مقالات آموزشی

انواع تجهیزات مکانیزه نظافت خط تولید در کارگاه ها و کارخانجات

خطوط تولید در کارگاه ها و کارخانجات تولیدی و صنعتی اصلی ترین و تاثیر گذار ترین بخش ها در درآمد این مجموعه ها هستند. بروز اشکال و خرابی ماشین آلات صنعتی در خط تولید میتواند زیان مالی بزرگی به صنایع تولیدی و کارخانجات وارد نماید. مهم ترین عامل در حفظ سلامت و تضمین کارکرد بهینه ماشین آلات صنعتی، حفظ نظافت تجهیزات در خط تولید کارگاه و کارخانجات تولیدی و صنعتی می باشد. فرایند نظافت خط تولید در مجموعه های صنعتی به دقت بالایی نیاز دارد. این امر از جهت حساس بودن تجهیزات و ماشین آلات اهمیت بیشتری نیز پیدا میکند. به دلیل اینکه شیوه های نظافت دستی پاسخگوی کیفیت مطلوب در نظافت و سرعت بالای این فرایند نیستند، به کار گیری تجهیزات مکانیزه نظافت صنعتی در فرایند جمع آوری و نظافت آلودگی ها از خط تولید کارگاه های صنعتی از اهمیت بالا برخوردارند.

تنوع تجهیزات و دستگاه های مکانیزه نظافت خط تولید

نظافت مکانیزه، فرایند بهینه و اصولی نظافت مجموعه های صنعتی، کارگاه های تولیدی و کارخانجات را تضمین نموده، کیفیت و سرعت چشمگیری از نظافت را به همراه خواهند داشت. گستردگی در طراحی و تنوع کارایی این تجهیزات امکان به کارگیری این تجهیزات در موقعیت ها و شرایط سخت صنایع را برای کاربر فراهم می آورد. از انواع این دستگاه های نظافت مکانیزه میتوان به مواردی همچون انواع دستگاه اسکرابر، تجهیزات تخصصی در زمینه شستشوی سطوح، سوییپر صنعتی، برای جمع آوری آلاینده های ریز و درشت از سطح، واترجت صنعتی جهت شستشوی قطعات، سطوح و ماشین آلات، جارو برقی های صنعتی و دستگاه پولیشر اشاره داشت. تنوع این تجهیزات، امکان به کار گیری آنها در موارد گوناگون نظافت امکان پذیر مینماید. همچنین سهولت و کاهش هزینه ها و سرعت بالای برطرف سازی آلودگی ها و ذرات از محیط از مزیت کاربرد آنها در نظافت خط تولید کارخانجات محسوب می شود.

مزیت کاربرد تجهیزات نظافت مکانیزه در خط تولید کارگاه ها

دستگاه های نظافت صنعتی با افزایش سرعت و کیفیت در بهینه سازی فرایند نظافت تاثیر ویژه دارند. اما انواع مختلف این دستگاه ها، مزیت ها و ویژگی های به خصوص خود را در اختیار کاربران قرار می دهند. در ادامه اهمیت و مزایای استفاده از این تجهیزات در نظافت خط تولید کارگاه های صنعتی را بررسی خواهیم نمود.

مزیت کاربرد دستگاه اسکرابر در نظافت کارگاه تولیدی

نظافت سطوح سالن تولید با زمین شوی صنعتیسطح کارگاه های تولیدی با توجه به میزان بالای تردد افراد، ماشین آلات و جابجایی مواد اولیه تولیدی همواره با آلاینده های مختلفی مواجه است. نظافت سطوح و کف پوش های سالن خط تولید میتواند از بروز حوادث در این محیط پیشگیری نماید. باقیمانده آلودگی های چرب و روغنی، خرده ریز ها و ضایعات پودری بجا مانده از جابجایی و انتقال مواد اولیه میتواند در تشدید این امر تاثیر داشته باشد. دستگاه اسکرابر با داشتن سامانه برس زنی، پاشش آب و ماده شوینده و سیستم مکش آلودگی ها فرایند نظافت و جمع آوری انواع آلودگی های گرد و غبار، چربی ها و در لاستیک از سطوح خطوط تولید را در فرایند نظافت کارگاه های تولیدی تضمین خواهد نمود. همچنین دستگاه زمین شوی میتوانید در شستشوی سالن های اداری، راهرو ها و بخشهایی نظیر سرویس های بهداشتی استفاده نمود.

 

واترجت صنعتی یا کارواش دستی

شستشو و نظافت تجهیزات خط تولید با واترجت صنعتیتجهیزات و ماشین آلات صنعتی در خط تولید کارخانجات و کارگاه های صنعتی با گذشت زمان دچار رسوب، زنگ زدگی و آلودگی هایی میشوند که با روش های معمول نظافت دستی قابل نظافت نیستند. از این رو کاربرد دستگاه واترجت میتواند راهکار نظافت بهینه ای برای ماشین آلات خط تولید باشند. این دستگاه نظافت مکانیزه با استفاده از فشار پاشش آب و قدرت نفوذ آن به بخش های مختلف، آلودگی زدایی و کیفیت بالای نظافت را در محیط فراهم خواهد آورد.

کارواش دستی علاوه بر امکان نظافت تجهیزات و ماشین آلات در شستشوی سطوح و کفپوش ها نیز جهت از بین بردن آلودگی ها و لکه زدایی از آنها قابل استفاده می باشد. به کارگیری دستگاه واترجت در نظافت و شستشوی سطوح پارکینگ، نمای ساختمان و محیط سالن خط تولید مجموعه های صنعتی قابل استفاده می باشد.

جاروبرقی صنعتی یا مکنده های تخصصی

جمع آوری آلودگی ها و گرد غبار خط تولیدجمع آوری آلودگی های جامد، با دستگاه نظافتی نظیر جاروبرقی ها با سرعت و دقت بیشتری انجام می پذیرد، همچنین مجهز بودن این تجهیزات به سیستم فیلتراسیون قدرتمند از خروج آلودگی های جمع آوری شده و بازگشت آنها به محیط جلوگیری به عمل خواهد آورد. جاروبرقی و مکنده صنعتی تخصصی با امکان به کارگیری در موارد خاص و جمع آوری آلاینده های بخصوص و نظافت سالن خط تولید میتواند تاثیر گذاری بالایی در کارکرد بهینه این تجهیزات و ماشین آلات داشته باشد.

انواع مختلف جارو برقی های صنعتی و تخصصی وجود دارند که قادر به جمع آوری انواع آلودگی های پودری، ذرات جامد و حتی مایعات هستند. از این دست تجهیزات نظافت مکانیزه میتوان در جابجایی مواد اولیه در خط تولید و یا جمع آوری مواد اولیه باقیمانده در محیط استفاده نمود. بدین ترتیب استفاده از این دستگاه نظافت مکانیزه به میزان زیادی در کاهش هزینه ها و بازگشت مواد اولیه به چرخه تولید تاثیر گذار خواهد بود.

تاثیر استفاده از دستگاه سوییپر صنعتی در نظافت خط تولید

نظافت سالن کارگاه و جمع آوری ضایعات تولیدجمع آوری و نظافت ذرات ریز، مواد پودری و آلودگی ها با دستگاه جاروبرقی امکان پذیر است، اما اگر این آلودگی ها ابعادی بزرگتر داشته باشند و یا در سطحی نسبتا گسترده پراکنده باشند، فرایند نظافت را دچار چالش خواهند کرد. طراحی و ساخت دستگاه سویپر صنعتی این مشکل را برطرف نموده است. این دستگاه با استفاده از برس هایی که در یک یا دو سمت دستگاه قرار گرفته آلودگی ها را به وسط دستگاه هدایت کرده و از آنجا توسط برس مرکزی به سمت مخزن زباله دستگاه هدایت خواهند شد. این دستگاه نظافت مکانیزه با داشتن توان کاری بالا و حجم مخزن مناسب قادر به کار در محدوده وسیعی بوده و تاثیر چشمگیری در نظافت محیط خط تولید خواهد داشت.

استفاده از تجهیزات و دستگاه های نظافت مکانیزه با افزایش توانایی کاربر در انجام بهینه فرایند نظافت کاهش هزینه ها، صرفه جویی در زمان و انرژی لازم برای نظافت را به همراه داشته و میتواند در ارتقا کارآیی ماشین آلات در خط تولید کارگاه ها تاثیر گذار باشد. با بهبود کارکرد تجهیزات و ماشین آلات در کارگاه و کارخانجات تولیدی، کیفیت ساخت محصولات و ایمنی محیط کار افزایش یافته و در عملکرد بهینه مجموعه تاثیر مثبت خواهد داشت

این مطلب را از دست ندهید

‫۴ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا