مقالات آموزشی

نظافت پایانه ها با تجهیزات نظافت صنعتی

از پرتردد ترین اماکن در بخش های شهری و روستایی، پایانه های مسافربری شامل فرودگاه ها، پایانه کشتیرانی، ترمینال ها و راه آهن می باشد. تردد بالا در طول روز در محوطه بسته، موجب بروز آلودگی های متعددی می شود که این آلودگی ها خود نیز باعث کاهش بهداشت و بروز مشکلاتی خواهند شد. امکان بروز مخاطرات برای افراد در اثر نشر بیماری و کاهش جلوه های بصری در پایانه های آلوده و کثیف از مهم ترین مشکلات می باشد. به همین منظور می بایست به طور مرتب فرودگاه ها، راه آهن، ترمینال و بخش های کشتیرانی را نظافت نمود تا از بروز و پخش آلودگی جلوگیری شود. اما چگونه می توان این کار را به سادگی و به صورت روزانه انجام داد؟ با تجهیزات نظافت صنعتی!

لزوم بهره گیری از تجهیزات نظافت صنعتی در پایانه ها

به دلیل تردد بالا، نظافت در پایانه ها همواره از چالش برانگیز ترین بخش های مدیریت ساختمان های پایانه است. عبور و مرور تعداد زیادی از افراد در طول روز بر روی سطوح، موجب بروز آلودگی با تنوع بالا خواهد شد. گاه این آلودگی ها سطحی بوده و در حد گرد و خاک است و گاهی آلودگی ها حامل میکروب های مضر برای سلامتی مسافران و افراد حاضر در پایانه هاست. به همین دلیل می بایست روزانه به نظافت و بهبود بهداشت در اماکنی از قبیل فرودگاه ها، ترمینال های مسافربری، کشتیرانی،‌ راه آهن و… پرداخت. اما تردد بالا امکان نظافت در طول روز را فراهم نمی کند و بهتر است با بکارگیری شیوه های نوین نظافت صنعتی به کفشویی و نظافت سالن های پایانه ها پرداخت. بدین ترتیب سطوح در کوتاه ترین زمان و با ارائه بهترین نتیجه نظافت خواهند شد. در ادامه برخی از تجهیزات نظافت صنعتی مناسب برای استفاده در پایانه ها به اختصار توضیح داده شده است.

کفشویی پایانه ها با اسکرابر

شیوه های نظافت سنتی از قبیل تی و دیگر تجهیزات نظافت دستی، مشکلات فراوانی دارند از جمله: مرطوب ماندن سطوح پس از شستشو و امکان لغزش افراد و بروز مخاطرات، انتقال آلودگی از روی سطح مرطوب با تردد، به طول انجامیدن فرآیند نظافت به دلیل کارایی کم قدرت تجهیزات دستی نظافتی، ایجاد مزاحمت برای مسافرین و کارکنان پایانه ها در حین نظافت و… . به همین دلیل ارائه کنندگان تجهیزات تخصصی نظافت صنعتی با طراحی و تولید دستگاه های اسکرابر، به حل کردن مشکلات روش های دستی شستشو در اماکن وسیع پرداختند. کفشوی صنعتی از کاربردی ترین تجهیزات شستشوی سطوح هموار کف می باشد که عملکرد آن بدین صورت است: در ابتدا آب و مواد شوینده بر روی سطوح پاشش شده و برس زنی صورت می گیرد، همزمان با حرکت دستگاه بر روی سطح کف در پایانه ها، آب و مواد شوینده باقی مانده بر روی سطوح به طور کامل به داخل مخزن آب کثیف منتقل می شوند. بدین ترتیب سطحی کاملا پاکیزه و خشک پس از استفاده از اسکرابر در پایانه ها وجود خواهد داشت. به منظور سرعت در کفشویی اماکن وسیع مانند سالن انتظار پایانه ها، می توان از مدل سرنشین دار دستگاه اسکرابر بهره برد. این مدل باتری دار بوده و وجود کابل بر روی سطوح حین نظافت مزاحمتی برای تردد ایجاد نخواهد کرد.

نظافت محوطه با سوییپر

از چالش برانگیز ترین بخش ها در نظافت اماکن وسیع مانند محوطه داخلی و بیرونی پایانه ها، نظافت و جاروب سطوح کف می باشد. پیش از شستشوی سطوح می بایست همه زباله های ریز و درشت از روی سطوح جمع آوری شوند، اما استفاده از جارو و خاک انداز به دلیل وسعت سطوح منطقی نبوده و در صورت استفاده از این روش نیاز به بکارگیری تعداد بالایی نیروی خدماتی می باشد. علاوه بر این، نظافت دستی و جمع آوری زباله ها در پایانه ها فرآیندی زمان بر بوده و ممکن است برای تردد مشکلاتی ایجاد نماید. به همین دلیل می توان از دستگاه سوییپر صنعتی که یک دستگاه جاروب محوطه موثر و کاربردی می باشد برای نظافت محوطه و سالن در فرودگاه ها، ترمینال ها، راه آهن و سالن های پایانه کشتیرانی استفاده کرد. عملکرد دستگاه سوییپر بدین صورت است که توسط دو برس دیسکی در ابتدا آلودگی ها به وسط منتقل شده و توسط برس رولی و سیستم وکیوم قدرتمند به داخل مخزن پرتاب می شوند. با استفاده از دستگاه جاروب صنعتی، عملیات نظافت محوطه های وسیع در کوتاه ترین زمان با بالاترین کیفیت و بدون ایجاد مزاحمت برای تردد صورت می گیرد.

این مطلب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا