مقالات آموزشی

۹ نکته کاربردی برای نگهداری جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی صنعتی یکی از بهینه ترین و کارآمد ترین تجهیزات نظافت صنعتی است. این دستگاه با قابلیت جمع آوری مواد زائد از محیط کارگاه یا کارخانجات به شیوه ای موثر میتواند در حفظ نظافت و ایمنی چنین محیط هایی تاثیرگذار باشد. برای حفظ کارآیی و کیفیت مطلوب رعایت برخی نکات جهت مراقبت و نگهداری جاروبرقی صنعتی ضرورت داشته و از اهمیت بالایی برخوردار است.

اهمیت و مزایای نگهداری و نکات مراقبت از جاروبرقی صنعتی

اهمیت استفاده از جاروبرقی صنعتیدستگاه جاروبرقی صنعتی یک دستگاه نظافتی موثر در حفظ کیفیت نظافت محیط های گوناگون صنعتی، تجاری، اداری و بهداشت و درمان است. از این رو نگهداری از این دستگاه نظافتی جهت حفظ تمیزی این فضا ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.  به کار گیری جاروبرقی های صنعتی در صنایع، افزایش بهره وری از محیط، بهبود کیفیت تولیدات و بالا بردن ایمنی فضای کاری را به همراه دارد. رعایت برخی نکات در نگهداری و مراقبت از جاروبرقی صنعتی برای حفظ کیفیت و کارآیی بهینه دستگاه در محیط کاری ضرورت دارد و میتواند باعث کاهش خرابی و افزایش عمر دستگاه گردد. این امر در بالا رفتن بهره وری از کارگاه تولیدی و کاهش هزینه های نظافت محیط نیز تاثیر گذاری بسیاری خواهد داشت.

نکات کاربردی در نگهداری از جاروبرقی صنعتی

همانطور که گفته شد کاربرد جاروبرقی ها در صنایع مختلف مزایای متعددی برای کارگاه ها و کارخانجات صنعتی به همراه دارد. از این رو در نظر گرفته برخی شرایط و نکات در نگهداری جاروبرقی صنعتی امری مهم و ضروری خواهد بود.

استفاده از سیستم تکاننده فیلتر

برای حفظ، نگهداری و افزایش کارایی جاروبرقی صنعتی، به کار گیری سامانه تکاننده فیلتر برای زدودن آلودگی های ریز و گرد و غبار از فیلتر دستگاه و انتقال آنها به مخزن زباله جاروبرقی یک راه کار موثر و مناسب خواهد بود. تمیز بودن فیلتر جاروبرقی در حفظ کیفیت جلوگیری از خروج گرد و غبار از محفظه زباله این دستگاه موثر می باشد. تکاننده فیلتر در جاروبرقی های صنعتی، به دو شیوه الکتریکی و دستی کار میکنند و در افزایش دوام فیلتر و کارایی آن تاثیر گذار خواهد بود.

بررسی و بازبینی فیلتر دستگاه جاروبرقی صنعتی

استفاده از سیستم تکاننده فیلتر در نگهداری جاروبرقی صنعتی

بازبینی دوره ای فیلتر جاروبرقی صنعتی میتواند تاثیر زیادی در کیفیت و کارایی این دستگاه داشته باشد. برای حفظ کارایی مفید دستگاه جاروبرقی، بررسی و تعویض به موقع فیلتر در بازه های مشخص اهمیت بالایی دارد. این بررسی و بازبینی همچنین از وارد شدن فشار به موتور مکنده دستگاه جاروبرقی و بالا رفتن هزینه های تعمیرات و نگهداری این دستگاه نظافت صنعتی، جلوگیری به عمل می آورد.

نگهداری و کاربرد صحیح از خرطومی جاروبرقی صنعتی

خم شدن، تاب خوردگی و پیچیدن خرطومی دستگاه جاروبرقی صنعتی میتواند باعث بروز شکستگی، پاره گی و فرسوده شدن خرطومی این دستگاه نظافت صنعتی گردد. از این رو برای نگهداری مناسب از آن، در حین استفاده از پیش آمدن این موارد جلوگیری به عمل آورید. شرایط استقرار دستگاه جاروبرقی صنعتی نیز در حفظ سلامت خرطومی دستگاه اهمیت بالایی دارد.

وارد نکردن خرطومی در حجم بالایی از مواد و آلودگی ها

خرطومی جاروبرقی صنعتی

به هنگام جمع آوری آلودگی ها از محیط دقت داشته باشید که خرطومی را به طور کامل در مواد زائد وارد نکنید. توجه داشته باشید همیشه مقداری فضا برای مکش هوا در دستگاه قرار دهید. این امر باعث کاهش فشار وارد شده به موتور جاروبرقی شده و در بهبود نگهداری از این دستگاه صنعتی کمک می نماید.

عدم استفاده طولانی مدت از مکنده صنعتی

در برخی جاروبرقی ها، از موتور کلکتوری استفاده شده است. این نوع موتور برای استفاده طولانی مدت طراحی نشده و باید بعد از مدتی کارکردن برای زمانی خاموش شوند تا از داغ شدن بیش از حد آن و بروز آسیب در دستگاه جاروبرقی پیشگیری شود. با بکار گیری ۲ ساعت مداوم از مکنده حتما دستگاه را برای مدتی خاموش کرده تا از خراب شدن دستگاه و بالا رفتن هزینه های تعمیر و نگهداری آن جلوگیری به عمل آورید.

بازبینی مخزن نگهداری زباله

مخزن زباله دستگاه را پس از هر نظافت حتما تخلیه کنید، این امر از به جا ماندن آلودگی ها در مخزن و به وجود آمدن پوسیدگی در بدنه دستگاه و نشت مواد زائد جمع آوری شده به محیط جلوگیری می نماید. با بازبینی و بررسی دوره ای مخزن از عدم وجود آسیب و خرابی در مخزن و محفظه زباله اطمینان حاصل نمایید.

استفاده از تجهیزات مناسب در جمع آوری مواد مختلف

کاربرد جاروبرقی در صنایعدر برخی کارگاه ها و کارخانجات صنعتی مواد مختلفی باعث بروز آلودگی در محیط میشوند. برای جمع آوری این مواد و آلاینده ها و همچنین حفظ سلامت دستگاه جاروبرقی تخصصی بهتر است از تجهیزات مناسب جمع آوری آن آلاینده خاص استفاده گردد. به این منظور استفاده و به کارگیری خرطومی مخصوص در جمع آوری مواد زائد خورنده میتواند در نگهداری از این دستگاه نظافت صنعتی موثر باشد. به کار گیری تجهیزات مناسب، میتواند سرعت نظافت محیط کارگاه را به میزان زیادی افزایش دهد.

بررسی سلامت چرخ های دستگاه

نگهداری چرخ های ترولی دستگاه جاروبرقی، در هنگام جمع آوری مواد زائد سنگین و چگال، میتواند در سهولت جابجایی دستگاه جاروبرقی صنعتی و انتقال آلودگی ها به خارج از محیط کارگاه تاثیرگذاری بالایی داشته باشد.

توجه به محل نگهداری جاروبرقی صنعتی

استفاده صحیح از جاروبرقی در حفظ کیفیت و کارآیی بهینه این دستگاه تاثیر بسیاری دارد. با این حال، توجه به محیط و شرایط نگهداری از جاروبرقی صنعتی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. نگهداری دستگاه در شرایط نامناسب میتواند به دستگاه آسیب وارد کند و افزایش هزینه های تعمیرات جاروبرقی صنعتی را به دنبال داشته باشد.

رعایت همین نکات ساده میتواند به میزان زیادی در افزایش سلامت دستگاه نظافت صنعتی موثر باشد. کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری، افزایش دوام و عمر دستگاه جاروبرقی، حفظ کیفیت و کارایی دستگاه از اصلی ترین مزایای نگهداری و مراقبت بهینه از دستگاه جاروبرقی صنعتی می باشد.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا