت ویژگی هایی هستند که زمین شوی صنعتی را گران تر کرده و دلیل این قیمت بیشتر کیفیت و کارایی بالاتر می باشد. با شناخت اسکرابرها و ویژگی های آن دستگاهی متناسب با شرایط محیطی انتخاب می گردد و به این ترتیب یک دستگاه در بهینه ترین حالت کاری خود قرار می گیرد. در ادامه چند وجه از مشخصه های یک اسکرابر مورد بررسی قرار می گیرد.

کارخانه تولید کننده

امروزه کشورهای مختلفی در زمینه طراحی و تولید تجهیزات نظافت صنعتی هم چون اسکرابر فعالیت دارند. برخی این دستگاه ها را به طور مستقیم و مستقل تولید نموده و برخی دیگر اقدام به مونتاژ می نمایند. بدون تردید محصولات تولید شده در کشورهای صاحب نام و صاحب صنعت هم چون آلمان از طراحی دقیق مهندسی برخوردار هستند و نسبت به تجهیزات اسمبل شده کیفیت و کارایی مطلوب تری دارند. کشور آلمان با در نظر گرفتن همه نیازها و شرایط کاری در محیط های صنعتی دستگاه هایی ارائه نموده است که هر چند در قیاس با دستگاه های مونتاژ قیمت بالاتری دارند اما از مقاومت، طول عمر و کارایی بسیار بالایی بهره مند گردیده اند. بنابراین آلوده ترین سطوح کف را در سایت های صنعتی به خوبی شستشو می دهند در حالی که دوام و استحکام آن هم چنان حفظ خواهد شد.

طراحی و ساخت مکانیکی

سهولت کاربری و تعمیر و نگهداری می تواند بر قیمت اسکرابر تاثیر داشته باشد زیرا که برای کاربران استفاده آسان و خرابی کم یک اصل مهم به شمار می آید. اسکرابرهای صنعتی ساخت کشور آلمان از طراحی ارگونومیک بهره مند گردیده اند و کاربران به راحتی هدایت و کنترل دستگاه را در دست می گیرند. پایه طراحی این دستگاه ها مکانیکی می باشد و قطعات پیچیده الکترونیکی که خرابی و استهلاک زیاد، هزینه های سنگین تعمیر و نگهداری و کارکرد پیچیده دارند، در ساخت آن ها به کار نرفته است. سیستم های مکانیکی اسکرابر سهولت کارکرد، خرابی کم و کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری را در پی دارند.

نحوه هدایت

دستگاه های کف شوی صنعتی از لحاظ هدایت و راهبری به دو گروه دستی و سرنشین دار تقسیم بندی می شوند و این طبقه بندی قیمت اسکرابر را تحت تأثیر قرار می دهد. اسکرابرهای دستی نسبت به مدل های خودرویی اندازه کوچک تر و در نتیجه قیمت ارزان تری دارند. با بزرگ تر شدن ابعاد زمین شوی دیگر امکان هدایت آن به صورت دستی و وجود ندارد و شیوه هدایت خودرویی برای این دسته از تجهیزات نظافتی طراحی شده است. از همین رو اسکرابر سرنشین دار با دارا بودن ظرفیت کارایی بالاتر قیمت بیشتری را به خود اختصاص می دهد.

موتور حرکتی جلو برنده

کفشوهای بزرگ تر وزن بالاتری دارند و از همین رو جهت سهولت در حرکت رو به جلوی دستگاه سیستم جلوبرنده بر روی آن تعبیه گردیده است. بهره مندی از موتور جلوبرنده بر سرعت عمل، و سهولت کارکرد دستگاه می افزاید و به دلیل ثابت و یکنواخت ساختن حرکت اسکرابر سبب بهبود قابل توجه کیفیت شستشو می گردد. با توجه به مزیت های موتور جلوبرنده یعنی قدرت بالاتر، کارایی بهتر و هم چنین صرف انرژی کمتر توسط کاربر، وجود این سیستم بر قیمت اسکرابر می افزاید.   

اسکرابر باتری دار

دستگاه های زمین شوی صنعتی اغلب در محیط های سرپوشیده مورد استفاده قرار گرفته و دارای منبع تغذیه الکتریکی می باشند که برخی از آن ها به وسیله شبکه برق و برخی دیگر توسط باتری نیروی محرکه خود را دریافت می کنند. باتری از عوامل مؤثر بر افزایش قیمت اسکرابر به شمار می آید و به طور کلی اسکرابرهای باتری دار نسبت به مدل های مشابه برقی گران تر هستند. باتری تعبیه شده بر روی این دستگاه ها از نوع ژل است و با دارا بودن هزینه های پایین و تعمیر و نگهداری و توانایی شارژدهی بالا، به عنوان باتری های صنعتی بهینه مطرح می شوند.

انواع استانداردها

تجهیزات مکانیزه نظافت جهت حفظ بهداشت و نظافت محیط های گوناگون به کار می روند و بر اساس نوع کاربرد دستگاه استانداردهای مختلفی به آن ها تعلق می گیرد. همه دستگاه های کف شوی صنعتی از استاندارد بهداشتی HACCP برخوردار هستند که بر طبق آن همه اجزا و قطعاتی که نیاز به نظافت پیوسته دارند، به طور کامل و به آسانی در دسترس قرار می گیرند. به این ترتیب توانایی بالایی در شستشوی بهداشتی سطوح دارند. علاوه بر این برخی از دستگاه های زمین شوی جهت استفاده در محیط هایی با حساسیت بهداشتی بالا نظیر بیمارستان ها و مراکز درمانی طراحی شده اند که از استاندارد ویژه ای با عنوان استانداردnoBAC  یا آنتی باکتریال بهره مند گردیده اند. قیمت اسکرابر آنتی باکتریال نسبت به دیگر محصولات به دلیل داشتن توانایی حذف باکتری ها تا 99.9 درصد طی سه روز کاری، بیشتر می باشد.