نظافت صنعتی چیست؟

۱۱ تیر ۱۳۹۹

امروزه نظافت به صورت حرفه ای بررسی می شود و موضوع جدیدی با نام نظافت صنعتی مطرح شده است. اما باید دانست تفاوت بین نظافت و نظافت صنعتی چیست و آیا تفاوتی دارند یا خیر. در وهله بعد پس از شناخت کامل، مزایای نظافت صنعتی مورد بررسی قرار می گیرد. نظافت یکی از مباحثی است که همواره بشر با آن دست و پنجه نرم کرده است. از گذشته تا به امروز نظافت جزئی جدایی ناپذیر از زندگی هر فرد بوده است که علاوه بر نظافت شخصی، نظافت محیط نیز همواره مورد توجه قرار گرفته است. دستگاه های مختلفی در این حوزه مورد استفاده قرار می گیرند که در ادامه برخی از این موارد ذکر شده است.

 

تعریف نظافت و نظافت صنعتی

نظافت و تمیزی منزل، محل کار، محیط های شهری و مکان های عمومی، همه و همه باید به صورت منظم از آلودگی پاک شوند تا محیطی تمیز و پاکیزه و به دور از هرگونه کثیفی و بیماری ایجاد شود. زیبایی، دور کردن آلودگی ها و گرد و خاک، جلوگیری از انتشار بو، جلوگیری از ایجاد بیماری، بالا بردن طول عمر سطوح و… از جمله دستاوردهای نظافت هستند. اما صنایع و کارخانه ها نیز آلودگی هایی دارند که با روش های معمول در تمیزکاری منزل متفاوت است. این نوع نظافت که به نظافت صنعتی معروف است به تکنیک ها و روش های خاصی از نظافت گفته می شود که در محیط های بزرگ و صنعتی برای از بین بردن آلودگی ها و گاهی دور کردن موادی خاص از محیط مورد استفاده قرار می گیرند. بدین منظور از دستگاه های خاصی استفاده می شود که متفاوت با تجهیزات تمیزکاری در منزل هستند. در برخی موارد ممکن است تنها ابعاد دستگاه ها متفاوت باشد، و در برخی موارد نیز ممکن است دستگاه های در این حوزه کاملا خاص و ویژه باشند.

 

مزایای نظافت صنعتی

با توجه به تعریف نظافت صنعتی وکاربرد دستگاه های مختلف در این حوزه می توان گفت وجود این حوزه از نظافت باعث شده در محیط های وسیع، کسب و کارهای بزرگ، صنایع و کارخانه های مختلف رنگ و رویی دیگر از نظافت بخشیده شود. پاکسازی یک سطح با استفاده از دستگاه ها و تجهیزات مدرن علاوه بر این که نظافت را در محیط های سخت و غیر ممکن، امکان پذیر ساخته است، باعث شده در زمانی کوتاه بتوان محیط را به خوبی از آلودگی ها دور نمود. کیفیت نظافت با استفاده از ابزار و تجهیزات تخصصی به هیچ عنوان با روش دستی قابل مقایسه نیست و بسیار کیفیت بالایی دارد. صرفه جویی در نیروی کار و سایر هزینه ها یکی دیگر از مزایای استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی است.

 

انواع دستگاه های مورد استفاده در نظافت صنعتی

دستگاه های مختلفی در حوزه نظافت صنعتی قرار می گیرند که به صورت تخصصی و حرفه ای به منظور خاصی طراحی و ساخته شده اند. از جمله این دستگاه ها می توان به اسکرابر، سوییپر، جاروبرقی صنعتی، واترجت صنعتی یا شوینده پرفشار، دستگاه نماشوی، مواد شوینده صنعتی و… اشاره نمود. استفاده از تجهیزات تخصصی به صورت قابل توجهی می تواند کیفیت نظافت را بالا ببرد. در ادامه برخی از این دستگاه ها شرح داده می شوند.

 

اسکرابر

نظافت صنعتی با اسکرابر یا زمین شوی صنعتییکی از معضلات در تمیزی به خصوص نظافت محیط های وسیع و پر رفت و آمد، شستشوی سطح زمین است. زیرا با هر نوع شستشو به روش دستی، در نهایت زمین به طور کامل خشک نمی شود. تردد بر روی زمین مرطوب علاوه بر اینکه احتمال لغزش و سقوط را افزایش می دهد، مجب انتقال آلودگی از طریق کفش ها و در نهایت کثیف تر شدن سطح زمین می گردد. از سوی دیگر سرعت بسیار پایین تی زدن و مصرف بالای آب در این روش از جمله دیگر مشکلات در این بخش هستند. اما امروزه که از دستگاه های تخصصی به منظور نظافت استفاده می شود، در این مورد اسکرابر معرفی می گردد. اسکرابر یا زمین شوی صنعتی دستگاهی مکانیزه است که برای شستشوی سطح زمین مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه که به صورت تخصصی به عنوان زمین شوی طراحی شده است، با شستشو و خشک کردن سطح زمین با هر نوع کفپوش مسطحی، به صورت حرفه ای و بدون نقص این کار را انجام می دهد. شستشوی سریع، خشک کردن همزمان، جمع آوری آب و آلودگی و عدم انتقال آلودگی به سایر بخش ها، صرفه جویی در مصرف آب و مواد شوینده و کاهش هزینه های مربوط به نظافت از جمله  مزایای استفاده از اسکرابر می باشد.

 

جاروبرقی صنعتی

نظافت صنعتی با جاروبرقی صنعتیدستگاه جاروبرقی صنعتی ساز و کاری مشابه با جاروبرقی دارد و به منظور جمع آوری آلودگی ها و ضایعات از هر سطح هموار یا ناهموا مورد استفاده قرار می گیرد. جاروبرقی صنعتی دارای قدرت مکش بالاتر، ظرفیت مخزن بیشتر، جنس بدنه محکم تر و قابلیت مکش مایعات می باشد. جاروبرقی صنعتی به عنوان یک ابزار حرفه ای نظافت پیشرفته دارای انوع مختلفی است که برای کاربردهای خاص مانند استفاده در صنایع نخ، جمع آوری مایعات روغنی سنگین، صنعت داروسازی، جمع آوری مواد قابل انفجار، جمع آوری مواد پودری و استفاده در صنایع غذایی مورد توجه قرار می گیرد.

 

سوییپر شهری

نظافت صنعتی با سوییپر شهری برای نظافت شهریمشکل نظافت محیط های شهری، خیابان ها، جاده و غیره با دستگاهی نظافتی با نام سوییپر حل می شود. سوییپر شهری که نوعی دستگاه سوییپر صنعتی می باشد به صورت حرفه ای سطح زمین را جاروب زده و آلاینده ها را به وسیله مکنده قوی جمع آوری می نماید. برس های سوییپر وظیفه جمع آوری انواع آلاینده های ریز و درشت شهری را به عهده دارند. سرعت، دقت و کیفیت نظافت به وسیله این مدل دستگاه ها، به طور محسوسی بسیار بالا می باشد.

 

واترجت صنعتی

نظافت صنعتی با واترجت صنعتیشوینده فشار قوی که با نام واترجت صنعتی یا دستگاه کارواش صنعتی نیز معروف است از دستگاه های نظافت صنعتی است که با تبدیل آب با فشار معمولی به آب پرفشار می تواند آلاینده های خاصی را از سطوح شستشو نماید که به وسیله سایر تجهیزات امکان پذیر نمی باشد. فشار بالای آب توانایی جدا کردن هر نوع آلودگی را از سطوح هموار و ناهموارد دارد. با توجه به رده بندی های مختلف واترجت صنعی از کارواش دستی گرفته تا واترجت صنعتی فوق فشار قوی باید دستگاه را متناسب با نوع عملیات مورد نظر انتخاب نمود. انتخاب دستگاه مناسب علاوه بر تضمین نمودن رفع کامل آلودگی ها، به هیچ عنوان به سطح نیز آسیبی وارد نمی نماید. بنابراین انتخاب دستگاه ها حتما باید تحت نظر کارشناسان مربوطه انجام پذیرد.

دیدگاه ها

نام :
ایمیل :
وب سایت :
متن پیام :