مقالات آموزشی

معرفی و راهنمای خرید تجهیزات نظافت صنعتی

نظافت یکی از مباحثی است که همواره بشر با آن دست و پنجه نرم کرده است. از گذشته تا به امروز نظافت جزئی جدایی ناپذیر از زندگی هر فرد بوده است که علاوه بر نظافت شخصی، نظافت محیط نیز همواره مورد توجه قرار گرفته است. امروزه نظافت به صورت حرفه ای بررسی می شود و موضوع جدیدی با نام نظافت صنعتی یا نظافت مکانیزه مطرح شده است. اما باید دانست تفاوت بین نظافت و نظافت صنعتی چیست و آیا تفاوتی دارند؟ در وهله بعد پس از شناخت کامل، مزایای خدمات نظافت صنعتی مورد بررسی قرار می گیرد.. دستگاه ها و ماشین های نظافت صنعتی مختلفی در این حوزه مورد استفاده قرار می گیرند که در ادامه برخی از این موارد ذکر شده است.

تفاوت نظافت و نظافت صنعتی چیست؟

نظافت و تمیزی منزل، محل کار، محیط های شهری و مکان های عمومی، همه و همه باید به صورت منظم از آلودگی پاک شوند تا محیطی تمیز و پاکیزه و به دور از هرگونه کثیفی و بیماری ایجاد شود. زیبایی، دور کردن آلودگی ها و گرد و خاک، جلوگیری از انتشار بو، جلوگیری از ایجاد بیماری، بالا بردن طول عمر سطوح و… از جمله دستاوردهای نظافت هستند. اما صنایع و کارخانه ها نیز آلودگی هایی دارند که با روش های معمول در تمیزکاری منزل متفاوت است. این نوع نظافت که به نظافت صنعتی معروف است به تکنیک استفاده از ماشین ها و روش های خاصی از نظافت گفته می شود که در محیط های بزرگ و صنعتی برای از بین بردن آلودگی ها و گاهی دور کردن موادی خاص از محیط مورد استفاده قرار می گیرند.

شرح وظایف نظافت صنعتی

فرایند هایی همچون نماشویی، لکه بری از سطوح و تجهیزات بت فشار آب یا سندبلاست، شستشوی قطعات، تخریب بتن، انتقال مواد اولیه، جمع آوری آلودگی ها، شستشوی ماشین آلات صنعتی و مواردی از این قبیل، از جمله کاربرد های انواع تجهیزات نظافت صنعتی در مجموعه صنایع و کارخانجات هستند. بدین منظور از دستگاه های صنعتی خاصی استفاده می شود که متفاوت با تجهیزات تمیزکاری و وسایل نظافت در منزل هستند. در برخی موارد ممکن است تنها ابعاد ماشین آلات نظافت صنعتی متفاوت باشد، و در برخی موارد نیز ممکن است دستگاه های در این حوزه کاملا خاص و ویژه باشند. اینکه مزایای استفاده از تجهیزات و دستگاه های نظافت صنعتی چیست و این نوع نظافت چه ویژگی هایی به همراه خواهد داشت و قیمت دستگاه نظافت صنعتی و شرح وظایف نظافت صنعتی در این نقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نظافت صنعتی ابراهیم

مزایای دستگاه نظافتی چیست؟

با توجه به تعریف نظافت صنعتی و کاربرد دستگاه ها، تجهیزات نظافت صنعتی  دستگاه های مختلف در این حوزه می توان گفت وجود این حوزه از نظافت باعث شده در محیط های وسیع، کسب و کارهای بزرگ، صنایع و کارخانه های مختلف رنگ و رویی دیگر از نظافت بخشیده شود. پاکسازی یک سطح با استفاده از دستگاه ها و تجهیزات مدرن علاوه بر این که نظافت را در محیط های سخت و غیر ممکن، امکان پذیر ساخته است، باعث شده در زمانی کوتاه بتوان محیط را به خوبی از آلودگی ها دور نمود. کیفیت نظافت با استفاده از ابزار و تجهیزات تخصصی به هیچ عنوان با روش دستی قابل مقایسه نیست و بسیار کیفیت بالایی دارد. صرفه جویی در نیروی کار و سایر هزینه ها یکی دیگر از مزایای خرید تجهیزات نظافت صنعتی و استفاده از این دستگاه ها در اجرای خدمات نظافت صنعتی است. برای انتخاب دستگاه مناسب نیاز به مطالعه راهنمای خرید تجهیزات نظافت صنعتی است.

تفاوت روش های سنتی در برابر عملکرد دستگاه نظافت مکانیزه

با وجود تجهیزات پیشرفته نظافتی، دیگر استفاده از شیوه های سنتی کارایی لازم را ندارد. با استفاده از آنها کیفیت مطلوبی کسب نخواهید کرد و به نظر می رسد که آلودگی هم چنان در محیط باقی مانده اند. از جمله برتری های نظافت مکانیزه در محیط های اداری، تجاری و صنایع نسبت به روش های نظافت سنتی و دستی میتوان به سرعت بالای خشک شدن سطوح نظافت شده، ایمنی بالا، کیفیت و دقت بالای نظافت، کاهش زمان لازم برای فرایند و صرفه جویی در مصرف آب و مواد شوینده اشاره داشت.

شرایط بهداشتی محیط کار با استفاده از دستگاههای نظافت صنعتی بهتر از قبل خواهد شد و انرژی و زمان صرفه جویی شده را می توان برای ضدعفونی سطوح پر تماس صرف نمود، خصوصا در این روزهای کرونایی. اما شکی نیست که انواع دستگاه نظافت مکانیزه موثرتر تمیز می کنند، ایمنی را بهبود می دهند، ‌باکتری ها و آلودگی ها را کنترل می کنند و به طور همزمان هزینه های نظافتی را به میزان زیادی کاهش می دهند.

نقش دستگاه نظافت مکانیزه در ارتقای بهداشت محیط

مدل های مختلفی از دستگاه های نظافت صنعتی طراحی و روانه بازار شده اند که می توان با اتکا به آن ها تحولی اساسی و چشمگیر در نظافت و بهداشت محیط های مختلف از جمله محیط های کاری، ایجاد نمود. با توجه به این که درصد زیادی از افراد روزانه ساعت های متوالی را در محل کار خود سپری می کنند، بهداشت و تمیزی محل کار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به عنوان مثال از دستگاه زمین شوی صنعتی برای شستشو و خشک کردن هم زمان سطح زمین و البته ضدعفونی کردن آن استفاده می شود. سایر دستگاه ها مانند کارواش صنعتی نیز برای شستشوی محوطه، تجهیزات صنعتی و حتی سرویس های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. باید بدانیم که دستگاه نظافت مکانیزه با توجه به شرایط و محدودیت های محیط کار انتخاب می شوند.

راهنمای خرید تجهیزات نظافت صنعتی

اگر خرید دستگاه های نظافتی با توجه به نیاز مجموعه به درستی صورت بگیرد به میزان زیادی در کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری نظافت صنعتی در مجموعه تاثیر گذار خواهد بود. خرید تجهیزات نظافت صنعتی یا ماشین نظافت صنعتی مناسب و استفاده از تجهیزات نظافتی در محیط به عنوان سرمایه گذاری مناسب صنایع به حساب خواهد آمد.

تنوع طراحی و تولید تجهیزات نظافتی برای اجرای بهینه هریک از آنها سهولت اجرا را به همراه دارند. استفاده از دستگاه اسکرابر صنعتی برای شستشوی انواع سطوح و کفپوش ها کیفیت بالای نظافت را به همراه خشک نمودن همزمان سطح امکان پذیر می نماید. علاوه بر انواع زمین شوی های دستی یا سرنشین دار، کاربرد دستگاه سوییپر نیز میتواند کمک شایانی در جمع آوری آلاینده های ریز و درشت از محیط برای کاربر داشته باشد. در مواردی که نیاز به آبکشی یا شستشو با فشار آب در تجهیزات و دستگاه های نظافتی نیاز باشد، کاربرد دستگاه کارواش یا واترجت صنعتی اهمیت پیدا میکند و در نظافت خشک و جمع آوری ذرات از تجهیزات، انواع جارو برقی صنعتی راهکار نظافتی بهینه خواهد بود.

با توجه به تنوع طراحی تجهیزات نظافتی ، قیمت دستگاه نظافت صنعتی نیز متفاوت بوده و بسته به امکانات مختلفی که در اختیار کاربر قرار میدهد، قیمت دستگاه نظافت صنعتی افزایش خواهد یافت. بدین ترتیب شما با بررسی نوع و نیاز نظافتی مجموعه خود قادر خواهید بود تجهیزات نظافتی مناسب را با قیمت مطلوب تهیه کرده و از ماشین نظافت صنعتی در مجموعه خود استفاده نمایید. در نظر گرفتن نکات زیر در هنگام خرید ماشین آلات نظافت صنعتی میتواند به انتخاب بهینه ترین دستگاه با مناسب ترین قیمت کمک کند.

  • نوع کفپوش و حساسیت سطح را نظر بگیرید، نظافت سطوحی با پوشش بتن و آسفالت با سطوح سنگ و سرامیک یا سایر کفپوش ها متفاوت است.
  • سازگاری با محیط زیست و کاهش مصرف آب از دیگر نکات خرید دستگاه های صنعتی نظافت مکانیزه به شمار می آید. این نکته زمانی بیشتر اهمیت پیدا می کند که وسعت محیط مورد نظر شما برای نظافت بالا باشد. استفاده از این تجهیزات با جمع آوری بهینه آلودگی ها و ذرات از محیط با کمترین میزان مصرف آب، گامی موثر در راستای حفاظت از محیط زیست می باشد.
  • در نظر گرفتن نوع و حجم آلودگی، کاربرد تجهیزات و ماشین آلات نظافت صنعتی مناسب میتواند راهکاری مطلوب برای برطرف نمودن این آلودگی ها باشد. این امر از اتلاف زمان و انرژی برای نظافت محیط جلوگیری کرده وکیفیت بهینه فرایند را به همراه خواهد داشت.
زمین شوی صنعتی در نظافت صنعتی
استفاده از اسکرابر یا زمین شوی صنعتی در شستشوی سطوح کف صنایع

تجهیزات و ماشین آلات نظافت صنعتی کدامند؟

دستگاه های صنعتی انواع مختلفی دارند که  در حوزه نظافت مکانیزه قرار می گیرند که به صورت تخصصی و حرفه ای به منظور خاصی طراحی و ساخته شده اند. از جمله انواع این ماشین نظافت صنعتی می توان به اسکرابر، سوییپر، جاروبرقی صنعتی، واترجت صنعتی یا شوینده پرفشار، دستگاه نماشوی، مواد شوینده صنعتی و… اشاره نمود. استفاده از تجهیزات تخصصی به صورت قابل توجهی می تواند کیفیت نظافت را بالا ببرد. در ادامه برخی از انواع دستگاه نظافتی شرح داده می شوند.

تمیزی و پاکیزگی در هر محیطی می تواند از اولویت های مهم باشد و نه تنها از جنبه زیبایی شناختی بلکه از لحاظ بهداشت و سلامت بسیار حائز اهمیت می باشد. از آن جایی که برای دست یابی به تمیزی بیشتر در یک محیط وقت و هزینه فراوانی صرف می شود، لازم است همواره راه کارهای نوین و مقرون به صرفه شناخته شود. گردآوری برنامه های دقیق و متوالی برای نظافت در کنار انتخاب تجهیزات مناسب، به تمیزی یک محیط با هر نوع کاربری معنا می بخشد. امروزه انواع تجهیزات مکانیزه و وسایل نظافت صنعتی جایگزین روش های سنتی گردیده اند و علاوه بر آن که تجهیزات نظافت مکانیزه باعث می شوند فرآیند پاک سازی در کمترین زمان و با بهترین کیفیت انجام گردد، بخش های دور از دسترس هم به خوبی تمیز شوند. هر یک ازین تجهیزات شرح وظایف نظافت صنعتی خاصی داشته و در فرایند به خصوصی کاربرد دارند.

اسکرابر های نظافت صنعتی

یکی از معضلات در تمیزی به خصوص نظافت محیط های وسیع و پر رفت و آمد، شستشوی سطح زمین است. زیرا با هر نوع شستشو به روش دستی، در نهایت زمین به طور کامل خشک نمی شود. تردد بر روی زمین مرطوب علاوه بر اینکه احتمال لغزش و سقوط را افزایش می دهد، مجب انتقال آلودگی از طریق کفش ها و در نهایت کثیف تر شدن سطح زمین می گردد. از سوی دیگر سرعت بسیار پایین تی زدن و مصرف بالای آب در این روش از جمله دیگر مشکلات در این بخش هستند. اما امروزه که از دستگاه های صنعتی و تخصصی به منظور نظافت استفاده می شود، در این مورد اسکرابر معرفی می گردد. اسکرابر یا زمین شوی صنعتی دستگاهی مکانیزه است که برای شستشوی سطح زمین مورد استفاده قرار می گیرد.

این دستگاه نظافت صنعتی که به صورت تخصصی به عنوان زمین شوی طراحی شده است، با شستشو و خشک کردن سطح زمین با هر نوع کفپوش مسطحی، به صورت حرفه ای و بدون نقص این کار را انجام می دهد. شستشوی سریع، خشک کردن همزمان، جمع آوری آب و آلودگی و عدم انتقال آلودگی به سایر بخش ها، صرفه جویی در مصرف آب و مواد شوینده و کاهش هزینه های مربوط به نظافت و سازگاری با محیط زیست، از جمله مزایای استفاده از انواع اسکرابر برقی یا باطری دار می باشد.

استفاده از دستگاه جاروبرقی صنعتی در نظافت مجموعه صنعتی
استفاده از دستگاه جاروبرقی صنعتی در نظافت مجموعه صنعتی

جاروبرقی های نظافت صنعتی

این دستگاه نظافتی شناخته شده ترین و پرکاربردترین ابزار نظافتی می باشد که جهت امور گوناگون از مکش و جمع آوری توده های عظیم مواد گرفته تا کنترل گرد و غبار و سایر خدمات نظافت صنعتی به کار می رود و تنوع بالای محصولات طراحی شده چنین امکاناتی را فراهم می آورد.

دستگاه جاروبرقی صنعتی ساز و کاری مشابه با جاروبرقی دارد و به منظور جمع آوری آلودگی ها و ضایعات از هر سطح هموار یا ناهموا مورد استفاده قرار می گیرد. جاروبرقی صنعتی دارای قدرت مکش بالاتر، ظرفیت مخزن بیشتر، جنس بدنه محکم تر، قابلیت مکش مایعات و توان کار مداوم می باشد. جاروبرقی صنعتی به عنوان یک ماشین نظافت صنعتی و ابزار حرفه ای نظافت پیشرفته دارای انوع مختلفی است که برای کاربردهای خاص مانند استفاده در صنایع نخ، جمع آوری مایعات روغنی سنگین، صنعت داروسازی، جمع آوری مواد قابل انفجار، جمع آوری مواد پودری و استفاده در صنایع غذایی مورد توجه قرار می گیرد.

واتر جت های نظافت صنعتی

شوینده فشار قوی که با نام واترجت صنعتی یا دستگاه کارواش صنعتی نیز معروف است از دستگاه نظافت صنعتی است که با تبدیل آب با فشار معمولی به آب پرفشار می تواند آلاینده های خاصی را از سطوح شستشو نماید که به وسیله سایر تجهیزات امکان پذیر نمی باشد. فشار بالای آب توانایی جدا کردن هر نوع آلودگی را از سطوح هموار و ناهموارد دارد. استفاده از موتور الکتریکی و در برخی موارد کارواش بنزینی یا گازوئیلی در این دستگاه سازگاری آن با محیط زیست و کاهش میزان آلایندگی را به همراه دارد.

با توجه به رده بندی های مختلف واترجت های نظافت مکانیزه از کارواش دستی گرفته تا واترجت صنعتی فوق فشار قوی باید تجهیزات و وسایل نظافت صنعتی را متناسب با نوع عملیات مورد نظر از بین کارواش صنعتی تک فاز یا کارواش صنعتی سه فاز انتخاب نمود. انتخاب دستگاه مناسب علاوه بر تضمین نمودن رفع کامل آلودگی ها، به هیچ عنوان به سطح نیز آسیبی وارد نمی نماید. بنابراین انتخاب دستگاه ها حتما باید تحت نظر کارشناسان مربوطه انجام پذیرد.

به زبان ساده تر برای شرح وظایف نظافت صنعتی میتوان گفت واتر جت یک شوینده فشار قوی است که با پاشش پر فشار آب سبب حذف آلودگی ها از سطح می گردد. سرعت و کیفیت بالای شستشو از ویژگی های منحصر به فرد این دستگاه نظافتی بوده که با افزایش دمای آب این توانایی ها افزایش می یابد. استفاده از دستگاه های واتر جت صنعتی از جنبه سهولت کاربرد، قابلیت شستشوی نقاطی با دسترسی دشوار و هم چنین سازگاری با محیط زیست شیوه ای خلاقانه و نوین محسوب می شود.

سوییپر شهری برای نظافت صنعتی
نظافت صنعتی با سوییپر صنعتی برای نظافت

سوییپر نظافت صنعتی

نظافت و جمع آوری آلاینده های ریز و درشت در محیط های گسترده صنعتی و کارخانجات با استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی مکانیزه سرعت و کیفیت بسیار بالاتری خواهد داشت. از اصلی ترین تجهیزات کاربردی در جمع آوری آلاینده ها از محیط های صنعتی، محوطه سالن تولید، انبار نگهداری محصولات میتوان به دستگاه سوییپر صنعتی اشاره داشت. این دستگاه نظافت صنعتی با توان بالا در جمع آوری حجم بالای آلودگی، در افزایش سرعت و کیفیت نظافت تاثیرگذار است. سامانه های برس زنی، فیلتراسیون کارآمد، حجم بالای مخزن و سیستم تخلیه مکانیزه مخزن از بخش های تاثیر گذار در سهولت استفاده سوییپر صنعتی در فرایند نظافت صنعتی می باشند.

ماشین جاروب خیابان

مشکل نظافت محیط های شهری، خیابان ها، جاده و غیره با دستگاهی نظافتی با نام ماشین جاروب خیابان حل می شود. جاروب خیابان نوع پیشرفته ای از ترکیب دستگاه سوییپر صنعتی و جاروبرقی صنعتی می باشد که به صورت حرفه ای سطح زمین را جاروب زده و آلاینده ها را به وسیله مکنده قوی جمع آوری می نماید. برس های ماشین نظافت صنعتی جاروب خیابان وظیفه جمع آوری انواع آلاینده های ریز و درشت شهری را به عهده دارند. سرعت، دقت و کیفیت اجرای خدمات نظافت صنعتی به وسیله این مدل ماشین جاروب خیابان، به طور محسوسی بسیار بالا می باشد.

این نوع ماشین جاروب خیابان از تجهیزات نظافتی مناسب نظافت محوطه های شهری، پارک ها و یا مجموعه های صنعتی و کارخانجات هستند که با ایجاد امکان جمع آوری حجم بالای آلاینده ها از محیط در بهبود خدمات نظافت شهری تاثیر گذاری بسیاری دارند.

ماشین جاروب خیابان
سهولت نظافت محوطه شهری با ماشین جاروب خیابان

اهمیت انتخاب ماشین نظافت صنعتی

ممکن است که اسپری کردن مواد ضدعفونی کننده برای پاک کردن مواد آلی مناسب نباشد یا برخی سطوح با اشیا پوشیده شده باشند. سطوح تا شده، بافته شده یا سطوحی که طرح های ظریفی دارند نیز ممکن است به خوبی با ماده ضدعفونی کننده پوشش داده نشوند. توصیه سازمان بهداشت جهانی ضد عفونی سازی با پارچه هایی است که با مواد ضد عفونی مرطوب شده باشند . استفاده از اسپری در فضای باز نیز مناسب نیست چون خاک و کثیفی روی آن می نشیند و تاثیر آن ها را به حداقل می رساند. در نهایت، فارغ از استفاده از اسپری ها یا موادی از این قبیل، پیش از ضدعفونی سازی باید ابتدا سطوح تمیز شوند که می‌تواند به طور دستی صورت بگیرد و در غیر این صورت ضدعفونی سازی سطوح ممکن نخواهد بود.

در چنین شرایطی استفاده از انواع دستگاه های نظافتی به ویژه کارواش صنعتی یک راهکار ایده آل خواهد بود واز طرفی استفاده از تنظیف های آنتی باکتریال برای ضدعفونی سطوح پرتماس مناسب است. از انواع دستگاه نظافت مکانیزه برای کلیه امور نظافتی می توان بهره گرفت که از آن جمله می توان به جاروزنی و مکش، پاک کردن زمین و شستشوی محیط باز و وسایل نقلیه با واترجت صنعتی، بخارشویی آشپزخانه، سالن غذاخوری، سرویس بهداشتی و اشاره کرد.

دلایل استفاده از انواع دستگاه نظافتی چیست؟

نظافت محیط کسب و کار به منظور حفظ سلامت افراد شاغل و حاضر در محیط و هم چنین افزایش جلوه های بصری محیط از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. مسلما استفاده از تجهیزات مکانیزه نظافتی و جایگزینی آنها با شیوه های سنتی نظافت و شستشو، نقش موثری در ارتقا سطوح سلامت و جلوه های بصری محیط داشته و با جلب رضایت مشتریان موجب افزایش بهره وری و سود آوری می گردد. مسلما انجام نظافت صنعتی با ماشین آلات نظافت صنعتی در مقایسه با شیوه ها و وسایل نظافت سنتی، کیفیت بهتری داشته و با حذف کامل و موثر آلاینده ها از محیط کسب و کار و صنایع موجب بهبود در کیفیت محصولات تولیدی و هم چنین تامین سلامت افراد شاغل در محیط می گردد

نظافت و ضد عفونی سطوح کف با تجهیزات نظافتی

با شیوع ویروس کرونا در سرتاسر دنیا انجام اقدامات پیشگیرانه و مراقبت از مبتلا شدن به این بیماری، اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. بخشی از فرآیند های مراقبتی شامل شستشو و ضدعفونی کردن سطوح کف می شود. تا قبل از شیوع این ویروس در سطح جهان، سطوح کف جزء سطوح بسیار مهم برای ضدعفونی به حساب نمی آمدند. اما امروزه ثابت شده که تمامی تاسیسات و ساختمان ها بایستی یک برنامه احتیاطی مدون و دقیق را برای مقابله با این ویروس و پیشگیری از افزایش آمار مبتلایان مد نظر قرار دهند. استفاده از مواد شوینده ضدعفونی به همراه دستگاه زمین شوی صنعتی اتوماتیک یک راهکار ایده آل جهت انجام فرآیند ضدعفونی و شستشوی سطوح کف می باشد. در ادامه شرح وظایف نظافت صنعتی و تفاوت های آن برای بهبود کیفیت نظافت و ضدعفونی سطوح را بررسی خواهیم کرد.

تفاوت شستشو و ضدعفونی

فرآیند شستشو و نظافت سطح به فرآیندی اطلاق می شود که هرگونه خاک، زباله از روی سطح جمع می گردد. فرآیند نظافت یک گام مهم در داخل فرآیند ضدعفونی به حساب می آید. دستگاه های اسکرابر صنعتی برای انجام شستشو بین فرآیند های ضدعفونی کاربردی می باشند. این دستگاه نظافتی که دارای برس های چرخان برای شستشو و موتور و تی مکش برای خشک کردن سطح می باشد، در حضور افراد قادر است تا عملیات اعمال آب و محلول شستشو را بر روی سطح به سرعت به انجام رساند. جلوگیری از حوادث ناشی از سقوط به علت عملیات خشک کن اسکرابر مزیت مهم اسکرابر هاست. اما فرآیند ضدعفونی به عملیات حذف عوامل بیماری زا و میکرو ارگانیسم ها از سطوح با استفاده از محلول شیمیایی گفته می شود. این مواد برای اثربخشی و حذف ویروس ها باید چند دقیقه بر روی سطح باقی بمانند. فرآیند ضدعفونی بعد از انجام فرآیند شستشو انجام شده و باید در زمان عدم حضور افراد انجام گیرد، چراکه مواد ضد عفونی چند دقیقه برای اثر کردن نیاز دارند.

نکات مهم در حین استفاده از زمین شوی صنعتی اتوماتیک برای ضدعفونی

انجام فرآیند ضدعفونی سطوح کف و شستشوی آن بدون استفاده از دستگاه های نظافتی صنعتی مانند دستگاه اسکرابر صنعتی می تواند موجب آلوده شدن سطح دستگاه شود. بنابراین انواع خدمات نظافت صنعتی ضدعفونی و شستشوی منظم با اسکرابر در حین فرآیند های نظافتی اهمیت پیدا می کند. قبل از تهیه محلول ضد عفونی همراه با اسکرابر صنعتی باید به سازگاری آن با اسکرابر توجه نمود. برخی از مواد ضدعفونی می توانند باعث ایجاد خوردگی در فلزات، پلاستیک و لاستیک شوند.

شستشو و نظافت ماشین آلات و تجهیزات صنعتی با دستگاه کارواش یا واترجت
شستشو و نظافت ماشین آلات و تجهیزات صنعتی با دستگاه کارواش یا واترجت

بهترین وسایل نظافت صنعتی برای سطوح کف

محیط های صنعتی و تجاری به دلیل رفت و آمد افراد، ماشین آلات و جابجایی مواد مختلف به سرعت به آلودگی ها دچار میشوند. این آلودگی ها میتوانند از جنس چربی ها، دوده، رسوبات و یا رد لاستیک ها باشند. محیط انباری را تصور کنید که با رد لاستیک ماشین ها دچار آلودگی شده، یا سالن تولیدی که بر اثر ریختن مواد اولیه و یا آلودگی های چرب از ماشین آلات آلوده شده است. نظافت، شستشو و برطرف نمودن این آلودگی ها با تجهیزات مناسب میتواند به میزان زیادی در ارتقا ایمنی محیط تاثیر داشته باشد.

انواع مختلفی از دستگاه های نظافت مکانیزه وجود دارند که قادرند کیفیت بالایی در شستشوی سطوح کف ارائه دهند. از این تجهیزات میتوان به انواع اسکرابر ها و واترجت های صنعتی اشاره داشت.

اسکرابر ها یا تجهیزات زمین شوی مکانیزه از تجهیزات تخصصی نظافت سطوح کف هستند. این دستگاه نظافت مکانیزه را میتوان در شستشوی انواع کف پوش ها استفاده نمود. دستگاه اسکرابر صنعتی در انواع مختلفی طراحی و تولید میشود که امکان بکار گیری آن در شرایط و سطوح مختلف برای کاربر فراهم می آید. از این جهت به یکی از محبوب ترین تجهیزات نظافت کف به شمار می آیند.

واترجت صنعتی یا دستگاه کارواش از دیگر تجهیزات نظافت مکانیزه است که در فرایند شستشوی سطوح مورد استفاده قرار میگیرد. این دستگاه نظافتی با تکیه بر پاشش آب با فشار بالا انواع آلودگی ها را از سطح جدا نموده و نظافت تمیزی آن را تضمین می نماید. فرایند های نظافت همچون لکه و جرم زدایی، رنگ بری از سطوح کف با استفاده از دستگاه کارواش خانگی به سرعت و با کیفیت بالا صورت می پذیرد.

سهولت نظافت سطوح با پولیشر صنعتی

کفپوش اغلب مراکز تجاری و یا صنعتی از جنس سنگ یا سیمان می باشد. این سطوح بر اثر تردد افراد و تماس با ماشین آلات صنعتی به سرعت دچار آلودگی می شوند. این آلودگی ها به دلیل وجود خلل و فرج فراوان در سطوح در سطح تجمع پیدا میکنند. استفاده از دستگاهی که بتواند علاوه بر شستشوی صنعتی سطح، راهکاری برای کاهش ناهمواری های آن ارائه دهد، شیوه ای بهینه برای شستشو و نظافت سطح خواهد بود. دستگاه پولیشر با بهره گیری از پد دوار و سرعت چرخش بالای آن، امکان لایه برداری از سطح را در مدت زمان کوتاهی برای کاربر امکان پذیر می نماید. بدین ترتیب با برطرف شدن این ناهمواری ها از سطوح، احتمال تجمع آلاینده ها بر سطح کاهش یافته و نظافت آن به سادگی صورت خواهد گرفت. استفاده از مواد شوینده مناسب در حین کار با دستگاه های صنعتی همچون پولیشر میتواند به میزان زیادی در بهبود کیفیت نظافت و از بین بردن رد لاستیک از سنگ و کفپوش تاثیر گذار باشد.

از دیگر کاربرد ها و مزایای اصلی دستگاه پولیشر صنعتی در فرایند شستشوی صنعتی لایه برداری، جلا دهی و افزایش درخشندگی سطح می باشد. این فرایند در ساختمان ها و مجتمع های تجاری که سطوح سنگی کفپوش آنها به مرور زمان جلا و درخشندگی خود را از دست داده اند، جلوه و زیبایی دوچندان ایجاد خواهد نمود.

ویژگی ها و مزایای استفاده از تجهیزات مکانیزه در نظافت صنعتی چیست؟

استفاده از تجهیزات نوین و مکانیزه در هر امر نظافت، مزایا و معایبی دارد. با بررسی مزیت های بهره گیری از تجهیزات نظافت صنعتی نسبت به معایب این دستگاه ها میتوان دریافت که به طور کل بهره مندی از شیوه نظافت صنعتی به منظور شستشو و نظافت سطوح موجب بهینه سازی کلی فرآیند های دشوار، زمان بر و هزینه بر نظافتی خواهد شد. دانستن این موضوع که مزایای کاربرد تجهیزات نظافت صنعتی چیست میتواند به میزان زیادی در انتخاب، خرید تجهیزات نظافت صنعتی و به کار گیری این دستگاه ها در موارد نظافت محیط اداری به ما کمک کند. برخی از مزایای شستشو و نظافت سطوح هموار و ناهموار در اماکن خانگی و صنعتی با استفاده از انواع این تجهیزات و دستگاه نظافت صنعتی عبارت اند از:

  • تسریع خدمات نظافت صنعتی و کوتاه تر شدن زمان شستشوی سطوح
  • کاهش هزینه ها به دلیل استفاده کمتر از آب، مواد شوینده و نیروی خدماتی
  • سازگاری با محیط زیست به دلیل کاهش مصرف مواد شوینده مضر و جلوگیری از اتلاف آب حین شستشو
  • کاربری آسان دستگاه های نظافت صنعتی، کیفیت بالا و عدم نیاز به تکرار مجدد نظافت
  • بهبود و ارتقای کیفیت نهایی نظافت و رضایت کامل پس از انجام شستشو و نظافت سطوح

شستشو با آب

این نوع دستگاه نظافتی با استفاده از فشار بالای آب به نظافت و شستشوی سطوح میپردازد. از این نوع شستشو علاوه بر نظافت سطوح، در رنگ بری، لایه برداری، رسوب زدایی و تخریب بتن استفاده میگردد. استفاده از این روش و وسایل نظافت در محیط هایی همچون بزرگراه ها،پارکینگ ها و فرودگاه ها رایج و امکان پذیر است.

نظافت عمقی سطوح و لکه های سخت

ماندن آلودگی ها و تجمع آنها در سطوح مختلف به مرور زمان باعث سرسخت شدن آنها شده و نظافت و تمیز کردنشان به مراتب دشوار تر و زمان بر تر خواهد شد. از این رو با استفاده از تجهیزات ساخته شده در زمینه نظافت صنعتی این فرایند یا تسریع و آسان تر نموده است

حذف ضایعات تولیدی و جابجایی مواد

تولیدات در کارخانجات صنعتی قطعا با ضایعاتی همراه هستند. به این جهت وجود راهکارهای کاربردی که بتوانند با سرعت این مواد زائد را از محیط های صنعتی حذف کنند اهمیت فراوانی دارد. با استفاده از دستگاه نظافت صنعتی و تجهیزاتی که برای حذف آلودگی ها و ضایعات در کارخانجات طراحی شده اند ساخت محصولات با کیفیت بهتر و سریع تر صورت میگیرد. همچنین جابجایی مواد اولیه پودری یا ریز که ممکن است در طی حمل و جابجایی در محیط پراکنده شوند و مشکلاتی را به همراه داشته باشند، با استفاده از دستگاه های جاروبرقی صنعتی که به این منظور طراحی و تولید میشوند، فرایند های غبارگیری صنعتی و نظافت سطوح و تجهیزات به آسانی امکان پذیر میگردد.

استفاده از راهنمایی و مشاوره کارشناسان ابراهیم خرید ماشین آلات نظافت صنعتی را بهینه می سازد. دریافت مشاوره و راهنمای خرید انواع دستگاه های صنعتی نظافت مکانیزه به صورت تلفنی، آنلاین و یا مراجعه حضوری کارشناسان برای بررسی شرایط و نیاز نظافتی محیط امکان پذیر است.

برای دریافت قیمت اسکرابر و مشاوره خرید تجهیزات نظافت صنعتی مکانیزه با ما در تماس باشید

۰۲۱-۸۷۱۸۴

این مطلب را از دست ندهید

۱۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا