ترکیبات صابونی و مواد شوینده صنعتی

۲۳ فروردین ۱۳۹۵

از ساده ترین و کم هزینه ترین روش های نظافتی به منظور زدودن انواع آلودگی ها از سطوح متفاوت، بکارگیری ترکیبات شیمیایی مواد شوینده صنعتی و صابون ها می باشد. صابون ها از مهم ترین ترکیبات شیمیایی شوینده می باشند که با تولید کف زیاد، موجب پاکیزگی کامل و القای حس تمیزی می گردند. اما آیا بکارگیری این مواد شوینده و صابون ها به منظور نظافت کار درستی است؟ چه ترکیباتی در مواد شوینده ها وجود دارد؟ مکانیزم اثر این ترکیبات برای زدودن آلودگی ها به چه صورت است؟ در ادامه با تبیین ویژگی ها و مواد تشکیل دهنده به بررسی پاسخ این سوالات می پردازیم.

مواد شوینده صنعتی

ترکیبات مواد شوینده صنعتی

اولین نوع ماده شوینده تولید شده به صورت صابون بوده است. اکثر مواد شوینده کنونی مایع هستند و موادی که به صورت صابون شناخته می شوند جامد می باشند. امروزه بیشتر مواد شوینده با ترکیبات گیاهی به منظور آسیب کمتر به محیط زیست ساخته می شوند. از صابون و مواد شوینده به منظور زدودن چربی و دوده ها استفاده می شود؛ اما از آن ها در شستشوی دست و صورت، شستن لباس و برطرف کردن لکه ها و آلودگی ها استفاده می شود. این مواد هر کدام ترکیبات گوناگونی دارند که باعث وجود ویژگی های گوناگون در انواع آن ها می گردد، اما ماده سورفکتانت در همه مواد شوینده و صابون ها مشترک است.

معرفی و طرز کار سورفکتانت

مواد شوینده صنعتی گوناگون

سورفکتانت ها ترکیباتی هستند که موجب خاصیت پاک کنندگی در صابون ها و مواد شیمیایی می باشند. خیس نشدن کامل اجسام پس از پاشش آب به دلیل کشش سطحی مولکول های آب می باشد. این مولکول ها سعی می کنند به همدیگر بچسبند و به همین دلیل قطرات آب در مرکزی متمرکز شده و همه جسم خیس نمی شود. مکانیزم عمل ماده سورفکتانت به این صورت است که یک سر این مولکول ها به آب و سر دیگر به خاک می چسبد. به همین دلیل مولکول های آب مولکول های چربی و کثیفی را نگه داشته و در نتیجه آلودگی ها از اجسامی که برای نظافت آن ها از مواد شوینده حاوی سورفکتانت استفاده گشته است، زدوده می شوند.

سایر ترکیبات شیمیایی مواد شوینده صنعتی

مواد شوینده صنعتی

درست است که سورفکتانت ماده اصلی همه شوینده هاست، اما تنها ماده موجود نبوده و به منظور تولید ویژگی های گوناگون در مواد شوینده صنعتی، عناصر دیگری با هم ترکیب می گردند. معمولا در بیشتر مواد شوینده صنعتی، ماده ی براق کننده به شکلی درخشان دیده می شود. همچنین ترکیب دیگر موجود در برخی مواد شوینده، ترکیبات آنزیمی می باشد که به منظور شکستن پیوند آلودگی های مواد غذایی و دیگر رسوبات به کار می رود.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :